Haber 7

Dünyayı heyecanlandıran haber! Çığır açacak yöntem

ABD’nin New York kentinde gerçekleştirilen konferansta, 10 farklı kanser türünün kan testi yoluyla erken teşhis edilebileceği açıklandı
GİRİŞ 02.06.2018 06:38 SAĞLIK
Metin Boyutu
Dünyayı heyecanlandıran haber! Çığır açacak yöntem

Kanser bilimi alanında çalışanların bir araya geldiği en büyük buluşma olma özelliğini taşıyan bir konferansta, hastalığın erken teşhisine ilişkin çığır açacak bir gelişme duyuruldu. ABD'nin New Yorkkentinde gerçekleşen konferansta, 10 farklı kanser türünün, kan testi yoluyla erken teşhis edilebileceği açıklandı. Guardian gazetesinde yer alan habere göre, likit biyopsi adı verilen ve kanda dolaşan kanserli hücreleri tespit etmeye odaklanan yöntem, özellikle yumurtalık ve pankreas kanserlerinin erken teşhisinde iyi sonuç verdi. Araştırmacılar, diğer kanser türleri için de bu yöntemin evrensel bir tanı aracı olmasını umduklarını açıklıyor. Araştırmayı kaleme alan Taussig Kanser Enstitüsü'nden Doktor Eric Klein, bu gelişmenin kanser araştırmalarında çığır açma potansiyeli olduğunu söyleyerek, "Bu testin çok insanın hayatını kurtarmasını umuyoruz" dedi.

BEŞ HASTANIN 4'ÜNDE İSABET

Toplam bin 600 vaka üzerinde gerçekleştirilen araştırmaya katılanlardan 749'una kanser tanısı konulmamıştı. 878 kişiye ise henüz tanı konulmuştu. Testin özellikle, pankreas, yumurtalık, karaciğer ve safra kesesi kanserlerinin tanısında "5 hastanın 4'ünde isabet" gösterdiği açıklandı. Lenf ve miyelom kanserlerinde ise isabet oranı yüzde 77 ve yüzde 73 olarak gerçekleşti. Araştırmacılar kan yoluyla tanının, ileriye doğru atılmış önemli bir adım olduğunu söylerken klinik araştırmaların gerekliliğine de dikkat çekiyor.

Yorumlar

8
 • mustafa Genç

  9 ay önce Şikayet Et Aman aman aman bu Amerika denen büyük şeytan hiç bir buluş yapmasın .Bu kafirler sürüsü insanlığın hayrına hiçbir zaman kullanmazlar.Yaptıkları her buluşu dünyayı vede özellikle islam dünyasını sömürme aracı olarak kullanırlar.Onların buluşuda onlarda yerin dibine batsın.
  Toplam beğeni
 • Sakarya'dan

  9 ay önce Şikayet Et Bu işler tarikat la cemaat le olmaz bilim le olur dostlar. Dinimizle birlikte bilime dört elle sarilalim.
  Toplam beğeni
 • Yakub

  9 ay önce Şikayet Et Kanserin çaresini Abd 'de aramak akıl mantık işi değil. Abd nin kendi kanser. Çare bulsa kendine bulur. Abd nin böyle bir derdi yok. Dünyada kanserden en çok para kazanan Abd dir. Abd dışında birleşilen birlik ancak insanlığa fayda verir. Kanserin çaresini açıklıyorum: aç karna acıbadem yiyin, çorek otu yağı tüketin, haşhaş yağı için, Ibrahim Süresini okuyun. Plâstik kaplardan sıcak yemek yemeyin.
  Toplam beğeni
 • mehmet

  9 ay önce Şikayet Et keşke bizde millet boş olan siyasetle uğraşmasada bilim ile uğraşsa. Osmanlı’dan kopalı siyaset ile uğraşmaya başladım. başka işimiz yokmuş gibi..
 • suleyman

  9 ay önce Şikayet Et çaresini bulun artik bu hastaliginin
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.