Haber 7

Gastritin belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır? Gastrite ne iyi gelir?

Yaygın olan mide rahatsızlıkların başında gelen gastritin neden kaynaklandığını biliyor musunuz? Sindirim problemlerinden en acı verici olan gastrit mide iltihaplanması olarak da biliniyor. Peki gastritin belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır? Sizler için yaşam kalitesini olumsuz etkileyen ve beraberinde ciddi komplikasyonlara sebebiyet veren gastrite dair merak edilen her şeyi araştırdık.
GİRİŞ 21.02.2019 08:20 Sağlık
Metin Boyutu
Gastritin belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır? Gastrite ne iyi gelir?

Genellikle 20 yaşlardan sonra görülen sindirim rahatsızlıklarının en yaygını olan gastrit sağlıksız beslenme ile ortaya çıkar. Mide iltihaplanması olarak da geçen gastrite ayrıca virüs ya da enfeksiyonda neden olabilir. Erken evrede teşhis edilmediğinde mide kanserine bile sebebiyet verebilir. Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen kişinin yemek sonrası karın şikayetleri yaşamasına neden olan gastrit toplumda en yaygın görülen mide rahatsızlığıdır. Öncelikle virüs ya da enfeksiyonun yanı sıra sağlıksız beslenme ile ortaya çıkan gastrit uzun süreli ilaç kullanımına sebebiyet verir. Gastrit kelimesi mide zarının iltihaplanması anlamına gelir. "Helikobakter pilori" bakterisi enfeksiyonu bu rahatsızlığın en temel faktörüdür. Sık sık kusma gibi durumlarla kendini belli eden gastrit ardından iştahsızlık ve ağızda kötü koku gibi faktörleri de beraberinde getirir. 

Gastrit nedir

GASTRİTİN NEDENLERİ NELERDİR?

- Düzensiz, yağlı, baharatlı beslenme

- Ağız yolu ile mideye bulaşan bakteri ve virüsler

- Bazı ilaçların yan etkileri

- Kronik bazı hastalıkların sebebi

- Yoğun stres ve depresyona maruz kalmak gibi durumlar gastrite neden olur.

GASTRİTİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

- En temel belirti kusmadır. Ancak kusma 2 haftada uzun süre yaşanıyorsa bir uzmana görünmekte fayda var.

- Bazı besinlere ve yiyeceklere karşı isteksizlik

- Mide ekşimesine bağlı ortaya çıkan geğirme

- Karın üstü şişkinlik ve ağrı

- Ağız içerisinde tatsız bir durum ve sürekli bir kokunun olması

- Şiddetli mide ağrısı ve akabinde gelişen bulantı gibi durumlar gastritin en yaygın belirtileridir.

Gastritin belirtileri

GASTRİT TEDAVİ EDİLMEDİĞİNDE NE OLUR?

Erken teşhis edilip tedavi edilmeyen gastrit ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirir. Özellikle mide ülseri ya da mide kanamasına kadar giden bu durum kronikleştiğinde ise kansere bile yol açabilir. Midenin DNA yapısını bozmada etkili olan bu rahatsızlık tedavi edilip ve tedaviye cevap verilmediğinde yeniden bir uzmana başvurmak gerekir. 

GASTRİT NASIL TEŞHİS EDİLİR? TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Belirtilerle bir uzmana başvuran hastaya nefes, kan, dışkı testleri yapılır. Daha sonra mide ve bağırsak röntgeni ile endoskopi yapılır. Normal seyreden bir gastrit rahatsızlığı geçici ama ağrıyı azaltıcı ilaçlar verilir. Tedavi süresince hastanın sigara, yağlı ve karbonhidratlı yiyeceklerden uzak durması gerekir. Aynı zamanda kafein ve asitli içeceklerin tüketilmemesi iyileşme sürecini hızlandırır. Çünkü ne kadar ilaç kullanılırsa kullanılsın mide iltihabını kontrol etmek için beslenmeye de dikkat edilmelidir. A, C, K vitaminler, folatdemir ve kalsiyum bakımından da zengin olan besinlerden sıklıkla tüketilmelidir. Mide böylece iyileşme sürecini hızlandırmada destek sağlar. 

Gastrite ne iyi gelir

GASTRİT NASIL GEÇER?

- En faydalı bilinen besin yoğurttur. Yoğur artan asit oranını ve enfeksiyonlu hücreleri azaltmada etkilidir. Aynı zamanda mide astarını bakterilere karşı korur. Hazımsızlık, şişkinlik, bulantı gibi durumları azaltır.

- Nane içerdiği anti inflamatuar, antibakteriyel ve antispazmodik gibi maddeler sayesinde artan asit ve enfeksiyonu yatıştırır. Adeta bir ağrı kesici görevi ile mide zarını hem korur hem de hasar almış yerlerini yeniler.

- İltihaplanmayı azaltmada etkili olan bir diğer besin ise zencefildir. Zencefil midedeki defromasyonu azaltır. Ayrıca sindirim sistemini yenileyen zencefil bağırsaklar içinde etkilidir.

- Uzmanların sürekli olarak önerdiği yeşil çayda bu rahatsızlığın şiddetini azaltmada etkilidir. Sindirim sistemi için etkili olan yeşil çay yemek borusundan bağırsaklara kadar her bölümü temizler. 

Henüz Yorum Yapılmadı

Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.