Bamya tohumunun faydaları | Bamya tohumunun kullanım şekli nasıl: Neye iyi gelir?

Damakta kendine has lezzet bırakan ve genellikle diyet listelerinin en çok tercih edilen besinlerinden bamya tohumunun faydaları ve zararlarının neler olduğunu listeledik. Şu anki süreçte sıklıkla ismini işitmeye başladığımız, bakteri ve virüslere savaş açan bamya tohumu neye iyi gelir? Birçok sağlık problemini tedavi etmesi sayesinde alternatif tıp ürünü biçiminde faydalanılan bamya tohumun kullanım şekli nasıldır?

GİRİŞ 21.03.2020 09:10 GÜNCELLEME 21.03.2020 09:10 SAĞLIK
Bamya tohumunun faydaları | Bamya tohumunun kullanım şekli nasıl: Neye iyi gelir?
Bamya tohumunun faydaları | Bamya tohumunun kullanım şekli nasıl: Neye iyi gelir?

Bamya, gerek doyurucu gerekse besleyici bir besin olmasının haricinde oldukça az oranda bir kalorisi bulunmasından ötürü kilo vermek ve zayıflamak arzusu içerisinde olanların her zaman tüketebileceği özelliktedir. Diğer taraftan ise sağlıklı yiyeceklerle beslenmek isteyenlerin de gönül rahatlığıyla tercih edebileceği bamya tohumunun çeşitli hastalıklarla mücadele ederek ortadan kaldırdığı da gerçekleştirilen bilimsel araştırmalarla birlikte saptanmıştır. Bağışıklık sistemini kuvvetlenmesine destek veren ve içerisinde yüksek miktarda vitamin, mineral, kalsiyum, lif, potasyum ve folik asit gibi bedenin gün boyunca gereksinim duyduğu maddeleri karşılayan Bamya tohumunun faydaları, eklem ağrısı için içmek zararlı mı? İnsan vücudunda birçok faktörlerden kaynaklı oluşum gösterebilecek tümör hücreleri üzerinde koruyucu kalkan görevi üstlenen bamya tohumunun yararlarını - zararlarını ve neye iyi geldiğini haberimizde sizin için yer verdik.

 

 

BAMYA TOHUMUNUN FAYDALARI NELERDİR? İŞTE, BAMYA TOHUMUNUN YARARLARI!

Bamya tohumunun faydalarına bakıldığında; hem mideyi hem de karaciğeri zararlı etkenlerden, enfeksiyon yahut iltihap gibi etmenlerden korumayı sağlamaktadır.

 

 

Bamya tohumunun yararlar arasında, son zamanlarda ölüm oranlarında ciddi ölçüde artış görülen kolon kanserinden önlemek bulunmaktadır.

Bamya tohumunun bileşiminde büyük ölçüde lif bulundurmasından ötürü hem uzun bir zaman boyunca tok kalmayı sağlayacak özelliktedir hem de kilo vermek & zayıflamak isteyenlerin imdadına hızır gibi yetişmektedir.

Bamya tohumunun faydaları; beyin hücrelerine iyi geldiği saptanmıştır, bu sayede hafızayı kuvvetlendiren ve unutkanlığı iyi gelen özelliği içerisinde barındırmaktadır. Aynı zamanda dikkat dağınıklığı, diğer bir deyişle konsantrasyon problemi yaşayanların da derdine derman olmaktadır.

Astım veya bronşit gibi yaşam kalitesini oldukça etkileyen hastalıklara yakalanan kişilerin iyileşmesine de katkıda bulunmaktadır.

bamya tohumunun yararları

Bamya tohumunun yararlarından bir diğeri de; iyi bir bağırsak temizleyicisidir. Aynı zamanda güçlü bir antioksidan kaynağı olarak bilinen bamya tohumu, diyabeti (şeker hastalığı) önleyici özelliğe sahiptir.

Bamya tohumunun faydaları; Kolesterol seviyesinin dengelenmesine ve kötü kolesterolün de düşmesine yardımcı olmaktadır ve böbrek hastalıklarına iyi geldiği ve bağırsakların düzenli bir biçimde faaliyette bulunmasına katkı sağladığı tespit edilmiştir.

Bamya tohumunun yararları; Diz ağrısından muzdarip olan, menisküs probleminden yakınan ve diz ağrısı & dizde sıvı kaybı gibi şikayetlerden yakınan kişiler için adeta şifa kaynağıdır.

Bamya tohumunun faydaları; Şayet düzenli olarak bamya tohumundan tüketirseniz çağımızın yaşam standartlarından ötürü sıklıkla görülebilen gastrit ve reflü gibi mide rahatsızlıklarının da önüne geçmiş olursunuz.

Bamya tohumunun yararlarına bakıldığında, yapılım bilimsel deneyler ışığında sözü edilen besinin anti stres özelliğine de sahip olması nedeniyle depresyon & stres gibi psikolojik rahatsızlıklara da iyi geldiği ve ruh sağlığını da koruduğu saptanmıştır.

Bamya tohumunun faydaları; Hazımsızlık sorununun ortadan kaldırılmasına önemli ölçüde yardımcı olmaktadır ve sindirim sistemi sağlığını da koruyucu etkisini de taşımaktadır.

bamya tohumunun faydaları

BAMYA TOHUMUNUN ZARARLARI NELERDİR?

Bamya tohumunun insan vücudu üzerinden ciddi bir zararı veya yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak elbette ki bamya tüketecek kişiler için istisnai birtakım durumlar olabilmektedir.

Bunlar arasında; Alerjik yapıya sahip olanlar,

Ciddi veya kronik bir rahatsızlık taşıyanlar,

Her gün düzenli bir şekilde ilaç kullananlar,

Özel beslenme programı takip etmesi gerekenler,

Hamilelik yahut emzirme sürecindeki kadınların bamya tohumunu tüketmeden evvel muhakkak uzman hekim desteği almaları gerekmektedir.

Tüm bunların dışında bamya tohumunun zararları olarak; eğer ki doğrudan yutarak tüketecek iseniz boğazınıza kaçma gibi risk bulundurmaktadır. Aynı zamanda bamya tohumunu günlük kullanımda aşırı ölçüye kaçmamanız gerekmektedir ve daima makul ölçülerde tüketecek olmanız önemlidir…

bamya tohumunun zararları

ETİKETLER

YORUMLAR 17 TÜMÜ
 • Adem 1 hafta önce Şikayet Et
  Bamya tohumunun yağını için tohumundan daha faydalıdır. özellikle diz ağrılarını ve sıvı kaybını 1 ay gibi sürede yok etme noktasına getiriyor. İsteyen İnternet üzerinden bamya tohumu yağı yazarsa ulaşabilirler
  Cevapla
 • Necla Kardeşler 6 gün önce Şikayet Et
  Tohum yağını nası ve nereden bulabilirim bulabilirim.
  Cevapla
 • sibel 1 hafta önce Şikayet Et
  mor reyhan , biberiye...okuyun bunlar cok etkili
  Cevapla
 • Belgin 2 hafta önce Şikayet Et
  Ne kadar ara vermek gerekiyor bende kullandım dizimdeki ağrı geçmişti ara verdim yine ağrıyor üç ay içtim
  Cevapla
 • Vatandaş 1 hafta önce Şikayet Et
  bit ay ara ver sonra yine başla
  Cevapla
 • Belgin 2 hafta önce Şikayet Et
  Ne kadar ara vermek gerekiyor bilen varmı bende kullandım üç iyi geldi fakat ara verdim yine ağrımaya başladı
  Cevapla
 • Songül 1 hafta önce Şikayet Et
  İnternette birer hafta arayla 3ay kullanın diye okumuştum
  Cevapla
 • Neslihan 1 ay önce Şikayet Et
  Her iki dizimin çapraz bağlarında yırtık var ve yürüyemiyorum. 2 buçuk ay oldu. Meniscus dedi doktor. Maranki'ye sordum. Glikozamin ve bamya tohumunu önerdi. Yeni kullanmaya başladım. Kendimce başka şeyler de deniyorum. Şifa bulduğum zaman inşallah burda paylaşırım formülleri. 2 ay boşa geçmiş doktorların uzun tarihe randevu vermeleri yüzünden. Acil olmanın bi önemi yok onlar için istersen öl kimin umurunda
  Cevapla
 • Sıtkı Yıldırım 1 hafta önce Şikayet Et
  Benimde dizimde menüsküs yirtigi olustu bu menuskus yirtildiginda yirtik sonucu s Dizde sivi meydana geliyor ben den 2 buyuk siringa tup sivi aldi doktor dunyalar benim oldu aynisi sizdede vardir muhakjak.
  Cevapla
 • yozgat 1 hafta önce Şikayet Et
  Bak kardeşim aynen devam et benimde dizimde menisküs yırtığı ve çapraz bağlarda yıtık vardı...Dr. Ameliyat şu andaki durumundan daha fazla zarar verir dedi fizik tedavi ve ilaç önerdi hepsi boş en son 6 aydır babya tohumu ve ıspartadan bir arkadaşım nematro plus diye yumurtadan bir ilaç önerdi Allahın izni ile şu anda çok çok iyi durumdayım....Not:7 tane babya tohumunu akşam ıslayıp suyu ile beraber kahvaltıta yutup suyunu içiyorum...Çok çektiğim için denemenizi isterim....(Yurt dışından bile ilaç getirttim hepsi boş şifa bulanlar inşaallah banadua ederler...
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR