Bamya tohumunun faydaları ve kullanımı! Mucize Bamya tohumu ne işe yarar...

Ağızda kendine özgü bir tat bırakan ve özellikle diyet listelerinin en revaçta yiyeceklerinden bamya tohumunun faydaları ve zararlarını sizin için maddeler halinde sıraladık. Şimdiki dönemde sıkça adını duymaya başladığımız sağlık açısından mucize etkiler gösteren bamya tohumu ne işe yarar? Pek çok sağlık sorununa iyi gelmesinden ötürü alternatif tıp ürünü şeklinde yararlanılan bamya tohumun bilinmeyen özellikleri!

GİRİŞ 23.01.2020 09:57 GÜNCELLEME 23.01.2020 10:15 SAĞLIK
Bamya tohumunun faydaları ve kullanımı! Mucize Bamya tohumu ne işe yarar...
Bamya tohumunun faydaları ve kullanımı! Mucize Bamya tohumu ne işe yarar...

Bamya, gerek doyurucu gerekse besleyici bir besin olmasının haricinde oldukça az oranda bir kalorisi bulunmasından ötürü kilo vermek ve zayıflamak arzusu içerisinde olanların her zaman tüketebileceği özelliktedir. Diğer taraftan ise sağlıklı yiyeceklerle beslenmek isteyenlerin de gönül rahatlığıyla tercih edebileceği bamya tohumunun çeşitli hastalıklarla mücadele ederek ortadan kaldırdığı da gerçekleştirilen bilimsel araştırmalarla birlikte saptanmıştır. Bağışıklık sistemini kuvvetlenmesine destek veren ve içerisinde yüksek miktarda vitamin, mineral, kalsiyum, lif, potasyum ve folik asit gibi bedenin gün boyunca gereksinim duyduğu maddeleri karşılayan Bamya tohumunun faydaları, eklem ağrısı için içmek zararlı mı? İnsan vücudunda birçok faktörlerden kaynaklı oluşum gösterebilecek tümör hücreleri üzerinde koruyucu kalkan görevi üstlenen bamya tohumunun yararlarını ve zararlarını haberimizde sizin için yer verdik.

 

BAMYA TOHUMUNUN FAYDALARI NELERDİR? İŞTE, BAMYA TOHUMUNUN YARARLARI...

Bamya tohumunun faydalarına bakıldığında; hem mideyi hem de karaciğeri zararlı etkenlerden, enfeksiyon yahut iltihap gibi etmenlerden korumayı sağlamaktadır.

 

Bamya tohumunun yararlar arasında, son zamanlarda ölüm oranlarında ciddi ölçüde artış görülen kolon kanserinden önlemek bulunmaktadır.

Bamya tohumunun bileşiminde büyük ölçüde lif bulundurmasından ötürü hem uzun bir zaman boyunca tok kalmayı sağlayacak özelliktedir hem de kilo vermek & zayıflamak isteyenlerin imdadına hızır gibi yetişmektedir.

Bamya tohumunun faydaları; beyin hücrelerine iyi geldiği saptanmıştır, bu sayede hafızayı kuvvetlendiren ve unutkanlığı iyi gelen özelliği içerisinde barındırmaktadır. Aynı zamanda dikkat dağınıklığı, diğer bir deyişle konsantrasyon problemi yaşayanların da derdine derman olmaktadır.

Astım veya bronşit gibi yaşam kalitesini oldukça etkileyen hastalıklara yakalanan kişilerin iyileşmesine de katkıda bulunmaktadır.

bamya tohumunun yararları

Bamya tohumunun yararlarından bir diğeri de; iyi bir bağırsak temizleyicisidir. Aynı zamanda güçlü bir antioksidan kaynağı olarak bilinen bamya tohumu, diyabeti (şeker hastalığı) önleyici özelliğe sahiptir.

Bamya tohumunun faydaları; Kolesterol seviyesinin dengelenmesine ve kötü kolesterolün de düşmesine yardımcı olmaktadır ve böbrek hastalıklarına iyi geldiği ve bağırsakların düzenli bir biçimde faaliyette bulunmasına katkı sağladığı tespit edilmiştir.

Bamya tohumunun yararları; Diz ağrısından muzdarip olan, menisküs probleminden yakınan ve diz ağrısı & dizde sıvı kaybı gibi şikayetlerden yakınan kişiler için adeta şifa kaynağıdır.

Bamya tohumunun faydaları; Şayet düzenli olarak bamya tohumundan tüketirseniz çağımızın yaşam standartlarından ötürü sıklıkla görülebilen gastrit ve reflü gibi mide rahatsızlıklarının da önüne geçmiş olursunuz.

Bamya tohumunun yararlarına bakıldığında, yapılım bilimsel deneyler ışığında sözü edilen besinin anti stres özelliğine de sahip olması nedeniyle depresyon & stres gibi psikolojik rahatsızlıklara da iyi geldiği ve ruh sağlığını da koruduğu saptanmıştır.

Bamya tohumunun faydaları; Hazımsızlık sorununun ortadan kaldırılmasına önemli ölçüde yardımcı olmaktadır ve sindirim sistemi sağlığını da koruyucu etkisini de taşımaktadır.

bamya tohumunun faydaları

BAMYA TOHUMUNUN ZARARLARI NELERDİR?

Bamya tohumunun insan vücudu üzerinden ciddi bir zararı veya yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak elbette ki bamya tüketecek kişiler için istisnai birtakım durumlar olabilmektedir.

Bunlar arasında; Alerjik yapıya sahip olanlar,

Ciddi veya kronik bir rahatsızlık taşıyanlar,

Her gün düzenli bir şekilde ilaç kullananlar,

Özel beslenme programı takip etmesi gerekenler,

Hamilelik yahut emzirme sürecindeki kadınların bamya tohumunu tüketmeden evvel muhakkak uzman hekim desteği almaları gerekmektedir.

Tüm bunların dışında bamya tohumunun zararları olarak; eğer ki doğrudan yutarak tüketecek iseniz boğazınıza kaçma gibi risk bulundurmaktadır. Aynı zamanda bamya tohumunu günlük kullanımda aşırı ölçüye kaçmamanız gerekmektedir ve daima makul ölçülerde tüketecek olmanız önemlidir…

bamya tohumunun zararları

ETİKETLER

YORUMLAR 13 TÜMÜ
 • Neslihan 2 gün önce Şikayet Et
  Her iki dizimin çapraz bağlarında yırtık var ve yürüyemiyorum. 2 buçuk ay oldu. Meniscus dedi doktor. Maranki'ye sordum. Glikozamin ve bamya tohumunu önerdi. Yeni kullanmaya başladım. Kendimce başka şeyler de deniyorum. Şifa bulduğum zaman inşallah burda paylaşırım formülleri. 2 ay boşa geçmiş doktorların uzun tarihe randevu vermeleri yüzünden. Acil olmanın bi önemi yok onlar için istersen öl kimin umurunda
  Cevapla
 • memleket 1 ay önce Şikayet Et
  Bamya ve Tohumu bu sayılanların dışında Omurilik ve ona bağlı birçok hastalığı tedavi eder bel ve boyun fıtığı vs. kendi imkanlarınızla saksıda dahi olsa yetiştirin çünkü üreticiler şeker gübresi(%100 hormon) kullandığı için gerçek etkisini göremezsiniz. ister tohumunu öylece yutun veya suya karıştırın yada yemeğini yiyin farketmez her şekilde şifasını bulursunuz biiznillah
  Cevapla
 • Mustafa 1 ay önce Şikayet Et
  Bamya tohumunu şiddetle tavsiye ediyorum, bende kullandım. Yaşım 30, doktor dedi dizlerin 45 lik hastanınki gibi dedi, bamya tohumu kullandığımdan beri dizlerimin yaş ortalaması 35 e felan düştü diye düşünüyorum.
  Cevapla
 • dsc 1 ay önce Şikayet Et
  diz ağrıları için sabahları aç karnına bir bardak suyla 3 tane tüketeceksiniz.Prof.İbrahim Saraçoğlu'nun tarifidir.
  Cevapla
 • Nurgul 3 ay önce Şikayet Et
  Bende 3 ay kullandim bamya tohumunu ac karnina 10 tane 1bardak suyla icdim faydasini gordum ara verdim sim tekrar basladim tavsiye ederim
  Cevapla
 • Handan 2 ay önce Şikayet Et
  Nasıl tüketiniz
  Cevapla
 • semra hanima 2 ay önce Şikayet Et
  10 tane cok az nurgül hanim ,ben de 8 tane ile basladim faydasini görmedim,ama 20 25 tane sini almaya basladim,gercekten faydasini gördüm,hic inanmazdim ben,insanlarin denemesini isterim ama devamli olsun,
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR