Haber 7

Adın 'Türk ismi gibi' diyerek bilet satmadılar!

Almanya'da oynanan Schalke 04 - Galatasaray maçı için Schalke 04 tribününden bilet almak isteyen bir taraftara, ismi Türk ismini çağrıştırdığı gerekçesiyle Danimarka'da bilet satmayan tur şirketine para cezası verildi.
GİRİŞ 17.02.2019 12:34 ŞAMPİYONLAR LİGİ
Metin Boyutu
Adın 'Türk ismi gibi' diyerek bilet satmadılar!

Danimarka Eşitlik Kurulu'ndan yapılan açıklamaya göre, 6 Kasım 2018'de Almanya'nın Gelsenkirchen kentinde oynanan Şampiyonlar Ligi D grubu Schalke 04 - Galatasaray maçı için bir seyahat acentesinden paket turu almak isteyen 27 yaşındaki bir kişiye, ismi Türk ismine benzediği gerekçesiyle Schalke 04 tribünlerinden bilet satışı yapılamayacağı, yapılsa bile biletin kontrol noktasından elinden alınacağı bildirildi. 

 

Genç taraftar, biletinin tribüne girerken elinden alınmasının tamamen kendisini bağlayan bir durum olduğunu ve bileti almak istediğini belirtse de acente, kendisinden "nasılsa elinden alınacağı için biletinden feragat ettiğine" yönelik bir belge imzalamasını istedi.

Tur şirketinden bilet alamayan ismi açıklanmayan taraftar ise ayırımcılığa uğradığı gerekçesiyle Danimarka Eşitlik Kurulu'na başvurdu.

 

Gencin ayırımcılığa uğradığına hükmeden kurul tarafından, seyahat acentesinin başvuru sahibine 5 bin kron (3 bin 970 lira) tazminat ödemesine karar verildi. 

Yorumlar

3
  • serkan

    7 ay önce Şikayet Et vay vay vay, bin insan hakları konusunda çok geride kaldık. bugünden itibaren ismi türk ismine benzemeyen herkesi dönüyorum, bilginize.
  • KOC URFA

    8 ay önce Şikayet Et Türk sikayet etseydi bir de bu kadar ceza verirlerdi .avrupa insan haklari cok komik geliyor.
  • Yavuz

    8 ay önce Şikayet Et Aferin koçum, helal olsun sana. Danimarka dünyanın en ırkçı toplumun birisindendir.
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.