Seçim 2015 nerede oy kullanacağım seçmen sorgulama

Seçim 2015 için seçmen sorgulama YSK'nın sorgulama sayfasından seçmen kaydınızın olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

GİRİŞ 07.06.2015 14:40 GÜNCELLEME 07.06.2015 14:40 SİYASET
Seçim 2015 nerede oy kullanacağım seçmen sorgulama
Seçim 2015 nerede oy kullanacağım seçmen sorgulama

Seçim 2015 için seçmen sorgulama sayfası ile karşınızdayız. Peki online seçmen sorgulama nasıl yapılır? Vatandaşlar YSK online seçmen sorgulama sitemine haberimizden giriş yaparak sandık ve oy kullanacağı yer bilgisine erişim sağlayabilirler. İşte YSK online seçmen sorgulama ekranı ve nerede oy kullanacağım sorusu hakkında açıklamalar.YSK genel seçimlerle ilgili seçmen listelerini güncelledi. 7 Haziran 2015 Pazar günü yapılacak genel seçiminde vatandaşların nerede oy kullanacaklarını öğrenebilmesi için YSK tarafından seçmen sorgulama hazırlandı. Seçmen listeleri 27 Mart'a kadar askıda kalacak. YSK'nın internet sayfasından "Yurt içi seçmen sorgulama" ve "Yurtdışı seçmen sorgulama" kısmından da isim kontrolü yapabilirsiniz.

YURTİÇİ SEÇMEN SORGULAMA

YURTDIŞI SEÇMEN SORGULAMA

AA'dan oy verme sürecini anlatan animasyon film

Anadolu Ajansı, oy verme sürecini anlatan bir animasyon film hazırladı. Film, ilk kez oy kullanacak gençler için kılavuz niteliğinde.

YSK verilerine göre; 18 yaşını doldurmuş 1 milyon 103 bin 258 genç ilk kez oy kullanacak.

Böylece toplam 1 milyon 103 bin 258 yeni seçmenin, seçim sonuçları üzerinde önemli ölçüde etkili olması bekleniyor.

NASIL OY KULLANILIR?

Anadolu Ajansı Grafik Editörlüğü, 7 Haziran Milletvekili Genel Seçimi için, seçmenleri bilgilendirmek amacıyla oy kullanma sürecini anlatan bir animasyon filmi hazırladı.

Film, ilk kez oy kullanacak genç seçmenler için önemli bir kılavuz niteliğinde.

 

 

 

NASIL OY KULLANILACAK?

Seçmen bilgi kağıdı bulunmayıp kütüğe kayıtlı olanlar, ibraz edecekleri kimlik belgeleriyle (nüfus kağıdı, resmi daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, ehliyet, evlenme cüzdanı) oy verebilecekler.
 
Üzerinde TC kimlik numarası olmayan bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için bu belgelerin yanında seçmen bilgi kağıdını veya TC kimliğini ispata elverişli bir belgeyi de ibraz etmesi şart olacak.
 

OY VERME SAATLERİ
 

Seçmenler, tüm yurtta, 7 Haziran Pazar günü 08.00-17.00 saatleri arasında oy verecek. Saat 17.00'ye geldiği halde sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sırayla oylarını kullanacak.
 

SEÇMEN SAYISI NE KADAR?
 

2015 genel seçimlerinde seçmen sayısı YSK verilerine göre 53 milyon 765 bin 231, yurt dışında ise 2 milyon 867 bin 658. 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimine kadar 18 yaşını dolduran yurt içinde 1 milyon 47 bin 192, yurt dışında 56 bin 66 yeni seçmen ilk kez oy kullanacak. 
 

KİMLER OY KULLANABİLİR?
 
18 yaşını doldurmuş ve seçmen kütüğünde kaydı bulunan her Türk vatandaşı oy kullanabilir. 
 

KİMLER OY KULLANAMAYACAK?
 

MERNİS Adres Kayıt Sistemi’nde yer almayanlar,
Haklarında kısıtlama kararı kesinleşenler, (Türk Medeni Kanunu’nun 405, 406 Md.)
Kamu hizmetlerinden yasaklı olanlar,
Silah altında bulunan erler, onbaşılar ve kıta çavuşları ile askeri öğrenciler,
Taksirli suçlar dışında, kasıtlı suçlardan cezaevinde bulunan hükümlüler oy kullanamıyor. 
 

YSK AÇIKLAMASI
 

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, oy pusulalarının kaybolması, başkasının eline geçmesinin mümkün olmadığını belirterek, "Oy pusulası açısından seçim güvenliğinde bir sıkıntı yok. Yasa gereğince fazla basılan oy pusulaları ve kullanılmayanlar da yine siyasi partilerin tutanağıyla geri toplanıyor" dedi.
 
İşte YSK'nın seçimler ve seçim güvenliğine ilişkin yaptığı açıklamanın önemli bölümler;
 
-"Seçimler ciddi manada güvenli. Öncelikle bunu vatandaşlarımızın bilmesi gerekir"
- "Vatandaşlarımız çok rahat olsunlar, siyasi partilerimiz sandığa sahip çıksınlar, temsilcilerini göndersinler"
-"Listelerimizde mükerrer kayıt yoktur, 150 civarında bir birine yakın kayıt vardır onlar da bloke edilmiştir. Yani hiçbir yerde Sadi Güven iki kez kaydedilmez, aynı T.C. kimlik numarasıyla sistem bunu kabul etmez, mümkün değil"
- "Sayım döküm cetvelinden başlayarak, sandık sonuç tutanağına dönüşmesi, ilçe, il birleştirme tutanağı, ilçede hakim kararıyla yapılmışsa değişikliklere ilişkin karar, bunun tamamını biz taramak suretiyle eş zamanlı olarak YSK'ya ne zaman geliyorsa tüm siyasi partilerimize anında vereceğiz"
- "Milyonlarca insanın görev yaptığı böyle bir seçimde isterseniz kasıt, isterseniz ihmal, isterseniz yanılgı deyin, ne derseniz deyin, yapılabilecek bir yanlışlık, siyasi partilerimiz ve vatandaşlarımız tarafından anında görülebilme imkanına sahip olacak"
- "SEÇSİS internetten bağımsız ayrı bir kanal, bizim iş ve işlemlerimizi hızlandırma adına kullandığımız milli bir sistem"
- "Bastırdığımız oy pusulalarının kaybolması, başkasının eline geçmesi mümkün değil. Oy pusulası açısından seçim güvenliğinde bir sıkıntı yok. Yasa gereğince fazla basılan oy pusulaları ve kullanılmayanlar da yine siyasi partilerin tutanağıyla geri toplanıyor"
- "Yurtdışında 54 ülkede 112 temsilcilikte yapılan seçimler güvenli şekilde tamamlandı. Bugün itibarıyla Batum, Nahçıvan, Gümülcine, Rodos ve Burgaz'dan sonuçlar Ankara'ya geldi"
- "Avrupa'daki 9 ülkede 32 temsilcilikte kullanılan oyları almak üzere 2 uçak gönderildi, 3'üncüsü bugün gidecek, diğer ülkelerdeki oylar kuryeler aracılığıyla getirilecek"
- "Yurtdışındaki oy pusulalarının gönderiminden kullanımına, saklanmasından uçağa getirilmesine, uçaktan teslim alınmasına kadar bütün siyasi partilerin temsilcilerinin bizzat refakat ettiği bir zincir var"
- "Son iki seçimde kullanılan 533 bin 102 sandıkla ilgili bırakın seçim iptalini, bir sandığın bile iptalini elektrik kesintisi nedeniyle yapmadık"
 

SEÇİM TAKVİMİ

 
YSK'nın seçim takvimine göre, bundan sonraki süreç, şöyle işleyecek:
 
23 Mayıs: Radyo ve televizyonda yayın için başvuran siyasi partilerin radyo ve televizyonda yapacakları propaganda konuşmalarının yayın ve zaman sıralarının belirlenmesi için YSK tarafından kura çekilecek.
 
28 Mayıs: Propaganda serbestliği ve bir kısım seçim yasakları başlayacak.
 
31 Mayıs: Radyo ve televizyon propaganda konuşmaları start alacak. Yurt dışı temsilciliklerde oy verme işlemi sona erecek.
 
1 Haziran: Seçmen bilgi kağıtlarının seçmenlere dağıtılması tamamlanacak ve dağıtılmayanlar ilçe seçim kurulları başkanlıklarına teslim edilecek.
 
6 Haziran: Saat 18.00'de seçim propagandası sona erecek.
 
7 Haziran: Oy verme günü.
 

YAKLAŞIK 56 MİLYON SEÇMEN
 

Türkiye, 25. dönem parlamentosunu belirlemek üzere 7 Haziran'da sandık başına gidecek. Yurt içinde 53 milyon 765 bin 231, yurt dışında ise 2 milyon 867 bin 658 seçmen bulunuyor. Seçim tarihine kadar 18 yaşını dolduran yurt içinde 1 milyon 47 bin 192, yurt dışında 56 bin 66 yeni seçmen de oy kullanacak.
 
YURT DIŞINDA OY VERME SÜRESİ
 
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 7 Haziran'da yapılacak 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için 54 ülkedeki 112 temsilcilikte sandık kurulmuştu. Yurtdışında yaşayan Türk seçmenler için oy verme işlemi 8 Mayıs'ta başlamış, 31 Mayıs'ta ise sona ermişti. 
 

OY PUSULASI SIRALAMASI HANGİ PARTİ KAÇINCI SIRADA?
 
Yüksek Seçim Kurulu tarafından yurt dışında kullanılacak oy pusulalarının basımı tamamlandı. Oy pusulasında 20 parti yer alıyor. MHP 11, HDP 12, CHP 14, AK Parti 15. sırada bulunuyor. Yurt içinde kullanılacak oy pusulalarında, o ildeki bağımsız adaylar ile parti adaylarının isimleri de yer alacak.
 
Siyasi partilerin oy pusulasındaki sıralaması şöyle:
 
1- DYP
 
2- Anadolu Partisi
 
3- Hak ve Özgürlükler Partisi
 
4- Komünist Parti
 
5- Millet Partisi
 
6- Hak ve Adalet Partisi
 
7- Merkez Parti
 
8- Toplumsal Uzlaşma Reform ve Kalkınma Partisi
 
9- Halkın Kurtuluş Partisi
 
10- Liberal Demokrat Parti
 
11- MHP
 
12- HDP
 
13- Saadet Partisi
 
14- CHP
 
15- AK Parti
 
16- DSP
 
17- Yurt Partisi
 
18- Demokrat Parti
 
19- Vatan Partisi
 
20- Bağımsız Türkiye Partisi

ETİKETLER

YORUMLAR 4
 • servet 4 yıl önce Şikayet Et
  Oy pusulam gelmedi
  Cevapla
 • setvet 4 yıl önce Şikayet Et
  Oy kagitim gelmedi
  Cevapla
 • mustafa dağcı 4 yıl önce Şikayet Et
  Oy kağıdı gelmedi nasıl kullanacam
  Cevapla
 • murat 4 yıl önce Şikayet Et
  Nerede oyy kullanacağım bilmiyorum seçmen kağıdı gelmedi internet açmıyor nasıl yapacağım
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR