Haber 7

15 Temmuz'da 1. Ordu komutanı Erdoğan'la görüşmedi

TBMM Darbe Girişimi Araştırma Komisyonu Başkanı ve AK Parti milletvekili Reşat Petek 15 Temmuz'da 1. Ordu komutanıyla Erdoğan arasında bir görüşme olmadığını açıkladı.
GİRİŞ 04.12.2016 06:48 SİYASET
Metin Boyutu
15 Temmuz'da 1. Ordu komutanı Erdoğan'la görüşmedi

TBMM Darbe Girişimi Araştırma Komisyonu Başkanı ve AK Parti milletvekili Reşat Petek ile 15 Temmuz gecesine dair bilinmeyenleri ve komisyon çalışmalarına ilişkin tartışmaları Habertürk'ten Kübra Par'a anlattı.

1. ORDU KOMUTANI CUMHURBAŞKANI'YLA GÖRÜŞMEMİŞ

Darbeyi Araştırma Komisyonu olarak iki aydır çalışıyorsunuz. Bugüne kadar sizi en çok etkileyen ifadeler hangileri?

O geceye ait ilginç bilgileri verenler öne çıktı. 1. Ordu Komutanı Ümit Dündar’ın Cumhur­başkanı’mıza, ‘‘1. Ordu olarak sizi koruyabiliriz, İstanbul’a alalım’’ dediği iddia edilmişti. Oysa Sayın Dündar komisyonumuzdaki beyanında “Kesinlikle öyle bir olay yok. Sayın Cumhur­başkanı’mız ile Atatürk Havalimanı’na inin­ceye kadar temasım olmadı” dedi. Bu çok dikkat çekiciydi. Kamuoyunda söylenenlerle maddi gerçeklerin örtüşmediğini anladık. Söylemler efsanelere dönüşebiliyor. Ayrıca Cumhurbaş­kanı’mızı FaceTime ile canlı yayına bağlayan Hande Fırat’ın açıklamaları da ilgi çekti.

HULUSİ AKAR'I DİNLEYECEĞİZ

Darbe gecesine dair en önemli iki isim Hakan Fidan ile Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ı neden dinlemiyorsunuz? Komisyondaki muhalefet üyelerinin taleplerine rağmen sizin karşı çıktığınız doğru mu?

Genelkurmay Başkanı’mızla ilgili meseleyi uygun bir zamanda çözeceğiz. Türkiye şu anda hem Suriye’de hem Irak’ta bir savaş yürütüyor. Bu savaşı Genelkurmay Başkanı sevk ve idare ediyor. Dolayısıyla onun müsait olduğu zamanı belirlememiz lazım. Benzer şekilde Özel Kuvvet­ler Komutanı’nı da davet ettik ama Cerablus’ta savaştaymış. Geldiğinde dinleyeceğiz. Hakan Fidan konusu biraz daha farklı. Dünyada istih­barat birimleri tek başına araştırma ve soruş­turma komisyonlarının muhatabı olarak kabul edilmez. MİT Müsteşarı ve personelinin tanıklık yapması Başbakan’ın iznine bağlıdır.

HAKAN FİDAN'I DİNLEMEK BAŞBAKAN'IN İZNİNE BAĞLI

O halde “Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ı dinleyeceksiniz ama Hakan Fidan’ın Araştırma Komisyonu’nda ifade vermesi Baş­bakan’ın iznine bağlı” diyebilir miyiz?

Elbette. Bunu zaten komisyon üyelerimiz de biliyorlar. Ama “Komisyon Başkanı kendi üst­lerinden izin almadığı için bunu yapmıyor” şek­linde yorumlar oluyor. Oysa parti çıkarlarını öne alan bir tavır içinde değiliz, olmayacağız.

‘MİT MÜSTEŞARLIĞI’NA O GECEYİ SORDUK’

Peki, 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı ve Başbakan, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’a neden ulaşamamış, öğrenebildiniz mi?

Hakan Fidan’ı çağıramasak da MİT Müste­şarlığı’na yazılı bir talep göndererek, darbe giri­şimini nasıl ve ne zaman haber aldıkları ve haber aldıktan sonra hangi girişimlerde bulun­dukları hakkında, kronolojik ve detaylı bir bil­giyi komisyonumuza sunmalarını istedik. Fakat henüz yanıtı gelmedi. O raporu bekliyoruz. Yanıt geldiği zaman paylaşımını yapacağız.

Kübra PAr

Yorumlar

10
 • M. Ali

  2 yıl önce Şikayet Et ÜMİT DÜNDAR ARADIM GÖRÜŞTÜMMÜ DİYECEKTİ..CAHİL SORULAR SORULUYOR ULAN DEVLET SIRRI DİYE BİR SEY VAR..ÇIKIP ADAM TV TV DOLAŞIP BEN DARBE GECESİ ERDOĞANI ARADIM BENİ BAHÇELİYE SORUN DEDİMMİ DİYECEK KOMİSYONA..SONRA ÜMİT DÜNDAR SAGCI ÜLKÜCÜ BAHÇELİ'NİN ADAMI VS.VS.SULANDIRIP İŞİ ADAMIN KARİYERİYLE OYNIYACAKLAR..ya devlet başa ya kuzgun leşe...
  Toplam beğeni
 • zmc

  2 yıl önce Şikayet Et reşat bey devlet sırrı niteliğindeki bu bilgilerin ortaya saçılmasını beklemeyin . yani bu konulardaki yorumlarınızı teğet geçin.
  Toplam beğeni
 • Doktor

  2 yıl önce Şikayet Et Allahin izni ve inayetiyle yakinda hak ile batıl ortaya çıkacaktır
  Toplam beğeni
 • akpınar

  2 yıl önce Şikayet Et bu komisyon da neyin nesi anlamıyorum. her şey gün gibi ortada. neyin araştırnası bu...
  Toplam beğeni
 • burak kadıoğlu

  2 yıl önce Şikayet Et ablacım ümit paşa en büyük işi yaptı cuntacılara uymadı devletin yanında oldu bu başlı başına bir olaydır
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.