Haber 7

Erdoğan talimatı verdi Tek çatı altında toplanıyor

Cumhurbaşkanlığı, siber güvenlik alanında farklı kurumlarda yürütülen çalışmaları tek çatı altında toplamak için çalışma başlattı.
GİRİŞ 17.02.2017 06:00 SİYASET
Metin Boyutu
Erdoğan talimatı verdi Tek çatı altında toplanıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla başlatılan çalışmalar kapsamında, siber güvenlik altyapısının yerlileştirilmesi, durum analizi yapılması ve alınması gereken tedbirler ortaya konulacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından kurmaylarına siber güvenlik altyapısının incelenmesi için talimat verdi. Devlet Denetleme Kurulu ve Erdoğan’ın teknoloji kurmaylarının yer aldığı çalışma kapsamında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile TÜBİTAK gibi kurumlarda ayrı ayrı yapılan siber güvenlik çalışmalarının tek çatı altında birleştirilmesi planlanıyor. Bu kapsamda başta akademisyenler olmak üzere, bilişim uzmanlarıyla siber güvenlik otoritelerinden gelen görüş ve öneriler toplanıyor. 

Kritik kamu kurumlarına yapılan korsan saldırılar, telefon dinlemeleri, böcek yazılımlar detaylı inceleniyor. Gelen öneriler doğrultusunda özellikle 15 Temmuz’un ardından ortaya çıkan siber güvenlik açıklarının kapatılması, siber saldırılara karşı yeni tedbirler alınması ve bilişim alanında ‘yerlileşmeye’ gidilmesi hedefleniyor. Uzmanlar çalışma kapsamında dünyadaki başarılı siber güvenlik uygulamalarını da inceliyor. Çalışmaların raporlaştırılarak tek çatı altında toplanmasıyla Saray’da bir siber güvenlik merkezinin hayata geçirilmesi de amaçlanıyor. 

Yorumlar

10
 • Şevket Hoca

  1 yıl önce Şikayet Et Reis, durmak yok yola devam.
  Toplam beğeni
 • Celal biliş

  1 yıl önce Şikayet Et çok önemli bu
  Toplam beğeni
 • ali

  1 yıl önce Şikayet Et birlikten kuvvetdoğar.galipolan allahtır.
  Toplam beğeni
 • enver

  1 yıl önce Şikayet Et maliye denetim birimleri de birleşti ancak kağıt üzerinde, dışarıdan bakınca en ufak bir zaafiyette tekrar ayrılacakları potansiyeli devam ediyor.
 • Vatansever

  1 yıl önce Şikayet Et Başkan toplansin tabi. Her hakareti işleyen ,çıkıyor bunu adı demokratik hak , özgürlük deyip gidiyor. Onun için özgürlük gerçek manada olsun.
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.