Haber 7

Türkiye resti çekti! Gereken hazırlıklar yapılıyor

Dışişleri Bakanlığından, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Doğu Akdeniz'de tek taraflı hidrokarbon faaliyetleri sürdürmesinin kabul edilemez olduğu bildirildi.
GİRİŞ 29.12.2017 20:16 SİYASET
Metin Boyutu
Türkiye resti çekti! Gereken hazırlıklar yapılıyor

Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıs’ta çözümün henüz tesis edilmemiş olduğu bir ortamda, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) adanın yegane sahibi gibi davranmakta ısrar ettiğini belirterek, "Tek taraflı hidrokarbon faaliyetlerine devam etmesi kabul edilemez bir durumdur." değerlendirmesinde bulundu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, GKRY'nin adanın ortak sahibi olan Kıbrıs Türklerinin doğal kaynaklar üzerindeki asli haklarını hiçe sayarak, Doğu Akdeniz’deki tek taraflı hidrokarbon faaliyetlerini sürdürdüğü belirtildi.

Açıklamada, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin son olarak sözde münhasır ekonomik bölgesinde verdiği ruhsatlar çerçevesinde 6 numaralı parsele bir sondaj gemisi intikal ederek, çalışma için hazırlıklara başladığı kaydedildi.

'ASLA KABUL EDİLEMEZ'

Kıbrıs’ta adil ve kalıcı bir kapsamlı çözümün henüz tesis edilmemiş olduğu bir ortamda, Kıbrıs Rum tarafının Ada’nın yegane sahibi gibi davranmakta ısrar ettiği vurgulanan açıklamada, "Tek taraflı hidrokarbon faaliyetlerine devam etmesi kabul edilemez bir durumdur." vurgusu yapıldı.

Türkiye'nin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanlığı tarafından 29 Aralık 2017'de yapılan açıklamayı desteklediğinin altı çizilerek, "Kıbrıs Türk tarafının haklı kaygı ve infialini paylaşıyoruz." ifadesi kullanıldı.

'GEREKEN HAZIRLIKLAR YAPILMAKTADIR'

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin sorumsuz adımlarına karşı gerekli uyarıları en başından bu yana yapmış olan Türkiye, gerek kendi kıta sahanlığındaki hak ve menfaatlerini korumakta, gerek Kıbrıs Türk tarafına desteğini sürdürmekte kararlıdır. Bu çerçevede, önümüzdeki dönemde, Kıbrıs Türk halkının Ada’nın etrafındaki doğal kaynaklar üzerindeki meşru hakları temelinde KKTC tarafından Türkiye Petrollerine verilen arama ruhsatı kapsamında ilan edilmiş bulunan ruhsat sahaları da dahil olmak üzere Doğu Akdeniz’deki Türkiye’nin ruhsat sahalarında çeşitli faaliyetlerin gerçekleştirilmesi için gereken hazırlık yapılmaktadır."

Yorumlar

10
 • Misafir

  1 yıl önce Şikayet Et Ya arkadaş sizde arayın karış karış neresi varsa bırakın yazılı açıklamaları adamlar bizi takmı yo belli sizde gerekeni yapınki akılları başları na gelsin kktc bağlayın Türkiyeye il yapın
  Toplam beğeni
 • ihsan

  1 yıl önce Şikayet Et kaç defa yazdık kuzey kıbrısı türkiyeye 83. vilayet olarak bağlayın bitsin
  Toplam beğeni
 • Mehmetçik

  1 yıl önce Şikayet Et Eeee.! Sınuç?
  Toplam beğeni
 • Kenan

  1 yıl önce Şikayet Et Hiö bişey yapamayız gücümüz yok biz kullanamıyorsak onlar napsın
  Toplam beğeni
 • İzmir'li

  1 yıl önce Şikayet Et rumu denize dökmenin zamanı geldi.
  Toplam beğeni
  • ofli

   1 yıl önce Şikayet Et ne duraysun dökün öyleyse.
   Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.