Haber 7

Trump NATO'da Almanya'yı hedef aldı

ABD Başkanı Donald Trump, NATO toplantısında dikkat çeken bir değerlendirmede bulundu. Trump, 'Eğer Almanya Rusya'ya gaz ve enerji için milyarlarca dolar veriyorsa NATO'nun nasıl iyi bir tarafı olabilir ki?' dedi.
GİRİŞ 11.07.2018 22:14 SİYASET
Metin Boyutu
Trump NATO'da Almanya'yı hedef aldı

NATO toplantıları için Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Almanya'yı hedef aldı. Trump paylaşımında, "Eğer Almanya Rusya'ya gaz ve enerji için milyarlarca dolar veriyorsa NATO'nun nasıl iyi bir tarafı olabilir ki?" ifadesini kullandı.

Toplam 29 NATO ülkesinden sadece 5'inin taahhütlerini yerine getirdiğini kaydeden Trump, ABD'nin Avrupa'nın güvenliği için milyarlarca dolar para harcadığını savundu.
Trump ayrıca, NATO ülkelerinin yüzde 2'lik taahhütlerini 2025 yılına kadar değil "bir an önce" yerine getirmesi gerektiğini belirtti.

 

ALMANYA'DAN TRUMP'A YANIT: BİZ ESİR DEĞİLİZ

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Almanya ile Rusya'nın doğalgaz anlaşmasını eleştirmesi üzerine, "Biz esir değiliz. Ne Rusya'nın ne de ABD'nin." şeklinde değerlendirme yaptı. 

Maas, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Almanya'nın özgür dünyanın garantörlerinden biri olduğunu belirterek, bundan sonra da böyle kalacağını ifade etti. 

ABD Başkanı Trump'ın eleştirilerine cevap veren Heiko Maas, "Biz esir değiliz. Ne Rusya'nın ne de ABD'nin." ifadelerini kullandı. 

Donald Trump, Almanya'nın Rusya ile petrol ve doğalgaz anlaşmaları yapmasını "çok uygunsuz" olarak niteleyerek, "Almanya enerji için Rusya'ya yüksek düzeyde ödemeler yapıyor. Bu nedenle Almanya, Rusya'nın bir esiri." yorumunu yapmıştı.

 

Yorumlar

31
 • kurt

  7 ay önce Şikayet Et hristiyanlar birlesir,muslumanlar parcalanir nokta.
 • 123v

  7 ay önce Şikayet Et almanyaya yamalı kapak olsun, S 400 le ne farkı var doğalgazın, Fare sıkıştı köşeye.
  Toplam beğeni
 • murat kavraz

  7 ay önce Şikayet Et Onlar böyle devam ederken bizim bunu fırsata cevirip büyümemiz ve güçlenmemiz lazım
  Toplam beğeni
 • Kızıl elma

  7 ay önce Şikayet Et Almanya biz esir değiliz diyor da, sizin kardeşim ikinci dünya savaşından sonra anlaşmanız bile yok. Bu demektir ki Amerika, Rusya, İngiltereve Fransa sizin mallarınıza istedikleri zaman el koyma yetisine sahiptir! Boşuna konuşmayı bırakın da uslu uslu uyun isteklere kimi kandırıyorsunuz siz kumpasılar
 • ihsan

  7 ay önce Şikayet Et almana bak ulen bal gib abd esirisiniz sizi koruyan abd ordusu cia şimdiye kadar savunmaya beş kuruş harcamadınız pes
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.