Haber 7

İngiltere'den Suudi Arabistan'a Kaşıkçı çağrısı

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, 2 Ekim'den bu yana kayıp olan Washington Post gazetesi yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın durumuyla ilgili görüştüğü Suudi mevkidaşına, Türkiye'nin yürüttüğü soruşturmada tam iş birliği yapmaları çağrısında bulundu.
GİRİŞ 09.10.2018 22:10 SİYASET
Metin Boyutu
İngiltere'den Suudi Arabistan'a Kaşıkçı çağrısı

İngiltere Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Hunt, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na girdikten sonra haber alınamayan Washington Post gazetesi yazarı Cemal Kaşıkçı'yla ilgili, Suudi mevkidaşı Adil el-Cubeyr ile görüştü.

"HABERLER DOĞRU ÇIKARSA İNGİLTERE OLAYI ÇOK CİDDİ BİR ŞEKİLDE ELE ALACAK"

 

 

Görüşmede, hafta sonu Kaşıkçı ile ilgili medyada yer alan haberlerin doğru çıkması halinde bunun son derece kaygı verici olacağını ve İngiltere'nin de olayı çok ciddi bir şekilde ele alacağını vurgulayan Hunt, Cubeyr'e "Dostluk, ortak değerlere bağlıdır." ifadesini kullandı.

"SUUDİ ARABİSTAN, TÜRKİYE'YLE TAM İŞ BİRLİĞİ YAPMALI"

Hunt'ın ayrıca Suudi hükümetine, olayla ilgili yürüttüğü soruşturmada Türkiye'yle tam iş birliği yapması ve en kısa sürede daha fazla bilgi vermesi çağrısında bulundu.

Hunt, Kaşıkçı'yla ilgili bugün Suudi Arabistan'ın Londra Büyükelçisiyle de görüşmüştü.

Suudi reformistler için önemli bir platform olan Al Watan gazetesine büyük katkılarda bulunan ve Ortadoğu'nun en etkin gazetecilerinden biri olarak bilinen Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim'de Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na gitmiş, kendisinden bir daha haber alınamamıştı.

Yorumlar

2
  • Talha

    10 ay önce Şikayet Et Arabistanı talan etmenin ilk adımları atılıyor
    Toplam beğeni
  • fusuy lubkam

    10 ay önce Şikayet Et ingilizlerde iyi gazı veriyor Duyan da İngiltere'nin geçmişini çok parlak ve temiz zanneder
    Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.