Haber 7

Kılıçdaroğlu'nun kararı bardağı taşırdı! CHP'de isyan başladı

Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi’ne rağmen adayları kendi belirlemeye kalkınca CHP’de isyan çıktı. Genel Sekreter Akif Hamzeçebi ile birlikte birçok teşkilat istifa etti. Adı yolsuzlukla anılan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın yeniden aday gösterilmesinden rahatsız olan partililer İstanbul’dan Ankara’ya yürüyor. Eski İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanı Kenan Otlu, “Güvendiğimiz adaylarla sokağa çıkmak istiyoruz” dedi. Maltepe İlçe Başkanı Engin Özkan, ilçe yönetimiyle istifa ettiklerini duyurdu. Aday gösterilmeyen Adana Karataş Belediye Başkanı Boğaçhan Ünal da Kılıçdaroğlu için “Ben bu adama güvenmiyor, inanmıyorum” ifadesini kullandı.
GİRİŞ 09.02.2019 06:22 SİYASET
Metin Boyutu
Kılıçdaroğlu'nun kararı bardağı taşırdı! CHP'de isyan başladı

İstanbul Maltepe’de adı yolsuzlukla anılan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın yeniden aday gösterilmesi CHP’yi karıştırdı. Uzun süredir Kılıç’ın tekrar aday gösterilmemesi için kampanya düzenleyen CHP Maltepe ilçe teşkilatı, talepleri dikkate alınmayınca dün eyleme geçti. İlçe yönetim kuruluyla istifa ettiğini açıklayan CHP Maltepe İlçe Başkanı Engin Özkan, hassasiyet ve taleplerinin aday belirleme sürecinde gözardı edildiğini vurguladı.

 

 

BARDAĞI TAŞIRDI

“Yapılan atamalarla birlikte artık bardak dolmuş ve taşmıştır” açıklamasında bulunan CHP İstanbul eski İl Gençlik Kolları Başkanı Kenan Otlo da şöyle konuştu: “Aşiret reisi olan, servetlerini açıklamayan kişilerin aday gösterilmesini kabul edemeyiz. Belediye başkanları hemşehri, eş, dost, ekip arkadaşı, manevi oğul gibi altı boş kavramlarla belirlenemez. Biz güvendiğimiz adaylarla sokakta olmak istiyoruz. Maltepe’nin yeri geldiğinde kendi yöneticilerine yanlış yapıyorsunuz diyebilecek gücü ve iradesi vardır. Yürüyüşümüze başlıyoruz.”

 

 

TEMİZ SİYASET VURGUSU

Maltepe İlçe Teşkilatı’na üye yüzlerce CHP’li de tepkisini sokaklara taşıdı. İlçe yönetimindeki görevlerinden istifa eden teşkilat üyeleri, konuşmaların ardından “Temiz toplum temiz siyaset” sloganıyla İstanbul'dan Ankara'ya yürüyüş başlattı. Anıtkabir’de tamamlanması planlanan yürüyüş, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun ikna çabalarına rağmen durdurulamadı. Kaftancıoğlu'nu dinlemeyen CHP'liler Ankara'ya yola çıktı.

İSYAN ÇIKTI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tartışmalı geçen Parti Meclisi'nde (PM) adayları onaylatamayınca aday belirleme konusunda tam yetki alıp PM'den geçiremediği isimlerin de bulunduğu 16 adayı içeren listeyi önceki gün açıkladı. Kılıçdaroğlu'nun aday gösterdiği isimlere ilk tepki Maltepe ilçe teşkilatından geldi. İlçe başkanı ve ilçe yönetimi toplu halde istifa ederken, teşkilatta 1 Nisan sonrası olası hesaplaşmaya işaret edilerek “Kılıçdaroğlu kendine yakın isimleri aday gösterdi, kendini garanti altına aldı” değerlendirmeleri yapıldı.

GÜRSEL TEKİN TEPKİLİ

Adayların açıklanmasına tepki olarak ikinci istifa parti yönetiminden geldi. Genel Sekreter Akif Hamzaçebi görevinden istifa ettiğini duyurdu. Kulislerde Hamzaçebi'nin İstanbul'daki belediye başkan adaylarıyla ilgili önerilerinin hayata geçirilmemesi üzerine istifa ettiği, ayrıca seçim çalışmaları sürecinde de dışlandığı konuşuluyor. İstanbul büyükşehir belediye başkan adaylığı için ismi geçen İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin'in de bu duruma tepkili olduğu ortaya çıktı.

PAZARTESİ İSTİFA EDEBİLİR

Tekin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Siyasette her süreçte, sokakta çalışma yaparken, aday belirlerken, kampanya yürütürken en önemli unsur demokratik ilkelere uymak ve halkın sesine kulak vermektir. Bizim de görevimiz budur. Yaşanan süreç ile ilgili değerlendirmemi pazartesi günü kamuoyuyla paylaşacağım” ifadelerine yer verdi. Tekin'in aday belirleme sürecinde genel merkezin tabanın sesine kulak vermediğini belirterek tepki göstereceği ifade ediliyor.

Yorumlar

38
 • Abdullah HÂN Birkul

  8 ay önce Şikayet Et Çamurdan çımadıkca temiz olamazsınız. Önce bataklıktan çıkın.
 • Yavuz

  8 ay önce Şikayet Et Aslında chp nin içindeki emperyalist, zionist ve ateist kalıntılarını temizleyebilsek, inanın o kadar daha güçlü bir Türkiye çıkar ortaya. AKP, MHP, Refah ile birleşerek güçlenmek, tıpkı Atatürk'ün istediği gibi, aynı Çanakkale'de gibi.
  Toplam beğeni
 • HalitBinVelit

  8 ay önce Şikayet Et Türkiye Tarihinde CHP olmaz ise Her yer ,Her şey Tertemiz olur.
  Toplam beğeni
 • M.Ali Efendioğlu

  8 ay önce Şikayet Et TEMİZ toplum, temiz SİYASET'İN ne zaman içinde, yanında olduda CHP, şu kışta kıyamette CHP PANKARTLARIYLA yollara düşmek HANGİ TEMİZ TOPLUM, TEMİZ SİYASET ANLAYIŞIYLA BAĞDAŞIR OLDU? Zulmün, huzursuzluğun, ayrıştırmanın, karıştırmanın adresi durumunu iftiharla sürdüren bir yerde bu talepler ÇELİŞKİ DEĞİL Mİ?..
 • 57.Alay

  8 ay önce Şikayet Et Chp nin tamami çöpe.
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.