Haber 7

Gerilim yükseliyor... Pakistan Başbakanı Erdoğan'ı aradı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pakistan Başbakanı İmran Han ile telefonda görüştü. Görüşmede, Pakistan ve Hindistan arasında Keşmir konusunda yaşanan son gelişmeler ele alındı.
GİRİŞ 06.08.2019 01:02 SİYASET
Metin Boyutu
Gerilim yükseliyor... Pakistan Başbakanı Erdoğan'ı aradı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan Başbakanı İmran Han ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

 

 

İmran Han’ın, Pakistan ve Hindistan arasındaki Keşmir konusunda yaşanan son gelişmelerle ilgili bilgi vermek için aramasıyla gerçekleşen görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan, taraflara diyalog sürecinin güçlendirilmesi çağrısında bulundu. 

DIŞİŞLERİ'NDEN TEPKİ GELDİ

 

 

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Hindistan Anayasasının Cammu Keşmir'e özerklik statüsü tanıyan 370. maddesinin ilga edilmesinin mevcut gerilimi arttırmasından endişe duyuyoruz." değerlendirmesi yapıldı.

Türkiye'nin, sorunun diyalogla ve ilgili Birleşmiş Milletler (BM) kararları çerçevesinde, tüm Cammu Keşmir halkı ile Pakistan ve Hindistan'ın meşru çıkarları gözetilerek çözüme kavuşturulması dileğinde olduğu vurgulanan açıklamada, "Ülkemiz tarafların rıza göstermesi halinde bölgede gerginliğin azaltılması için katkı sağlamaya hazırdır." ifadesi kullanıldı.
 
Hindistan, yarım asırdan uzun süredir Cammu Keşmir'e ayrıcalık tanıyan anayasanın 370. maddesini iptal ederek, bölgenin özel statülü yapısını ortadan kaldırmıştı.
 
Cammu Keşmir'i iki birlik toprağına ayıran "Cammu ve Keşmir'in Yeniden Yapılandırılması Teklifi", federal parlamentonun üst kanadı Rajya Sabha'da (Eyaletler Meclisi) 61 "ret" oyuna karşı 125 "evet" oyuyla kabul edilmişti.
 
Öte yandan, Cammu Keşmir'in eski başbakanlarından Omar Abdullah ve Mehbuba Mufti ile Cammu ve Keşmir Halkının Konferansı liderlerinden Sajjad Lone ve Imran Ansari tutuklanmıştı.
 

 

Yorumlar

3
 • Yüzdeelli

  4 ay önce Şikayet Et Nereden nereye...Düşünsenize! Erdoğan yerine başkalık koltuğunda Kılıçdaroğlu'nun oturduğunu...Hangi Müslüman ülke bizi arardı acaba? Hangi mazlum ülkenin devlet başkanı bizden yardım isterdi? Heykel dikmekten başka derdi olmayan put sevicilere bu ülkeyi teslim etme Allah'ım!
  Toplam beğeni
 • Olgun

  4 ay önce Şikayet Et Afganistan pakistan yobaz cahil ulkeler bizim dostumuz falan değil
  • yalancı

   4 ay önce Şikayet Et hadi lannn
   Toplam beğeni
  • Sen kimsin

   4 ay önce Şikayet Et Sen kim oluyorsun. Kaç kere gittin gördün pakistani..?
   Toplam beğeni
 • ZafereİnşaAllah:

  4 ay önce Şikayet Et yahudi bir yandan hindu yamayam bir yandan.
  Toplam beğeni
 • ihsan

  4 ay önce Şikayet Et hindistan başbakanını erdoğan aramalı dur demeli
  Toplam beğeni
 • cansoy

  4 ay önce Şikayet Et Bugün pakistan da babürün torunlarıdır ,kafirler geçmişte yaşanılan türk egemenlik hazımsızlığını içlerinden atamamışlardır.Birgün gelecek türk ve müslümanlar hepinizi dize getirecek
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.