Haber 7

Rusya'dan peş peşe Türkiye açıklamaları!

Son dakika haberi... Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türkiye'den, Suriye'deki operasyonun askıya alınması yönünde ABD ile varılan anlaşma hakkında bilgi almayı umduklarını söyledi. Anlaşma sonrası bir açıklama da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'dan geldi.
GİRİŞ 18.10.2019 20:12 SİYASET
Metin Boyutu

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türkiye ile ABD arasında Suriye'nin kuzeyine ilişkin yapılan anlaşma hakkında konuştu.

 

 

Peskov basın toplantısında, Türkiye ve ABD arasında Suriye'nin kuzeydoğusu için varılan anlaşmaya ilişkin, "Türkiye'den bilgi almayı umuyoruz" dedi.

BİR AÇIKLAMA DA LAVROV'DAN

 

 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye'nin ABD heyeti ile Suriye'nin kuzeyine düzenlediği Barış Pınarı Harekatı üzerine vardığı anlaşmayla ilgili açıklamalarda bulundu. Lavrov, "Türkiye'nin kendi sınır güvenliği ile ilgili meşru kaygılarını anlıyoruz ve haklı buluyoruz. Biz 1998 yılında yapılan Adana Mutabakatı'nın uygulanmasını sağlamaya çalışıyoruz. Bu amaçla bu anlaşmanın taraflarıyla henüz uygulanmayan anlaşmanın uygulanması yönünde temaslar kurmayı hedefliyoruz. Suriye'nin otoritesi ve Kürt oluşumları ve liderleriyle Suriye'nin toprak bütünlüğü çerçevesinde sorunun diyalog yoluyla çözülmesini savunuyoruz" dedi.

"TÜM ÇABAMIZI SERGİLEYECEĞİZ"

Suriye'nin toprak bütünlüğü dahilinde yeniden bir yol belirlenmesi gerektiğini belirten Lavrov, "Bu yollar Türkiye'nin sınır güvenliği ve hassasiyetleri doğrultusunda uygulanmalı. Ortadoğu'nun bir kısmında biriken çelişkiler göz önüne alındığında bunu çok karmaşık bir süreç olduğunu düşünüyorum. Ancak başarılı olunması için tüm çabamızı sergileyeceğiz" dedi.

"TÜRKİYE'NİN OPERASYONUNU MEŞRU GÖRÜYORUZ"

Lavrov, ABD ile Türkiye arasında anlaşmaya varılan mutabakat ile ilgili olarak, "Suriye'nin egemenliğini ve Türkiye'nin güvenliğini garanti edecek şartlar oluşturulmalı" ifadelerini kullandı. "Bazı ülke liderlerinin Türkiye'nin operasyonunun meşru olmadığını savunmasını nasıl yorumluyorsunuz?" sorusuna ise Lavrov, "Biz zaten net ifadeler kullandık. Türkiye'nin şu anda Suriye'de varlığını koruyan terörist tehditlere karşısında sınır güvenliğini korumaya çalışmasını meşru olarak görüyoruz. Aynı zamanda sorunun diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğine inanıyoruz" şeklinde cevap verdi.

Yorumlar

24
 • salih

  3 hafta önce Şikayet Et putin adana mutabakatı diye tutturduda suriye uydumu, sanki kıvırmaya devam güvenmeyin rusa
  Toplam beğeni
 • sel yaz

  3 hafta önce Şikayet Et sayın Putin , pyd pkk yı sizmi kurdunuzda cia nın kurduğu bu terör örgütünün moskovada temsilcilik açmasına müsade ettiniz. ne iş, ,
  Toplam beğeni
 • Hıdır BUDUR

  3 hafta önce Şikayet Et ŞAYETTTTT ABD İLE RUSYA ARASINDA : "Sen büyük Kürdistan'ı kur, Ben de büyük Ermenistan'ı kurayımm" şeklinde bi anlaşma yoksa...!!?? Bu sıralar Türk-Rus-İran birlikteliğini bozmak için çok çaba sarfedilecektir. İran'la dalaşıp (sınırda 1 askerimiz şehit?) "Güneydoğuya NATO/ABD askeri getirme" senaryoları, Ukrayna'yı kaşıyıp Montrö'yü delme çabaları, İdlip'te ya da ÖSO bölgesinden Türk Rus uçak/tanklarına ateş edilmiş havası yaratmalar vs vs
  Toplam beğeni
 • Karadayı

  3 hafta önce Şikayet Et Aslında senin ülkende karmakarışık. İçten içe kaynıyor, birgün ama birgun mantar gibi her taraflarin kabaracak.
  Toplam beğeni
 • Hıdır BUDUR

  3 hafta önce Şikayet Et Rusya, Batılıların Ortadoğu ve Doğu Akdeniz merkezli bu yeni siyasi coğrafyayı değiştirme projesine bir kısmıyla karşı, diğer kısmıyla ise ne kazanırsam kazançtır şeklinde bakıyor. Suriye’nin “toprak bütünlüğü” meselesinin özündeki nokta budur ve daha da teknik söylersek, “Astana Ruhu” denen konunun anlamı da budur. Bugün küresel aktör Rusya, bölgesel aktörler Türkiye ve İran bütün bu mülahazadan dolayı birlikte hareket ediyorlar. Güçler arası mücadele bu zeminde ve bu yapılarla cereyan ediyor.
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.