Haber 7

AK Parti'den Tunç Soyer'in 'Kıbrıs' açıklamasına tepki

AK Parti'li Dağ, Tunç Soyer'in, Kıbrıs'ta yayımlanan bir gazetede çıkan açıklamalarına ilişkin, "Türkiye'nin dış politikasının kırmızı çizgisi olan bir konuda yaptığı açıklamayı düzeltmesi 82 milyon vatandaşımızın hakkıdır." dedi.
GİRİŞ 22.10.2019 16:54 SİYASET
Metin Boyutu
AK Parti'den Tunç Soyer'in 'Kıbrıs' açıklamasına tepki

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in, Kıbrıs'ta yayımlanan bir gazetede çıkan açıklamalarına ilişkin, "Türkiye Cumhuriyeti'nin dış politikasının kırmızı çizgisi olan bir konuda yaptığı açıklamayı düzeltmesi hem İzmirli hemşehrilerimizin hem de 82 milyon vatandaşımızın hakkıdır." dedi.

 

Dağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Soyer'in yaptığı açıklamayı okuduğunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) simgesi haline gelen Cumhuriyet döneminin ilk hava şehidi Cengiz Topel'in aklına geldiğini belirterek, "Büyükşehir Belediye Başkanı, şehitlerimize ve ciddi bir işkenceye maruz kalmış olan Cengiz Topel'in ruhuna saygı duymuyor mu? Böyle bir açıklama yaparken bu durumdan utanç duymuyor mu diye düşünmedik değil." ifadelerini kullandı.

Kıbrıs konusunun partiler üstü bir mesele olduğunu vurgulayan Dağ, Kıbrıs'ın Türkiye Cumhuriyeti'nin dış politikada önemli konuları arasında yer aldığını hatırlattı.

 

Soyer'e yaptığı açıklamayı düzeltmesi çağrısında bulunan Dağ, "Türkiye Cumhuriyeti'nin dış politikasının kırmızı çizgisi olan bir konuda yaptığı açıklamayı düzeltmesi hem İzmirli hemşehrilerimizin hem de 82 milyon vatandaşımızın hakkıdır." diye konuştu.

Soyer, KKTC'de yayımlanan Haberci gazetesine verdiği özel demeçte, "Kıbrıs'ı Kıbrıslılara bırakırsak, en doğrusu bu olacak ancak hiç bırakmıyoruz." yorumunda bulunmuştu. 

Yorumlar

6
 • Önce vatan

  4 hafta önce Şikayet Et Bu T.soyerin ırkı nedir acaba ! Türk olmadığı kesin ! Hiçbir millet kabul etmez kansızı
 • Nafi

  4 hafta önce Şikayet Et Bu Soyer’in soyu Rum mu
  Toplam beğeni
 • Ser

  4 hafta önce Şikayet Et Kısaca satılmışlar korosu demek uygundur. Cibilliyet meselesi armut dibine düşer daha ne bekleniyor ki şaptan olmaz şeker cinsini sevmediğin cinsine çeker...
  Toplam beğeni
 • Nbd

  4 hafta önce Şikayet Et Allahım ne günlere geldik.sözüm ona ulusalcı parti olan chp ye bak.nerde bölüc0 vatanı parçalamaya çalışan ,ülkeyi tehlikeye sokacak her türlü girişimi destekleyen herkes chp de görev yapıyor. Ve üzücü olanı bunu açık açık yapmalarına rağmen chp yi destekleyenler hiç sesini çıkarmıyor.çok acı.Allah fırsat vermesin bunlara.Amin.
  Toplam beğeni
 • asfasf

  4 hafta önce Şikayet Et Soysuz soyer.
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.