Haber 7

AK Parti ve MHP af paketini görüşüyor! 93 bin kişiye tahliye

Basit uyuşturucu suçlarına verilen cezaların kapsama alınmasını isteyen MHP, kendi teklifleriyle ilk etapta 93 bin, zaman içinde 36 bin mahkûmun daha tahliye edilebileceğini dile getiriyor.
GİRİŞ 03.11.2019 06:47 SİYASET
Metin Boyutu
AK Parti ve MHP af paketini görüşüyor! 93 bin kişiye tahliye

AK Parti’nin hukukçu kurmayları ile Adalet Bakanlığının hazırladığı öneride, terör, cinsel suçlar, uyuşturucu ve mükerrer suçlar indirim kapsamı dışında tutuldu. MHP’nin daha önce hazırladığı kanun teklifinde ise, torbacı olarak bilinen uyuşturucu satıcılarına verilen cezalarda da indirim talep ediliyordu. AK Parti’nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yaptığı toplantıdan sonra ceza infaz sisteminde indirim öngören son taslak paket, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından MHP’li yöneticilere iletildi. Edinilen bilgilere göre, bu görüşmede, MHP’li yöneticiler, daha önce TBMM’ye sundukları ve terör, cinsel suçlar ile Atatürk aleyhine işlenen suçlar hariç olmak üzere tüm cezalarda 5 yıl indirime gidilmesini yeniden gündeme getirdi.

 

 

290 BİN KİŞİ CEZAEVİNDE

AK Parti ise, mahkemelerce verilen hapis cezasının yarısının infaz edilmesini öneriyor. Mevcut düzenlemede, örneğin 10 yıllık hapis cezasının 6 yıl 6 ayı cezaevinde geçirilirken, AK Parti’nin önerisinde bu süre 5 yıla indirilerek, kalan süre için şartla salıverme hükümleri uygulanması öngörülüyor. MHP, AK Parti’nin bu önerisine sıcak bakıyor, ancak basit uyuşturucu suçlarına verilen cezaların da kapsama alınmasını talep ediyor. MHP’li yöneticiler, kendi önerileri ile ilk etapta 93 bin, zaman içinde 36 bin mahkûmun daha tahliye edilebileceğini dile getiriyor. AK Parti’nin teklifiyle ise yaklaşık 30 bin mahkûmun çıkabileceğini ifade eden MHP’li yöneticiler “Bu da cezaevlerini rahatlatmayacak. Cezaevinde şu anda 290 bine yakın insan var. Adli hatalarla girenler var, cezaevi şartları ıslah etme kabiliyetinden biraz uzaklaştı. Bunun düzeltilmesi lazım” dedi.

 

 

GÜL, ERDOĞAN’LA GÖRÜŞECEK

Adalet Bakanı Gül’ün, MHP’li yöneticilerin paketle ilgili önerilerini aldığı ve konuyu Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşeceğini söylediği öğrenildi.

“UZLAŞMA SAĞLAYACAĞIZ”

MHP kurmayları, AK Parti ile ikinci yargı paketi için görüşmelerin devam ettiğini ve olumlu neticeler alacaklarını söyledi. Kurmaylar “AK Parti ile kendi önerilerimiz ve AK Parti’nin teklifinin uyuşan yönleri üzerinde sık sık bir araya geliyoruz. Görüşmelerimiz devam ediyor. Olumlu neticeler alacağımızı kuvvetle tahmin ediyoruz” diye konuştu.

Türkiye

Yorumlar

69
 • genel af

  6 gün önce Şikayet Et A'dan Z'ye genel af istiyoruz .
 • Mizah

  1 hafta önce Şikayet Et Ağır suçlara idam çıkartın. Hapishaneler boşalır. Af değil İDAM istiyoruz.
 • Adsiz

  1 hafta önce Şikayet Et Torbacilara indirim nedemek ya ciksin daha gencecik cocukalari uyusturucu batagina batirsin diyemi bu karar sacma bir karar
  Toplam beğeni
 • Yiğido

  1 hafta önce Şikayet Et Darbeye karışmamış insanlarında kapsama alınması lazım.Yanlış kararlarla bisürü insan yatıyor. Adalet.
  Toplam beğeni
 • Mahkum Eşi

  1 hafta önce Şikayet Et Sayın Reisim Kocam hapiste Yatmaktadır Tekerrür Hükmü Verildi İstanbul Sultanbeyli,de ikamet Ediyorum 4, çocuğumla Yaşam Savaşı Veriyorum Zaten Fakiriz Her Hafta Cezaevine Kocamın Ziyaretine Gidiyorum Her Hafta 200,TL kocama Para Yatırıyorum Bıktım Canımdan Kocam Tehtit Suçundan ve Sahte kimlik,den Hapis cezası aldı Birde Tekerrür Hükmü Maddesi Aldı Avukat Tutacak Paramız Yoktur Kocam 12,yıl Hapis ceza 2018 ,de Aldı Lütfen Bizede İndirim yasası Veriniz Af İstiyoruz Şanlıurfa,lıyız Sizi Çok Seviyoruz Reis
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.