Haber 7

Bakan Soylu'dan Avrupa'ya: Nato kafa, Nato mermer

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Bu yıl hali hazırdaki kaçak göçmen yakalama 371 bin oldu. Bunu Avrupa'ya anlatmaya çalışıyorum ama anlamıyor. Nato kafa, Nato mermer, anlamak istemiyorlar. Yıl sonu beklentimiz 400 bini aşması yönünde" dedi.
GİRİŞ 06.11.2019 12:38 SİYASET
Metin Boyutu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Antalya'nın Kemer ilçesinde bir otelde düzenlenen İl Göç İdaresi Müdürleri değerlendirme toplantısına katıldı. Toplantıda göçe yönelik bazı rakamlar açıklayan Soylu, 2017 yılında 175 bin olan kaçak göçmen yakalamalarının 2018’de 268 bin olduğunu söyledi. Soylu, "Bu yıl hali hazırdaki yakalama 371 bin oldu. Bunu Avrupa anlatmaya çalışıyorum ama anlamıyor. Nato kafa, nato mermer, anlamak istemiyorlar.Avrupa'nın tamamında 1 milyon Suriyeli yok. Biz 81 bin göçmeni, bulunduğu ülkelere geri gönderdik. Dünyanın böyle bir rakamı yok. Bu büyük bir operasyon" dedi.

Dünyanın bu konuda üç maymunu oynadığını belirten Soylu, "Ama bizim elimizle ama göçün kendi dengeleriyle beraber mutlaka bu meseleyle temas etmek ve çare aramak zorunda kalacaktır. Her ülkenin mücadelesinin mutlaka bir sınırı olacaktır.

Türkiye’nin bu konuda çalışan bütün kolluk birimleri, zaten kapasitesinin en üst sınırında çalışmaktadır. Görülen o ki düzensiz göç bu gidişle katlanacaktır. Yıl sonu beklentimiz 400 bini aşması yönünde.

Türkiye’nin bu işe ayırdığı kolluk birimlerinin kapasitesini ikiye katlaması mümkün değildir. Dolayısıyla burada batılı muhataplarımızın, artık bu misafirlerine ilişkin birtakım sorumlulukları üstlenmesi gerektiğini ifade etmek isterim.

Misafir teriminden belki pek hoşlanmıyorlar ama sonuçta bu insanlar onlara gidiyor, ifademiz pek de yanlış sayılmaz" diye konuştu.

 

 

Yorumlar

6
 • Gariban

  6 gün önce Şikayet Et Sal gitsin Reis!
 • ahmet

  6 gün önce Şikayet Et madem anlamıyorlar yakalamayın sayın bakanım. o zaman anlarlar belki.
 • geregi

  6 gün önce Şikayet Et bal gibi anlıyorlar. işlerine gelmiyor. gereği neyse bizde yapalım. ab vatandaşlarını ülkeye sokmayalım mesela. vizeyi çok pahalı yapalım vb.
  Toplam beğeni
 • Umut

  6 gün önce Şikayet Et İran sınırını geçen Afganlılara kolluk kuvvetleri göz yumuyor söylentisi var sayın bakanım bilginize...
  Toplam beğeni
 • Osmanlı

  6 gün önce Şikayet Et Bu göçleri batının adamı olan soros organize ediyor o halde biz bu göçmenleri gitmek istediği ülkelere yollayalım. Biraz da onlar uğraşsın... Ekonomi bunları gönderek düzelir. 40 milyar dolar sadece suriyelilere harcamışız gönderelim gitsinler. İnsanlar'ı özgür bırakalım demokrasiye koşsunlar avrupayla demokrasi seli gönderelim
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.