İstanbul’da güç savaşları

CHP’nin İstanbul ilçe kongrelerinde sürpriz sonuçlar çıktı. Kongrelerde 19 ilçe başkanı yerini korurken, 16 ilçe başkanı yenilendi. Yenilenen ilçe başkanlarının mevcut il başkanı Canan Kaftancıoğlu’na muhalif isimler olduğu, bu nedenle il kongresinde güç savaşı yaşanacağı belirtiliyor.

GİRİŞ 19.01.2020 07:21 GÜNCELLEME 19.01.2020 07:22 SİYASET
İstanbul’da güç savaşları
İstanbul’da güç savaşları

CHP’de olağan kurultaya doğru adım adım yaklaşılırken, en büyük çekişmenin yaşanacağı İstanbul’da ilçe kongreleri bugün sona erecek. 39 ilçenin 35’inde seçimler tamamlandı. İstanbul’da ilçe seçimlerinin tamamlanmasının ardından il başkanlığı seçimleri başlayacak. 19 ilçe başkanı yerini korurken, 16 ilçe başkanı yenilendi.

 

GERGİNLİK İLÇELERE YANSIDI

Canan Kaftancıoğlu’na muhalif isimler olduğu, bu nedenle il kongresinde güç savaşı yaşanacağı belirtiliyor. Kulislerde, Kaftancıoğlu’nun karşısına aday olarak çıkacak kişinin eski il başkanı Cemal Canpolat olacağı konuşuluyor. Canpolat, son seçimlerde 7 oyla Kaftancıoğlu’na karşı kaybetmişti. CHP, 28-29 Mart’ta 37’nci Olağan Büyük Kurultyaı’nı yapacak. Aralık ayında başlayan ilçe kongrelerinin ardından önümüzdeki ay il kongrelerinin yapılması planlanıyor. En büyük çekişmenin ise İstanbul’da yaşanacağı belirtiliyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu arasında “kitap” gerginliği yaşanmıştı. Bu gerginliğin ilçe kongrelerinde kendini hissettirdiği, belediye başkanına yakın isimlerin ilçe başkanı olarak seçildiği ifade ediliyor.

İL KONGRESİ YARIŞI BAŞLAYACAK

 

İstanbul’da bugüne kadar yapılan seçimlerde 35 ilçenin seçimi tamamlandı. 35 ilçeden 19’unda mevcut ilçe başkanı yola devam ederken, 16 ilçenin başkanları değişti. İstanbul’da kalan 4 ilçenin kongreleri de bugün tamamlanacak. İlçe kongrelerini tamamlanmasının ardından da il kongresi için yarış başlayacak.

KAFTANCIOĞLU-CANPOLAT YARIŞI

İlçe kongrelerinde yeni seçilen isimlerin Kaftancıoğlu’na muhalif, ilçelerdeki belediye başkanlarının desteklediği adaylar olduğu ifade ediliyor. Kulislerde Kaftancıoğlu’nun il kongresinde ter dökeceği dillendiriliyor. Kaftancıoğlu’na rakip olacak en güçlü isim olarak da geçtiğimiz kongrede 7 oyla Kaftancıoğlu’na mağlup olan Cemal Canpolat’ın ismi öne çıkıyor. Kongrede Kaftancıoğlu-Canpolat yarışı ağırlık kazanıyor.

Yenişafak

ETİKETLER

YORUMLAR 24 TÜMÜ
 • sel yaz 1 ay önce Şikayet Et
  istaanbul il başkanalığı seçimlerini cemal canpolat kazınırsa ,sonrasında İbb başkanı ekrem imamoğlu nun siyasi hamle ve hareketleri, ne kadar değişkenelik arzedecek , bunu gözlemlemek lazım.
  Cevapla
 • Gurbetci Genc 1 ay önce Şikayet Et
  terörist karayilanin kizina benzyior
  Cevapla
 • Metin 1 ay önce Şikayet Et
  aynı kafa
  Cevapla
 • izmir-dobracı 1 ay önce Şikayet Et
  chp önce kendini yönetsin sonra 2 adamı bir araya getirsin sonra ülkenin yönetimine talip olsun-ayrıca kendine faydası olmayanın ülkeye hiç faydası olmaz
  Cevapla
 • Xxx 1 ay önce Şikayet Et
  Chp Avrupanın içimizdeki turuva atı. Hala bunu bilmemekte ısrar olsa olsa akıl tutulması olur.
  Cevapla
 • Nedim 1 ay önce Şikayet Et
  Bu Canan cezası ne oldu
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR