Haber 7

Kayıplara karışan folklorcular için flaş gelişme!

Macaristan'a giden 16 kişilik halk oyunları ekibinden 11’inin dönmemesi üzerine başlatılan soruşturma derinleştiriliyor.
GİRİŞ 07.12.2017 13:24 SPOR
Metin Boyutu
Kayıplara karışan folklorcular için flaş gelişme!

Son dönemde benzeri dernekler üzerinden lisans alanlar inceleniyor. Türkiye’ye dönmeyen 11 kişinin akibetinin öğrenilmesi, Macaristan’da mı yoksa başka ülkeye mi geçtiklerinin belirlenmesi için ise İnterpol üzerinden bilgi talebinde bulunuldu. Savcılık, emniyet ile Gençlik ve Spor Bakanlığı müfettişlerinin incelemeleri sürüyor. Soruşturma kapsamında grubu yurtdışına götüren organizasyon şirketinin sahibi Y.K.’nın ifadesine başvuruldu. Y.K., yurtdışına götürdüğü kişilerin herhangi bir terör örgütüyle bağlantılarının bulunmadığını, hepsinin savcılıktan sabıka kaydı aldığını söyledi.

LİSANS ALANLARA İNCELEME: Farklı mesleklere mensup ve hepsi 20 yaş üstü 16 kişilik gruba, Kent Çocuk ve Gençlik Halk Dansları Topluluğu Gençlik ve Spor Kulubü Derneği üzerinden halk oyunları ekibi lisansı çıkarılması da inceleniyor. Halk oyunlarıyla ilgisi bulunmayan bu kişilere nasıl lisans çıkarıldığı araştırılıyor. Benzeri dernekler üzerinden son dönemde çıkarılan lisanslar da mercek altında. 

GRİ PASAPORTA DENETİM: Halk Oyunları Federasyonu’nun onayının ardından resmi yazıyla Ankara Emniyeti Pasaport Şube’sinde gri (hizmet) pasaportu verilmesi de inceleme konusu. Bundan sonra uluslararası turnuvalar, milli müsabakalara katılanların dışında gri pasaport talepleri detaylı araştırılacak. 

Yorumlar

5
 • Ragip Struga

  5 ay önce Şikayet Et Bu memlekette yaşamayı hak etmeyenleri vatandaşlıktan çıkartın ne bekliyorsunuz ey iç işleri bakanı
 • yıldız

  5 ay önce Şikayet Et kimin ne karıştırdığı belli değil...daha kontrollu olmamız lazım
 • ayse turan

  5 ay önce Şikayet Et türk interpolu sıfır..
 • YKC

  5 ay önce Şikayet Et Madem öyle hepsini vatandaşlıktan çıkarın bir dahada gelmesinler..
 • ali

  5 ay önce Şikayet Et Almanya da kaçak işçi olarak çalışacaklar..
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.