Haber 7

Göktürk-1 için geri sayım başladı! İşte görevleri

Göktürk-1 uydusunun fırlatılmasına çok az kaldı. Bu uydu, hem askeri faaliyetler hem de sivil çalışmalarda kullanılmak üzere üretildi.
GİRİŞ 04.12.2016 17:46 TEKNOLOJİ
Metin Boyutu

TSK'nın hedef istihbaratına yönelik uydu görüntüsü ihtiyacını karşılaması için üretilen Göktürk-1 uydusunun fırlatılmasına çok az kaldı.

Göktürk-1, askeri faaliyetlerin yanı sıra uydu ayrıca, kamu kurum ve kuruluşları için çevre ve yapılaşmanın izlenmesi, tarımsal rekolte tespiti, belediyecilik uygulamaları, sınır kontrolü, kadastro faaliyetleri gibi birçok alanda uzaktan algılama görevleri yapacak.

ERDOĞAN DA KATILIYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı ev sahipliğinde Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TUSAŞ) Akıncı tesislerindeki törende, fırlatma anı canlı izlenebilecek.

Alınan bilgiye göre, TSK'nın hedef istihbaratına yönelik uydu görüntüsü ihtiyacını karşılayacak Göktürk-1 Uydusu'nun montaj ve entegrasyon faaliyetleri, proje yüklenicisi Telespazio (İtalya)-Thales Alenia Space (Fransa) tarafından Fransa'nın Cannes şehrindeki tesislerde yapıldı.

FRANSA'YA GÖNDERİLDİ

TUSAŞ Akıncı yerleşkesinde yer alan, Türkiye’nin ilk Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test (USET) Merkezinde çevresel testleri yapılan uydu, yörüngesine fırlatılmak üzere Fransız Guyanası’nda bulunan Koruou Fırlatma Merkezine gönderildi.

İLK SİNYAL 68. DAKİKADA

Alçak irtifa dünya yörüngesine oturacak olan uydu, fırlatmanın ardından 57. dakikada roketten ayrılacak, 59. dakikada güneş panellerini açacak. İşler yolunda giderse, uydudan ilk sinyal, fırlatmanın ardından 68. dakikada alınacak.

Yaklaşık 90 dakikada dünya çevresinde bir tur atacak uydunun, yılda 60 binden fazla görüntü çekmesi bekleniyor.

FIRLATILMA ZAMANI

Uydunun askeri görevi, Türkiye üzerinden her geçişinde dünyanın çeşitli bölgelerinden aldığı fotoğraf ve görüntüleri, hava kuvvetleri komutanlığı uydu yer istasyonuna aktarmak.

Göktürk-1 uydusunun yarın saat 16.51'de Fransız Guyanası'ndan fırlatılması planlanıyor.

Yorumlar

33
 • murat

  2 yıl önce Şikayet Et chp bunada karşı çıkmasın.
 • mert kartal

  2 yıl önce Şikayet Et Kendi topraklarımızda fırlatma rampası istiyoruz:
 • belde

  2 yıl önce Şikayet Et bu uyduları gözümüz gibi korumalıyız her ihtimale karşı. ne olur ne olmaz. bu fransızlara pek güven olmaz. izlediğimiz haberlere göre İsrail bazı parçaların verilmemesi için projeyi sabote etmek istemiş. yine de tedbirli olmak gerek.
 • osman

  2 yıl önce Şikayet Et avare uydu istemiyoruz
 • mehmet emin

  2 yıl önce Şikayet Et İnşaallah kazasız belasız faaliyete geçer, Rabbimiz devletimizi her kademede yönetenlere doğru işler yapmayı nasip etsin.
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.