Haber 7

Yerli aracımız Fransa'da 2. oldu!

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Solaris Güneş Arabaları Ekibi, Uluslararası Fransa Güneş Arabaları Yarışması'nda 2. sırada yer aldı.
GİRİŞ 02.06.2018 14:36 TEKNOLOJİ
Metin Boyutu
Yerli aracımız Fransa'da 2. oldu!

DEÜ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Fransa'nın Albi Yarış Pisti'nde, 25-27 Mayıs'ta bu yıl ikincisi düzenlenen yarışmaya, Türkiye'den davet edilen tek ekip olan DEÜ Solaris Güneş Arabaları Ekibi, "DesTech Solaris" adlı aracıyla yarıştı.

DesTech Solaris, dört farklı kategoride düzenlenen yarışmanın son etabı "long run"ı, aralıksız 90 tur atarak tamamladı ve yarışmayı ikinci sırada bitirdi.

 

Açıklamada görüşlerine yer verilen DEÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Erdal Çelik, Solaris ekibinin önemli bir başarı elde ettiğini kaydederek, şu ifadeleri kullandı:

"DEÜ olarak, alternatif enerji kaynakları konusunda çalışmalar yapıyoruz. Güneş enerjisi, geleceğin enerji kaynağıdır. Ülkemizi, Fransa'da başarıyla temsil eden Solaris ekibimizi yürekten kutluyorum."

DEÜ Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Aytaç Gören de kendilerinin tasarlayıp ürettiği beşinci güneş arabası olan DesTech Solaris'in, yarışmada 392 kilometre kat ettiğini belirtti.

Bugüne kadar tasarlayıp ürettikleri araçlar içinde en yüksek hıza ulaşanın, 148,5 kilometre ile "S7" aracı olduğunu dile getiren Gören, TÜBİTAK Electro Mobil 2018 Yarışması için "DeMobil 35" elektrikli taşıtın geliştirilmesine devam ettiklerini, WSC 2019-Avustralya Yarışı için tasarımını tamamladıkları "S9" aracının da üretimine başladıklarını ifade etti.

Yorumlar

4
 • Sezgin EKİCİ

  8 ay önce Şikayet Et İsmini neden TÜRKÇE koymadınız...Ecnebi isimleri bize yakışmıyor..
  Toplam beğeni
 • hollandadan

  8 ay önce Şikayet Et Gelecekte milli savas ucagi icin f35 teknolojisini kullana biliriz turkiye ucakgemiside yapmasi lazim hertarafimiz denizlerle kapli
  Toplam beğeni
 • boş iş

  8 ay önce Şikayet Et tübitakın uğraştığı iş maket oyuncak işinin pahalı bir versiyonu. nüneş enerjisiyle çalışan arabaların geleceği yok bize gereken araştırma rusların yaptığı gibi 100 yıl yetecek güçlü ufak güvenli nükleer bataryalar. İlla yeşiğl enerjiyle uğraşacaksanız sıfırdan mevcutlardan daha verimli uzun ömürlü ve ucuz fotosellerle uğraşın bu başka ülkeden alınan panelle oyuncak araba yarışı saçmalığıyla değil.
  Toplam beğeni
 • MÜSLÜMAN TÜRK

  8 ay önce Şikayet Et Maşallah
  Toplam beğeni
 • aslan

  8 ay önce Şikayet Et üniversiteler adınızı böle duyalım
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.