Haber 7

Çok istiyordu! Dünyanın en büyüğünü satın aldı

Dünyanın en geniş kaynak kodu havuzu Github, son yıllardaki geliştiricilere verdiği destekle tanınan Microsoft tarafından satın alındı. Github uzun zamandır şirketin CEO'su Satya Nadella'nın hedefindeydi
GİRİŞ 04.06.2018 13:07 TEKNOLOJİ
Metin Boyutu
Çok istiyordu! Dünyanın en büyüğünü satın aldı

Bloomberg’in haberine göre Microsoft, dünyanın en çok kullanılan açık kaynak kodu paylaşım platformunu bünyesine kattı. Son yıllarda yazılımcıların favori sitesi haline gelen Github, geliştiricilerin projelerini ve kodlarını depolayıp paylaştığı bir havuz niteliğinde.

İçinde çok büyük bir kaynak kodu koleksiyonu barındıran Github, küçükten büyüğe pek çok geliştirici grubun ilgisini çekiyor. 2015’teki değeri 2 milyar olan platform, son 9 aydır Microsoft’un CEO’su olan Satya Nadella’nın en büyük hedeflerinden biriydi.

 

Peki Microsoft, Github’u satın alarak ne kazanacak? Öncelikle 26 milyonun üzerinde yazılım geliştiricisine ve onların kodlarına erişim sağlayacak. Uygulamalar bakımından Apple ve Google’a göre çok zayıf olan Microsoft, gelecekte geliştiricilere destek vermeyi ve onları kendi safına katmayı hedefliyor.

Henüz Yorum Yapılmadı

Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.