Haber 7

Fakirliğe çözüm önerisi! İşte detaylar...

Facebook'un kurucu ortaklarından olan ve 3 yıl sonra şirketten ayrılarak Obama'ya danışmanlık yapan Chris Hughes, gelir eşitsizliğini çözmek için enteresan bir formül önerdi. Buna göre, zenginlerden yüksek vergi alınarak düşük gelirlilere aylık sabit maaş bağlanacak. İşte detaylar...
GİRİŞ 06.07.2018 13:57 TEKNOLOJİ
Metin Boyutu
Fakirliğe çözüm önerisi! İşte detaylar...

Mark Zuckerberg ve Harvard Üniversitesi'ndeki üç sınıf arkadaşının yanı sıra,Facebook'un beş kurucusundan birisi olan Chris Hughes, bu sayede kazandığı 500 milyon doların Amerika'daki yanlış olan şey olduğunu düşünüyor.

En düşük gelir düzeyindeki insanlara devletin maaş bağlaması gerektiğini söyleyen Hughes, bunun da zenginlerden alınacak verginin artırılmasıyla dengeleneceğine inanıyor.

 

TechCrunch'taki bir yayına katılan ve burada konuşan Hughes, "ABD'deki gelir eşitsizliği Büyük Buhran'dan beri bu kadar kötü olmamıştı. İşsizliğin yüzde 3,9 olduğunu ve borsanın rekor düzeye geldiğini okusak da, aslında olanlar ortalama gelir 40 yıldır değişmedi. Benimki gibi hikayeler ekonomik fırsat illüzyonu yaratıyor" dedi.

Hughes, devletin tüm vatandaşlara sabit bir para ödemesini öngören Evrensel Temel Gelir (Universal Basic Income) adlı projeye aslında inanmadığını, bu yüzden zenginlerin yüzde 50 vergilendirilerek, düşük gelirlilere 500 dolar aylık ödeme yapılmasını desteklediği ekledi.

Hesaplarına göre bu planın yılda 290 milyar dolara mâl olacağını söyleyen Hughes, yüzde 50 verginin yılda 250 bin dolar ve üzeri kazananlardan alınması gerektiğini işaret ediyor. ABD'de yılda 200 bin dolar ve üzeri kazananlar, şu anda yüzde 35 vergi ödüyorlar.

Aylık 500 dolar ödemenin ise kimseyi işsizliğe itmeyeceğini, ancak hayatlarını biraz olsun rahatlatacağını ekliyor.

Kaynak : Habertür

Yorumlar

9
 • Seyit

  7 ay önce Şikayet Et İslamda zaten fakirlere zekat var bu da zaten zenginlerden alınıyor herşeyi islam kurallarına göre yaşayacaksın sorun çözülür
 • Gelir

  7 ay önce Şikayet Et Benim maaş gelirim yılda 18bin dolar ama benden yüzde 45 vergi alınıyor burada güzel ülkemde yine de fakirlerin sayisi çok
 • TOPRAK

  7 ay önce Şikayet Et Zekat tam verilse bizde fakir kalmaz.
  Toplam beğeni
 • lazo

  7 ay önce Şikayet Et abd ve israil herşeyden ellerini çeksinler yeter
  Toplam beğeni
 • kadir fani

  7 ay önce Şikayet Et Amma da çözüm bulmuş. Yakında müslüman da olur bu zahir...
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.