Haber 7

Ay'ın karanlık yüzüne inildi! Dünyanın gözü orada

Çinli bilim insanları TSİ 08:00 sularında Ay'ın karanlık yüzüne resmen temas etti!
GİRİŞ 03.01.2019 08:23 TEKNOLOJİ
Metin Boyutu

Çin'in "Chang'e 4" adlı insansız uzay aracı, Ay'ın güney kutbundaki Aitken havzasını incelemek üzere 'karanlık yüz' olarak bilinen bölgeye başarı ile iniş yaptı.

 

 

Chang'e 4'un indiği, Ay'ın yüzeyindeki en büyük, en eski ve en derin krater olan Aitken havzası hakkında fazla şey bilinmiyor.

Bugüne dek uzay araçları Ay'ın karanlık yüzünün fotoğraflarını çekse de Chang'e 4'e dek hiçbir uzay aracı buraya inmedi.

 

 

İlk adımı başarı ile gerçekleştirilen görev, uzay araştırmaları alanında ABD ve Rusya'yı yakalamaya çalışan Çin için önemli bir adım oldu.

Dünya'dan görmenin mümkün olmadığı, karanlık yüze inen araç ile iletişim için Çin uzay ajansı, Mayıs ayında bir yansıtıcı uydu fırlatmıştı.

Chang'e 4'un Ay'ın yüzeyi ile ilgili ayrıntılı ölçümlerin yapması ve mineral bileşimi hakkında bilgi toplaması hedefleniyor.

Derin bir krater olan Aitken havzasının, Ay'ın oluşumundan kısa bir süre sonra dev bir çarpma etkisiyle oluştuğu ve bu çarpmayla uydunun merkezindeki bazı maddelerin yüzeye çıktığı tahmin ediliyor.

Eğer görev umulduğu gibi sonlanırsa Ay'ın oluşumuna dair yeni veriler elde edilebilir.

Ay'ın kendi etrafında ve Dünya etrafında dönüş süresi aynı olduğu için buradan bakıldığında hep aynı yüzünü görüyoruz. Diğer yüzü gerçekten "karanlık" olduğu için değil, ama hakkında bilgi sahibi olmadığımız için öyle adlandırılıyor.

Ay'ın karanlık yüzüne yerleştirilecek teleskobun, dünya kaynaklı radyo dalgalarından arınmış olacağı için, güneşten ve uzayın derinliklerinden gelecek elektromanyetik dalgalara karşı da duyarlı olması bekleniyor.

Chang'e 4 bu bölgenin elektromanyetik bakımdan ne kadar temiz olduğunu ve bu ihtimalin olabilirliğini de inceleyecek.

Uzmanlar karanlık yüze yerleştirilecek bir teleskobun uzay araştırmaları bakımından yeni olanaklar yaratabileceğini söylüyor.

Yorumlar

24
 • budur

  5 ay önce Şikayet Et ayda ilk ışıklandırılan sokağı yapıp bu ünvanı ellerinde tutacaklar.
  Toplam beğeni
 • <|>

  5 ay önce Şikayet Et Çin bile "karanlık tarafa" geçeli çok oldu biliyoruz...
  Toplam beğeni
 • ark

  5 ay önce Şikayet Et görüntüdeki aracın animasyon olduğu belli. Gerçek görüntüsü yok mu bu inişin. Bu zamanda aydan canlı yayın yapabilecek imkanlar varken bu animasyon görüntüyü paylaşmaları gerçekçi olmamış
  Toplam beğeni
 • memet

  5 ay önce Şikayet Et indirecekleri yeri iyi belirlemişler önceden orayada kamera yerleştirmişler. gayet başarılı
  Toplam beğeni
 • isa

  5 ay önce Şikayet Et Görüntü animasyon gibi
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.