Haber 7

Uzaydan yanlışlıkla polisi aradı!

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan bir astronot yanlışlıkla 911’i tuşlayarak polisi aradı. Bunun üzerine alarma geçen yetkililer, aramanın hatayla yapıldığını fark etti. Uzaydan yapılan ilk acil durum araması da bu şekilde gerçekleşmiş oldu.
GİRİŞ 05.01.2019 12:42 TEKNOLOJİ
Metin Boyutu
Uzaydan yanlışlıkla polisi aradı!

Gelişen teknolojiyle beraber uydular Dünya’nın çevresini sarmaya ve iletişim ağını yaygın hale getirmeye başladı. Şirketler küresel çapta kesintisiz internet ve telefon hizmeti için çalışmalarını sürdürürken, geçtiğimiz günlerde telefon ile yapılan en ilginç arama gerçekleşti.

 

 

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bulunan astronotların Dünya ile iletişime geçebilmesi için önce bir kod tuşlaması gerekiyor. Dış aramalar için önce 9’u ve sonra da uluslararası aramalar için 011 kodunu tuşlamaları gerekiyor. Ancak bir NASA astronotu 0’ı tuşlamayı unutarak 911 numarasını aradı. ABD’nin acil durum numarasına düşen bu çağrı bir anda paniğe yol açtı.

Aramanın uzaydan geldiğini gören polis merkezi, kısa bir süreyle şok yaşarken NASA yetkilileri için durum daha da endişe vericiydi. Konuyu öğrenmek için ISS ile bağlantıya geçen NASA yetkilisi, ufak bir hata nedeniyle oluşan durumu öğrenince derin bir nefes aldı. NASA konuyla ilgili olarak, ‘ilk defa uzaydan bir yanlış arama gerçekleştirildi. Aslında bu oldukça mümkün çünkü günümüzde sağlayıcılar o kadar yaygın ki uzaydan telefon görüşmeleri yapabilmek çok zor değil’ açıklamasını yaptı.

 

 

Yorumlar

7
 • Hasan

  6 ay önce Şikayet Et Bence haber değil bile.Tüm telefon trafiğinin büyük bir kısmı zaten uydular üzerinden yapılıyor.
 • Fehmi

  6 ay önce Şikayet Et Ihbar geldiyse degerlendirilmeli emniyetin bir sınırı yoktur polis 7/24 gorevde
 • Ufuk Alp

  6 ay önce Şikayet Et Bence yanlışlık falan değil. Uzaydan ilk acil arama yapan insan olarak tarihe geçmek istemiştir.
  Toplam beğeni
 • Polis

  6 ay önce Şikayet Et Bölge dışı ekip yok
  Toplam beğeni
 • serdar

  6 ay önce Şikayet Et Amma yazmıştır şimdi oradan buraya varya.
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.