Haber 7

HAVELSAN uyardı! Akıllı telefonlarla ortam dinlemesi...

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, sosyal medya veya web sitelerinde gezinirken sohbet esnasında konuşulan ögeyle ilgili içerikle karşılaşılmasının akıllı cihazlar tarafından kullanıcıların dinlenildiği şüphesini akla getirdiğini belirterek, "Bu durumun önüne geçmek için akıllı cihazlara yüklenen uygulamaların kamera ve mikrofon erişimlerinin kapatılması gerekiyor." dedi.
GİRİŞ 11.02.2019 13:05 TEKNOLOJİ
Metin Boyutu
HAVELSAN uyardı! Akıllı telefonlarla ortam dinlemesi...

Atalay, AA muhabirine, akıllı cep telefonlarının ortamda konuşulanları düzenli olarak dinlediğine ilişkin çeşitli iddiaların olduğunu anımsatarak, söz konusu uygulamanın hedefli reklam oluşturma amacıyla yapıldığı yorumlarının bulunduğunu söyledi.

 

 

Kişilerin sohbet ortamlarında yaptıkları konuşmalara ilişkin reklamların, sosyal medya hesaplarına gelmesi üzerine "Biri bizi dinliyor" iddialarının gündeme geldiğine dikkati çeken Atalay, "Bazı mobil uygulamaların kullanıcı sözleşmelerinde 'ortamdan ses kaydı yapabileceği'ne ilişkin ifadeler bulunuyor. Bu konunun yasal olup olmadığına ilişkin çeşitli görüşler ve iddialar var." diye konuştu.

Şirketlerin, kişiselleştirilmiş reklamlar oluşturmak amacıyla web sitelerinde ve uygulamalarda etkinliğe katkıda bulunmak için giderek daha gelişmiş teknoloji kullandıklarına dikkati çeken Atalay, "Sosyal medyada gezinirken veya web sitesine bakarken, arkadaşınızla konuştuğunuz ögenin reklamını karşınızda bulunuyorsunuz. Bu durum mikrofonları açık olan akıllı cihazlar tarafından dinlenildiği şüphesini akla getiriyor." ifadesini kullandı.

 

 

Bu durumun önüne geçmek için akıllı cihazlara yüklenen uygulamaların kamera ve mikrofon erişimlerinin kapatılması gerektiğini vurgulayan Atalay, söz konusu cihazlarda kamera ve mikrofon erişimlerinin devre dışı bırakılmasıyla casus yazılımlar gibi zararlı yazılımlara karşı da belirli ölçüde korunmanın sağlanabileceğini bildirdi.

Atalay, yaşamı kolaylaştıran teknolojinin, aynı zamanda insan hayatını kabusa çevirebileceği uyarısında bulunarak, burada yerliliğin öneminin ortaya çıktığını kaydetti.

Yorumlar

6
 • Ali

  6 ay önce Şikayet Et Adamlar herkesin eline bir casus verdiler, üstelik üstüne de para aldılar.
  Toplam beğeni
 • sami

  6 ay önce Şikayet Et Facbooku kaldirinca telefonumdan yine normale döndü. Instagramm zaten yoktu bende.
 • HAKAN

  6 ay önce Şikayet Et Google kadar hiçbir şirket özel verileri toplamiyor. Neden Google servisleri ücretsiz sanıyorsunuz. Esas ürün sizsiniz kullaniliyorsunuz. Google özel verilerinizi reklam firmalarına satarak esas gelirini sağlıyor.
  Toplam beğeni
 • Hakan

  6 ay önce Şikayet Et Google uygulamalarından kamera telefon ve mikrofon izinlerini kaldırın. Kullanmadığınız Google uygulamalarını devre dışı bırakarak silebilirsiniz.
  Toplam beğeni
 • Aydın

  6 ay önce Şikayet Et Günaydın. Ben tanidiklarıma söylüyorum microfon kullanmayın internette birşey ararken. Adamlar telefon microfonlarından hepimizi dinliyor.
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.