Haber 7

Google Huawei ile yaptığı iş birliğini askıya aldı

ABD ve Çin arasındaki savaş her alanda etkilerini göstermeye devam ediyor. Android İşletim Sistemi’nin geliştiricisi Google ile Çinli teknoloji şirketi Huawei arasındaki iş birliğinde kritik gelişme yaşandı. Google'ın ABD’nin kara listeye aldığı Huawei ile yaptığı iş birliğini askıya aldı.
GİRİŞ 20.05.2019 05:16 TEKNOLOJİ
Metin Boyutu
Google Huawei ile yaptığı iş birliğini askıya aldı

Android İşletim Sistemi’nin geliştiricisi Google ile Çinli teknoloji şirketi Huawei arasındaki iş birliğinde önemli bir gelişme yaşandı. Google'ın ABD’nin kara listeye aldığı Huawei ile iş birliğini bitirdiği öğrenildi.

GÜNCELLEME YAPILAMAYCAK

Google şirketinin sözcüsü "Şirketin talimata uyduğunu ve etkilerini gözden geçirdiklerini" bildirdi. Kararla birlikte Huawei markalı cep telefonlarına yeni Android güncellemesi yapılamayacak.

 

 

Reuters'a konuşan kaynaklara göre Huawei sadece Android'in genel sürümünü kullanabilecek. Huawei akıllı telefonlarından Play Store, Youtube, Gmail gibi tescilli Google uygulamalarına erişim sağlanamayacak.

 ABD Başkanı Donald Trump Amerikan şirketlerinin ulusal güvenlik riski teşkil eden firmalara ait telekomünikasyon ekipmanlarını kullanmalarını yasaklayan kararnameyi imzalamıştı. Ticari kara listeye Huawei de eklenmişti.

Çinli Huawei teknolojisi ile ABD'yi sallıyor

Huawei’nin küresel akıllı telefon pazarındaki payı hızla yükselirken, 5G teknolojisinde ABD'yi geçerek yarışın en ön sıralarında yer alması ABD'de gözlerin Huawei'ye çevrilmesine neden oldu

Yorumlar

69
 • oflu

  6 ay önce Şikayet Et adamın cokda umrunda adam 3 senedir kendi işletim sistemini yazıyor
 • ülkem benim

  6 ay önce Şikayet Et çıkart kend işletim sistemini de zorba abd den kurtul.
  Toplam beğeni
 • kaza

  6 ay önce Şikayet Et bir çok telefon üreticisi Asya ülkesi hepsi bir araya gelse Android sistemden vazgeçip ortaklaşa bir sistem kursa Android marketin içi dibine kadar dolu olsun ne yazar.....
  Toplam beğeni
  • Samsunlu

   6 ay önce Şikayet Et Zaten Çin'de Google PlayStore yasak. Kendi marketlerini kullanıyorlar.
 • Ers61

  6 ay önce Şikayet Et Her hâlükârda biz kaybedeceğiz. Hâlâ ciddî bir yerli markamız yok. Paralar ha ABD'ye ha Çin'e gitmiş, ne ehemmiyeti var?
  Toplam beğeni
 • Samsunlu

  6 ay önce Şikayet Et Herkes de aynı şeyi yazmış. Huawei kendi işletim sistemini çıkartır ve sorun kolayca çözülürmüş. Kendi işletim sistemini yapsın da o kadar uygulamalar ne olacak? Kendi marketi bomboş olduktan sonra isterse yağ gibi çalışan işletim sistemi olsa ne yazar. Koskoca Microsoft bile market yüzünden Apple ve Google ile baş edemedi.
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.