Haber 7

O ülkeden Huawei'ye destek!

Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, ABD'nin Çin merkezli Huawei firmasına yönelik yaptırımlarına ilişkin, "Huawei'nin teknolojisinden mümkün olduğunca faydalanmaya çalışacağız." ifadesini kullandı
GİRİŞ 01.06.2019 13:12 TEKNOLOJİ
Metin Boyutu
O ülkeden Huawei'ye destek!

Japonya'nın başkenti Tokyo'da düzenlenen Asya'nın Geleceği Konferansı'nda konuşan Başbakan Mahathir, Çin ile batı ülkeleri arasında büyüyen Huawei krizine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

 

Huawei'nin yol açtığı güvenlik endişelerini anlayışla karşıladığını belirten Mahathir, bu durumun Malezya'ya kötü etki etmeyeceğini savundu.

Mahathir, "Evet birtakım casusluk faaliyeti yaşanmış olabilir. Ama Malezya'da casusluk yapacak ne var? Biz gayet şeffafız." dedi.

 

 

Huawei'nin yaptığı teknoloji araştırmalarının Malezya'dan hayli ileride olduğunu hatırlatan Mahathir, "Bu yüzden Huawei'nin teknolojisinden mümkün olduğunca faydalanmaya çalışacağız." şeklinde konuştu.

"ABD VE BATI ÜLKELERİ TİCARİ RAKİPLERİNİ TEHDİT ETMEMELİ"

Malezya lideri, ABD ile Çin arasında Huawei krizi üzerinden yapılan nefret söylemlerinin hiçbir işe yaramayacağını vurgulayarak, şu değerlendirmede bulundu:

"ABD ve batı ülkeleri, Asya milletlerinin rekabet edebilen ürünler imal ettiğini kabul etmeli ve ticari takiplerini tehdit etmemeli. Huawei'nin ABD'nin teknolojisini geçecek ilerlemeler kat ettiğini görüyorum. ABD, Çin ile bu alanda rekabet etmeli. Bazen Çin kazanır, bazen de ABD kazanır."

İki ülkenin Güney Çin Denizi konusunda da gerilimi yükseltmemesi gerektiğini belirten Mahathir, bölgedeki en ufak sorunun çatışmayı ateşleyebileceği uyarısında bulundu.

Yorumlar

3
 • Analız

  5 ay önce Şikayet Et Adamlar savas cıkarıyor ceplerı dolsun dıye o anlayıs nerde?
 • Salih

  5 ay önce Şikayet Et Huawei Rothschild ailesinin malı, mevcut Amerikan politikaları ile menfaatleri tam uyuşmayan Rothschild çini kendine pilot ülke seçti. Yıllardır bu yüzden çini kalkındırdilar. Iletişim bu işin anahtarı ve Amerika Google ile elde ettiği üstünlüğü Huawei'ye kaptırmak istemiyor. Olay bundan ibaret. Yani ha Huawei almışsın o siyoniste hizmet etmişsin ha Android'e almışsın bu siyoniste hizmet etmişsin.
  Toplam beğeni
 • Devv

  5 ay önce Şikayet Et Çin Google yasaklasın ülkede bak ne oluyor ozaman abdye
  Toplam beğeni
  • hasan

   5 ay önce Şikayet Et çinde google zaten sandığın kadar yaygın değil. kendi arama motorları var.
   Toplam beğeni
 • Mehmetözcan

  5 ay önce Şikayet Et Desteğe devam, inadına huawei
  Toplam beğeni
 • Dolapdereli Sabri

  5 ay önce Şikayet Et Huawei çok güzel cihazlar üretiyor, özellikle p30'un muazzam bir kamerası var, profesyonel makineler gibi zoom yapıyor, sanırım amerikanın ve appleın zoruna gitti.
  Toplam beğeni
  • mr spak

   5 ay önce Şikayet Et sony derim bahsettiğin konuda
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.