Haber 7

Google’dan Trump yönetimine Huawei uyarısı

Google, Trump yönetimini, Çin teknoloji markası Huawei ürünlerinin ABD’de satışıyla ilgili sınırlamalara devam etmesi halinde, ABD’nin ulusal güvenliğini tehlikeye atabileceği gerekçesiyle uyardı.
GİRİŞ 07.06.2019 17:55 TEKNOLOJİ
Metin Boyutu
Google’dan Trump yönetimine Huawei uyarısı

Financial Times’daki habere göre, Google’dan üst düzey yetkililer Huawei’nin kendi yazılımlarını geliştirebileceklerini, bu nedenle Google’ın Huawei marka akıllı telefonlardaki Android işletim sistemini güncelleyemeyecekleri uyarısında bulundu.

Yetkililer gazeteye, Android’in Huawei’deki değiştirilmiş sürümünün kullanılmasının bu telefonlara güvenlik açığı doğurabileceğini belirtti.

'ÖNEMLİ RİSKLER DOĞURUYOR'

Bu gibi senaryoların Google için önemli riskler doğurduğu belirtilirken; Huawei’nin kendisinin bir Android sistemini geliştirmesi halinde Google’ın bunu kontrol edemeyeceği ve güvenlik güncellemelerini de yapamayacağı ifade ediliyor.

Bloomberg’in haberine göre, Huawei’ni CEO’su Liand Hua, Google’ın Amerikan Ticaret Bakanlığı ile birlikte bir çözüm üretmeye çalıştığını belirterek; kısa vadede bunun şirketlerine bir etkisi olacağını, ancak uzun vadede kendi işletim sistemlerini geliştireceklerini söyledi.

 

 

Trump yönetimi, Çin teknoloji devi Huawei’nin Amerikan üreticilerinden yazılım, yan iletkenler ve diğer parçaları satın almasını engelleyen bir yönetmelik hazırlamıştı. ABD Ticaret Bakanlığı Huawei ve 67 adet bağlı şirketin Amerikan şirketlerinden tedarik sağlamasını engellemişti. Söz konusu yönetmeliğe göre, Amerikan tedarikçi şirketler, Huawei’ye satış yapmaya devam edebilmek için özel bir onay almaları gerekiyor.

 

Yorumlar

42
 • Ömer

  4 ay önce Şikayet Et İnce msj; eğer ambargo koyarsan o tlflarda yazılım yukleyemeyecegimizden onlar kendi yazılımlarını üretecek ve böylece onların ne planladıklarını biz goremeyecegiz. Bu da onların Bizim kontrolümuzden çıkmaları anlamına geliyor.acilen kendi tlfon ve yazilimimizi üretmemiz gerekiyor.
  • ebubekr

   4 ay önce Şikayet Et çok doğru, bizde pardus fetö darbesi ile son buldu, belki sağlam bir milli arama motoru, askeri sistemlerimizde kullanılacak işletim sistemi, mobil pardus olacaktı.
 • kayra-keskin

  4 ay önce Şikayet Et artık amborgo koymadığı ülke kalmadı abd sonunu kendi elleriyle hazırlıyor çok şükür
  Toplam beğeni
 • Mehmet

  4 ay önce Şikayet Et Bunların tümü bizim için fırsat.
  Toplam beğeni
 • OSMANLI TORUNU

  4 ay önce Şikayet Et Dünyanın en büyük terör örgütü amerikadır israil dir pkk pyd deaş ypg fetö gibi terör örgütleri ni besliyor yetiştiriyor büyütüyor cehennemde beraber haşr olun İNŞALLAH
  Toplam beğeni
 • Kk..

  4 ay önce Şikayet Et ABD büyük poker oynuyor, herşeyini buna yatırmış durumda, ya hep ya hiç diyor. Olacakları hep birlikte görecez.
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.