Facebook yeni bir skandalla çalkalanıyor: 419 milyon telefon numarasını sızdırdı!

Facebook, yine kullanıcılarını tedirgin eden veri skandalı ile çalkalanıyor. 400 milyondan fazla kullanıcının telefon numarasını internete sızdığı belirtilen Facebook, konuya ilişkin açıklama yaptı. Lakin yapılan açıklama kullanıcıları tatmin etmeye yetmedi. İşte popüler sosyal medya devi Facebook'un adının karıştığı skandala dair tüm detaylar...

GİRİŞ 05.09.2019 17:56 GÜNCELLEME 05.09.2019 17:57 TEKNOLOJİ
Facebook yeni bir skandalla çalkalanıyor: 419 milyon telefon numarasını sızdırdı!
Facebook yeni bir skandalla çalkalanıyor: 419 milyon telefon numarasını sızdırdı!

Facebook, yine kullanıcılarını tedirgin eden veri skandalı ile çalkalanıyor. Ortaya çıkan bilgiye göre milyonlarca Facebook kullanıcısının telefon bilgilerinin kolayca bulunabildiği ortaya çıktı.

 

 

FCEBOOK MİLYONLARCA KULLANICININ TELEFON NUMARASINI KORUMASIZ SAKLAMIŞ!

Teknoloji sitesi TechCrunch’ın aktardığına göre Facebook'un 400 milyondan fazla kullanıcının telefon numarasını internete sızdırdığı anlaşıldı. Yapılan İnceleme sonrasında birçok kullanıcının telefon numaralarının yanı sıra adları, cinsiyetleri ve yaşadıkları ülkeleri de görünüyor. 

 

 

Telefon numara ile hesap şifresi yenileme de dahil birçok işlem gerçekleştirilebiliyor. Fakat kullanıcıları en çok tedirgin eden kısmın sızdırılan verilerin telefon dolandırıcılarının eline geçme ihtimali olarak değerlendiriliyor. 

FACEBOOK SÖZCÜSÜNDEN AÇIKLAMA GELDİ!

Facebook sözcüsü Jay Nancarrow söz konusu telefon numaralarının bulunduğu veri tabanına erişimin kesilmesinden önce bütün verilerin temizlendiğini açıkladı.

Fakat bu verilerin Facebook’tan ne zaman kim tarafından temizlendiği; neden temizlendiği ise bilinmiyor.

FACEBOOK DAHA ÖNCESİNDE CAMBRİDGE ANALYTİCA SKANDALI İLE DE ÇALKALANMIŞTI!

2 milyardan fazla kullanıcıya sahip sosyal medya devi Facebook, daha öncesinde Cambridge Analytica skandalı ile çalkalanmıştı. Cambridge Analytica adlı veri analiz firmasının Facebook kullanıcılarının kişisel bilgilerini izinsiz topladığı ortaya çıkmıştı.Türkiye dahil 87 milyon Facebook kullanıcısının kişisel verileri izinsiz toplanmıştı. Facebook'un kurucusu olan Mark Zuckerberg olay sonrası ABD Kongresi'nde ifade vermiş ve Brüksel'deki zirvede verilerin kötüye kullanılması nedeniyle Avrupalı kullanıcılardan özür dilemişti.

ETİKETLER

YORUMLAR 1
  • Uyarı 1 hafta önce Şikayet Et
    Artık facebook kullanmayın ve silin 5 para etmez
    Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR