Haber 7

Android 10 güncellemesi ile alacak telefon modellerinin listesi! İşte güncelleme ile gelen özellikler

Android 10 güncellemesi sessiz sedasız 3 Eylül itibari ile yayınladı. Kullanıcılara kademeli olarak dağıtılacak olan güncelleme, kısa süre içerisinde herkesin beğenisine sunulacak. İşte Android Q 10 güncellemesi ile kullanıcılara sunulan yeni özellikler, detayları ve güncellemeyi alan telefon modelleri...
GİRİŞ 18.09.2019 09:28 TEKNOLOJİ
Metin Boyutu

Android 10 güncellemesi sessiz sedasız 3 Eylül itibari ile yayınladı. Android tabanlı akıllı telefon kullanıcılarına aşamalı bir şekilde sunulacak olan yeni güncelleme sonrası, cihazlar yeni yeteneklerine kavuşmuş olacak.

 

 

Android 10 güncellemesi ile yeni isim aramasına gitmeyecek olan Google, önümüzdeki süreçte yayınlayacağı güncellemeleri şekerleme isminin çatısı altında 10, 11, 12 şeklinde devam ettirecek. Peki Android kullanıcılarının telefonlarını baştan aşağı yepyeni özellikler ile buluşturacak olan Androi 10 güncellemesi ile birlikte hangi özellikler geliyor? Android 10 güncellemesini hangi akıllı telefon modelleri alacak? Gelin hep birlikte bakalım.

 

 

ANDROİD 10 GÜNCELLEMESİ İLE GELEN YENİ ÖZELLİKLER!

Android Q 10 güncellemesi ile birlikte Android telefon kullanıcılarına köklü değişiklikler sağlayacak yeni özellikler sunuyor. İşte özellikleri listesi;

Dark Mode (Karanlık Mode): Android kullanıcılarının en çok beklediği özelliklerin başında gelen karanlık mode, Android 10 güncellemesi ile birlikte meraklıların beğenisine sunuluyor. Özellikle OLED ekrana sahip cihazlarda ciddi batarya tasarrufu sağlayan karanlık mode, kullanıcıların gözlerini gereksiz ışık yoğunluğunda koruyarak göz yorgunluğunu minimum seviyelere inmesine olanak sağlıyor.

Ekrandaki renkler siyah ve beyaz renk tonlarına dönüştürecek olan yeni özellik ekranın alt kısmında etkinleştirip kapatılabilecek.

Gelişmiş Uygulama İzinleri: Android 10 güncellemesi ile ilk defa kullanıcılara sunulacak olan Gelişmiş Uygulama İzinleri sayesinde konum erişimleri tıpkı iOS cihazlarda olduğu gibi olacak. Yeni güncelleme ile birlikte sürekli açık kalan konum bilgisi, uygulamayı kullanırken aktif ol seçeneği ile birlikte sürekli açık kalma durumuna son verecek.

Smart Lock (Akıllı Kilit): Android Q 10 güncelleme ise yeni yeteneklerine kavuşacak olan akıllı kilit özelliği daha güvenilir bir hale dönüşüyor. Android'in Lollipop sürümü ile hayatımıza giren Smart Lock özelliği ile birlikte telefona bağlı olan cihazların kilit süresi değiştirilebilecek. Ayrıca güvenli olarak eklediğiniz cihazı artık kullanmıyorsanız, cihaz güvenilir listesinde değilse telefon kilit özelliğini aktif ederek cihazı koruma altına alacak.

Daha gelişmiş yüz tanıma: Yeni Android güncellemesi ile birlikte biyolojik güvenlik olan yüz tanıma özelliğinde önemli gelişmeler yaşanacak. Android tabanlı cihazlarda sadece ekran kilidi olarak kullanılan yüz tanıma özelliği yeni güncelleme ile birlikte birşeyler satın alırken veya herhangi bir uygulamaya giriş yaparken parola olarak kullanılabilecek.

Ekran kaydetme özelliği: iOS cihazlarda dahili olarak kullanılan ekran kaydı aracı Android 10 güncellemesi ile birlikte Android kullanıcılarının kullanımına da sunulacak. Güncelleme sonrası kullanıcılar 3. parti uygulama üreticilerinin ürettiği uygulamalara ihtiyaç duymayacak.

Eski uygulamalar için uyarı: Uzun süredir güncellenmeyen bir Android uygulamayı açtığınızda "Bu uygulama Android’in bir eski sürümü için yapılmıştır ve düzgün çalışmayabilir. Güncellemeleri kontrol etmeyi deneyin veya geliştiriciyle iletişime geçin." uyarısı çıkacak.

Dynamic Android ve Android On Tap: Google’ın Android telefonların daha hızlı güncelleme alabilmesi için başlattığı bir proje olan Project Treble, Android Q ile bir üst seviyeye taşınacak. Geliştiriciler, bootloader kilidini açmadan, veri silme işlemi gerçekleştirmeden cihazlarında farklı ROM’ları deneyebilecek. Bu da üreticilerin güncellemelerini hazırlama süresini hızlandıracak.

Geri tuşu kaldırılabilir: Android kullanıcıların en çok kullandığı tuşlardan biri olan geri tuşu, Android 10 güncellemesi ile birlikte tarih olabilir. Söz konusu tuşun kaldırılması ile birlikte Android kullanıcıları bir önceki menüye dönüş yapabilmek için soldan sağa kaydırma hareketini kullanacaklar. 

ANDROİD 10 GÜNCELLEMESİNİ ALACAK TELEFON MODELLERİNİN TAM LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar

7
 • AKINCI

  1 gün önce Şikayet Et A20 samsung güncelleme 10 gelmedi
 • Okan

  4 gün önce Şikayet Et Ben mi 8se kullanıyorum bunların hepsi MIUI arayüzünde var 10.3.2 surumunde android yukseltmeme gerek yok
 • Burhan

  4 gün önce Şikayet Et Bu yeni gunceleme hangi harihte geliyor ?
  Toplam beğeni
 • temel

  5 gün önce Şikayet Et øzellik dedikleri degme takma sapan sey millete yeni cep satmak icin oyun sadece sanki basima bu saydiklarimizi eski model tlf versin gunceleme verileyecek ise o modelin satilmasi yasak olacak milelt bilmeyerek aliyor sonra bir haber bir panik eski tlf virus girdi zaten virusu gønderen kendileri en son satilan cep en az 5 yil gunceleme verilesi zorumlu olacak her cikan tlf bir bak sacma sapan iki øzellik ve kazik fiat sanki basima ufolar ile sohbet ediliyor da
  Toplam beğeni
 • ismet

  5 gün önce Şikayet Et mate 20 pro da hepsi var :) hahha
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.