Haber 7

Acemoğlu: Kriz 2008'deki gibi 'teğet' geçmeyecek

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü İktisat Profesörü Daron Acemoğlu FED faiz artırırsa çıkan krizi Türkiye'nin teğet geçemeyeceğini söyledi
GİRİŞ 18.09.2015 09:55 Türkiye Ekonomisi
Metin Boyutu
Acemoğlu: Kriz 2008'deki gibi 'teğet' geçmeyecek

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) İktisat Profesörü Daron Acemoğlu, ABD Merkez Bankası Fed'in faiz artırımının ekonomide bir şok etkisi yaratabileceğini, krizin 2008'deki gibi Türkiye'yi 'teğet' geçmeyeceğini söyledi.

Cumhuriyet'e verdiği röportajda konuşan Acemoğlu, "Hem 2001 krizinde hem 2008 krizinin sonunda bize yardım eden bir şey vardı. O da global likidite. 2001'de de global likidite biz kriz geçirdiğimiz zaman çok boldu. 2009'da da krizden etkilendiğimizde Fed parasal genişlemeye başlamıştı ve global yine likidite çoktu. Bu da bizim hızlı toparlanmamıza yardım etti. Ama şimdi durum öyle değil.

Fed giderek para politikasını darlaştıracak. Ve o zaman global likidite olmadığı zaman bizim de biraz doğru şeyler yapıp hemen toparlanalım gibi bir alternatifimiz olmayabilir" dedi.

Türkiye ekonomisinin riskleri hala içten geldiğini söyleyen Acemoğlu, "Tabi ki dıştan gelen olaylar ivme verecekler ama içimizdeki ekonomik yapısal bozukluklar bence daha büyük tehlike. Yani eğer belirsizlik süreçleri olsun, yargı süreçleri, politik süreçler, reform süreçleri olsun doğru gitse dışarıdan gelen şok bizi biraz etkiler sonra toparlanırız. Öyle bir durumdayız ki dışarıdan gelen şok bizi etkilerse çok daha negatif etkileri olur diye korkuyorum" diye konuştu.

Büyüme konusunda da değerlendirmeler bulunan iktisatçı, "Bence büyüme şu anda taleple, hükümet sektöründen itmeyle gelen bir büyüme. Organik, doğal bir büyüme değil. Örneğin 2002-2006 arasında olan yüksek kaliteli, üretkenliği artıran bir büyüme değil. Öyle bir büyüme olduğu zaman bunun istihdama olan etkisi de daha pozitif oluyor" dedi. 

Yorumlar

6
 • ahmet

  4 yıl önce Şikayet Et Ya yalan soylemek sizin hobiniz olsa gerek, biraz gercekleri konusun.
 • Orhan Resmi

  4 yıl önce Şikayet Et İşinize öyle geliyor, öyle olmasını istiyorsunuz ama her söylediğiniz ters tepiyor. Söyledikleriniz hiç çıkmadı çıkmayacakda. Adından ve soyadından belli ne olduğun. Türkiyenin hayrına birşey söylemezsiniz.
  Toplam beğeni
 • erol

  4 yıl önce Şikayet Et çok şükür şimdide kendimizde likidite çok kıskananlar çatlasın
  Toplam beğeni
 • Bayram

  4 yıl önce Şikayet Et Cumhuriyetin haberini getir buraya koy. Olacak iş mi?
  Toplam beğeni
 • avm

  4 yıl önce Şikayet Et o zamanda böyle konuşmuştu
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.