Haber 7

Asgari ücret teklifi: Bin 800 lira...

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Fahrettin Oğuz Tor, toplumsal huzurun daha fazla bozulmaması için 2018'de asgari ücretin net bin 800 liradan aşağı olmaması gerektiğini söyledi.
GİRİŞ 06.12.2017 15:58 Türkiye Ekonomisi
Metin Boyutu
Asgari ücret teklifi: Bin 800 lira...

Tor, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, asgari ücrete 2017'de  yüzde 7,9 zam yapıldığı halde, gerçekleşen 11 aylık enflasyonun yüzde 13'ü  bulduğunu ifade etti. Bu durumda asgari ücretle çalışanın kaybının yüzde 5,1 olduğunu  belirten Tor, asgari ücretle çalışanların, tahmin edilemeyen veya yanlış  politikalar nedeniyle yüksek çıkan enflasyonun ceremesini çektiğini dile getirdi. Tor, "2017 yılında asgari ücret enflasyona yenilmiştir." dedi.
Son çıkan Torba Yasa ile bazı vergilerin artırılması, akaryakıt  fiyatlarının yükselmesi, devletin borçlanma faiz oranlarının artması, döviz  kurundaki artışlar ve diğer etkenler birlikte değerlendirildiğinde, enflasyondaki  artışın 2018'de devam edeceğinin görüldüğünü savunan Tor, şunları söyledi:
 
"2018'de asgari ücretin yüzde 20'nin üzerinde artırılması gerekir. Bu  yapılmadığı takdirde gelir dağılımı, asgari ücretle çalışanlar bakımından  aleyhlerine daha da bozulacaktır. 2017 sonu itibarıyla, banka kredileri, kredi  kartı ve ikisini birden borçlarını ödeyemeyenlerin sayısının bir milyonu bulacağı  dikkate alındığında, asgari ücretlinin satınalma gücündeki kayıpları, özellikle  de düşük gelir gruplarına etkilerini telafi edici bir tespit yapılmadığı  takdirde, borcunu ödeyemeyenlerin sayısı milyonu da aşacaktır.
 
Toplumsal huzurun daha fazla bozulmaması için 2018 yılında asgari  ücret net bin 800 liradan aşağı olmamalıdır. İşverenden fedakarlık beklensin ama  işçinin fedakarlık yapacak hali kalmamıştır."

Yorumlar

8
 • Husni çetin

  1 yıl önce Şikayet Et Asgari ücret en az 3000 tl olmalı Hıristiyan Yahudi kayalık put peres aleminden biz daha mı gerideyiz biz Allah a inandığımız için asgari ücret imiz en az 3000 tlolmali
  Toplam beğeni
 • emekli memur

  1 yıl önce Şikayet Et fakirlik sınırının altında olmamalıdır
  Toplam beğeni
 • bilirkişi

  1 yıl önce Şikayet Et 3 bin olsun millet rahatlasın
  Toplam beğeni
 • fazlası gereksizdir

  1 yıl önce Şikayet Et bence bin lira yeterlidir. karı koca iki kişi suan 3 bin lira alıyorlar. el insaf birde yetmiyor diye aglıyorlar
  Toplam beğeni
  • yıldıray

   1 yıl önce Şikayet Et 1000 tl olsun diyen insan sen harhalde parayla bir şey almıyorsun bedava yaşıyorsun.
  • Atila

   1 yıl önce Şikayet Et Git isine
  • ttfvol

   1 yıl önce Şikayet Et sakaysa hic komik degil, ciddiysen ins. 1000 tl ye muhtac kalirsin...
   Toplam beğeni
  • asgari ücretli

   1 yıl önce Şikayet Et boş boş yorum yapıyosun.evliyim bir çocuk babasıyım ve kiradayım asgari ücretle geçinebilmek için her ay bişeylerden kısmaya çalışıyorum.sırf konuşmak için yazmayın lütfen.
   Toplam beğeni
 • misafir

  1 yıl önce Şikayet Et tüm çalışan ve emeklilere yapılmasını istiyoruz seyyanen milletin vekili kendine kaç tl yaptı ise aynen vatandaşada yapılmasıdır ancak o zaman adaletli olmanın insanca yaşamanın geregi budur refah yol dönemi gibi
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.