Haber 7

Binlerce kişiye müjde! Yeni sınır 200 bin TL oldu

Engelliler, gazi ve şehit yakınlarına sağlanan ÖTV'siz binek aracı hakkında sınır 200 bin lira olarak belirlendi.
GİRİŞ 27.12.2017 11:14 Türkiye Ekonomisi
Metin Boyutu
Binlerce kişiye müjde! Yeni sınır 200 bin TL oldu

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan karara göre, daha önce 1600 cc olarak belirlenen motor hacmi sınırı ise kaldırıldı. Buna göre ÖTV'siz araç alma hakkından yararlanmak isteyen engelliler, gazi ve şehit yakınları, istedikleri motor hacmine sahip aracı alabilecek, ancak aracın fiyatı tüm vergiler dahil 200 bin lirayı geçemeyecek.

Resmi Gazete'de yer alan açıklamada, "... birinci paragraflarında yer alan “1600 cm³ veya altında motor silindir hacmine sahip” ibareleri “motor silindir hacmine bakılmaksızın, hesaplanması gereken özel tüketim vergisi ve diğer her türlü vergiler dâhil bedeli 200.000 TL’nin altında olan” şeklinde değiştirilmiştir." denildi.

Engelliler, gazi ve şehit yakınlarının ÖTV'siz araç alma hakkı Torba Yasa'da da yer almış, önce vergiler hariç 70 bin lira olarak belirlenen sınır yasada yine vergiler hariç 90 bin lira olarak belirlenmişti.

Resmi Gazete'de yer alan düzenleme ile ise vergisiz fiyat yerine vergili fiyatın baz alınması ve fiyatın en yüksek 200 bin lira olması kararlaştırıldı.

Yorumlar

3
 • huseyin

  1 yıl önce Şikayet Et engelli ayrımının iyi yapılması gerekiyor şeker hastası. tansiyon hastası kalp hastası vesaire bunlar kronik hasta engelli değil %90 rapor alıyorlar araç almak için 5 kata yürüyerek çıkıyorlar bu nasıl engelli verilen raporları tekrar incelenmeli %90 rapor alanlar akrabasını adına araç alıp işi onunla gidip bir de engelli park yerini gasp ediyorlar gerçekten engelli olanlar herzaman mağdur oluyor bu araçlar engelli için alınmıyor örnek dedesinin adı na alıp torunu kullanıyor hanımın anneannesin adına alıp kullanan var bu araçları alanlar maddi durumu ve konumu çok iyi olan insanlar
  Toplam beğeni
 • Urfali

  1 yıl önce Şikayet Et Engeliler hepsine araba verilmeli
  Toplam beğeni
 • tamer danacı

  1 yıl önce Şikayet Et yerli şartı da olmalı
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.