Haber 7

2017'de ihracat yüzde 10 arttı

2017 yılı ihracatı 157,1 milyar dolar ile tarihin en yüksek ikinci seviyesinde gerçekleşti.
GİRİŞ 03.01.2018 10:58 Türkiye Ekonomisi
Metin Boyutu
2017'de ihracat yüzde 10 arttı

2017 yılı ihracatı yüzde 10,22 artışla 157,1 milyar dolar oldu.
 
Bu tarihin en yüksek ikinci ihracat rakamı. TİM verilerine göre ihracat rekorunu 157,6 milyar dolar ile 2014 yılında gelmişti.
 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "2018 yılında her ay ihracatı açıkladığımızda tarihi rekor olacak" dedi. Zeybekci, "2018 yılında 170 milyar dolarlık ihracata doğru hızla devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

ENFLASYON AÇIKLAMASI

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, açıklanan enflasyon rakamlarına ilişkin, "Hedeflerimiz bu değildi, 2017 sonu itibarıyla tek haneli rakamlara inmek şeklindeydi. Burada enflasyona sebep olan etkenlere baktığımızda yine şu noktaya geliyoruz; enflasyonun sebebini talebin fazlalığı olarak görürsek eksik teşhiste bulunmuş oluruz. Tedavide, sorunların çözülmesinde de o kadar zorlanmış oluruz. Talep kadar arz yaratamamak şeklinde görürsek daha doğru teşhiste bulunmuş oluruz. Tek sıkıntımız, talebi talep edilen miktarda sağlayamamak. Onun için daha çok üretimi sağlayacak enstrümanlar üretmek, bol, ucuz ve kolay ulaşılabilir imkanlar sağlamak şeklinde devam edecek. Arzı artırmak, üretim aşamasından tüketim noktasına varana kadar yüzde 50 kayıp kabul edilebilir değil. Direkt arzın eksik olmasına yansıyor. Enflasyonun kalıcı olarak ortadan kaldırılmasını sağlayıcı, arzı artırıcı tedbirlerimiz devam edecek" diye konuştu.

Arzın artırılacağını, ithalat tedbirleriyle çok hızlı şekilde müdahale edileceğini anlatan Zeybekci, günlük müdahaleleri yapmayı da planladıklarına işaret etti. Bakan Zeybekci, yapısal tedbirlerle enflasyonla mücadele edileceğini dile getirdi.


 

Henüz Yorum Yapılmadı

Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.