Haber 7

Bakan açıkladı: Cumhuriyet tarihi rekoru kırıldı

2018'in 2017'den daha iyi bir yıl olacağını vurgulayan Bakan Berat Albayrak, 2017'de enerji yatırımlarının 42 milyar lirayı bulduğunu söyledi
GİRİŞ 13.01.2018 09:04 Türkiye Ekonomisi
Metin Boyutu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, TÜSİAD tarafından düzenlenen "Sürdürülebilir Büyümenin Dinamosu Enerji Sektörü" ile Buluşma Toplantısı'na katıldı.

Bakan Albayrak, burada konuşmada, 2017'de Milli Enerji ve Maden Politikası kapsamında yapılan çalışmaları anlattı, 2018 için ortaya konulan hedefler için özel sektör, üniversiteler ve enerji alanındaki araştırma şirketleriyle iş birliği yaparak çalışmaya devam edeceklerini dile getirdi.

2018 DAHA İYİ OLACAK

Geçen yılı enerjide çok önemli altyapı hamlelerini hayata geçirerek kapattıklarını aktaran Albayrak, 2018 için de 2017’den daha iyi bir performans için çok çalışacaklarını vurguladı.

Bakan Albayrak, dışa bağımlılığın Türkiye'nin ayağındaki en büyük pranga olduğunun altını çizerek, geçen yıl nisanda açıkladıkları ve arz güvenliği, yerlileştirme ve öngörülebilir piyasa olmak üzere üç saç ayağı üzerine kurdukları Milli Enerji ve Maden Politikası'nı dışa bağımlılığı bitirme idealini dikkate alarak ortaya koyduklarını belirtti.

YATIRIMDA CUMHURİYET TARİHİ REKORU

Bu politikayı hayata geçirirken en önemli paydaş ve iş ortağının özel sektör olacağına işaret eden Berat Albayrak, şunları kaydetti:

"2017’yi elektrik üretiminde devreye aldığımız 8 bin 222 megavat ilave kurulu güçle birlikte 'yakın dönemin en büyük kapasite artışı' ile kapattık. Üretimde büyük kısmı özel sektöre ait 35 milyar lirayı artan yatırımın yanında, 7 milyar liralık yatırımla iletim ve dağıtım altyapısında iyileştirme gerçekleştirdik. Böylece, 42 milyar liralık yatırımla 2017'de Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık."

Yorumlar

5
 • pusula

  9 ay önce Şikayet Et dağıtım bedeli de bu yatırımlara dahil mi?
  Toplam beğeni
 • hakan er

  9 ay önce Şikayet Et sayın bakan cumhuriyet tarihinden buyana en pahallı elektriği kullanıyor vatandaş
  Toplam beğeni
 • LALE

  9 ay önce Şikayet Et Son 30 yılın en başarılı Bakanlardan maşaallah birisidir genç ve dinamik . Rabbim dünya ve ahiret işlerinde başarılar nasip etsin
  Toplam beğeni
 • cumali

  9 ay önce Şikayet Et halka yansımadık tan sonra rekor kırılsa ne yazar elektrik dogalgaz a yansımadıktan sonra bu elektrik fiyatlarına ne zaman indirim gelecek sayın bakanım şuna bir el atın yoksa sabancı hayatta indirim yapmaz bindirim yapar
  Toplam beğeni
 • Ramo

  9 ay önce Şikayet Et Helal olsun size verdiğim her oy ve destek. Yerli ve Milli bütün yatırım ve hamleleri sonuna kadar destekleyeceğime söz veriyorum.
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.