Haber 7

Çin'den ABD'ye 'görülmemiş' gözdağı

ABD ile Güney Kore'nin Kore Yarımadası'nda hafta başında geniş çaplı ortak askeri tatbikatı yapmasına Çin'den yanıt geldi.
GİRİŞ 06.12.2017 18:09 Uzak Doğu
Metin Boyutu
Çin'den ABD'ye 'görülmemiş' gözdağı

ABD ile Güney Kore'nin Kore Yarımadası'nda hafta başında geniş çaplı ortak askeri tatbikatı yapmasına Çin'den yanıt geldi. ABD'ye gözdağı veren Çin, Kore Yarımadası yakınlarında 'daha önce kimsenin uçmadığı rota ve bölgelerde' hava tatbikatı yaptığını duyurdu.

"DAHA ÖNCE GÖRÜLMEMİŞ ŞEKİLDE YANIT"

Kuzey Kore ile komşusu Güney Kore ve müttefiki ABD arasında Pyonyang'ın balistik füze ve nükleer silah denemelerinin ardından başlayan kriz sürerken, Pekin uyarılara rağman bölgede askeri tatbikatlarını sürdüren Washington'a 'daha önce görülmemiş' şekilde yanıt verdi.

ABD ve Güney Kore bölgede pazartesi günü geniş çaplı hava muharebesi tatbikatı 'Açıkgöz'ü gerçekleştirmişti.

South China Morning Post'un aktardığına göre aynı gün Çin bölgede  hava tatbikatı gerçekleştirdi. 

Çin Hava Kuvvetleri Sözcüsü, Kore Yarımadası yakınlarında, Doğu Çin Denizi ve Sarı Deniz üzerinde 'daha önce hiç üzerinde uçulmamış bölge ve rotalarda' tatbikat yaptıklarını aktardı.

Sözcü Shen Jinke hava tatbikatını casus uçakların yanı sıra  savaş uçakları, erken uyarı ve kontrol uçakları katıldı. Ayrıca tatbikata karadan havaya füze birimleri de katıldı.

'WASHINGTON VE SEUL'E BİR UYARI'

Gazeteye konuşan Çinli askeri uzman Li Jie "Çin ordusunun bu açıklamasının zamanlaması aynı zamanda Wahington ve Seul'e Pyongyang'ı daha fazla provoke etmemeleri konusunda bir uyarı" değerlendirmesinde bulundu.

ETİKETLER

Yorumlar

23
 • Ahmet

  1 yıl önce Şikayet Et Bırakın onu bunu ülkenin kalkınmasına kafa yoralım. Birliğimizi muhafaza edelim.
  Toplam beğeni
 • hamidk

  1 yıl önce Şikayet Et artık kuzey kore tarafında yer alacağız sanırım
  Toplam beğeni
 • fatih yazıcı

  1 yıl önce Şikayet Et Rusya parçalanmaya başladı...Çin o toprakların peşinde..ve Amerikanın yanında bu boş bir gösteri, K. Kore Rus kuklası...Çin uçak (savaş) programın en büyük teknoloji destekçisi...İsrail ..eski LAVİ projenin devamı
  Toplam beğeni
  • nihat

   11 ay önce Şikayet Et la yuru gıt hangı mektepte okudun
 • bahadır

  1 yıl önce Şikayet Et ya poffff başta iran kuzey kore hepsi yel değirmeni
  Toplam beğeni
 • Ambargo geliyor

  1 yıl önce Şikayet Et ABD ve İsrail'e bütün dünya ambargo uygulamalı. Çin Rusya Türkiye iran Suriye Irak Ürdün Lübnan ABD,ye askeri ve ekonomik yaptırımlar başlatabilir. Bütün dünya ambargoya katılır.
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.