Haber 7

Yarın Dünya’yı teğet geçecek! Eğer çaprsaydı...

"Ölüm Asteroidi" adı verilen 260 metre çapındaki göktaşı MC4, yarın Dünya’ya en yakın noktadan geçecek.
GİRİŞ 10.07.2017 07:59 Uzay
Metin Boyutu
Yarın Dünya’yı teğet geçecek! Eğer çaprsaydı...

Bilim insanları “Bu boyutta göktaşı Dünya’ya çarpsaydı tüm yaşamı bitirebilirdi” dedi.

Rus bilim insanlarının "Ölüm Asteroidi" adını taktığı MC4 adlı göktaşı, Dünya'nın yakınından geçecek. Yarın Türkiye saatiyle saat 09.00 ila 09.40 arasında Dünya'ya en yakın noktaya gelecek olan MC4'ün çapının 260 metre olduğu tespit edildi. Bilim insanları, göktaşının dünyaya en yakın olduğu anda bile aradaki mesafenin 2.9 milyon kilometre olacağını belirterek MC4'ün dünyaya herhangi bir tehdit içermediğini kaydetti.

Rusya merkezli haber sitesi Sputnik'e konuşan Rus bilim insanları, "Bu boyutta bir göktaşı dünyaya çarpsaydı yeryüzündeki hayatı tamamen ortadan kaldırabilirdi" dedi.Fransa'nın Cote d'Azure rasathanesinden astrofizikçi Patrick Michel, "Eğer CM4'ten daha küçük, mesela 150 metre çapında bir göktaşı dünyaya düşerse, ortaya çıkan enerji Hiroşima'ya atılan atom bombasının 10 bin katı değerinde olur" ifadelerini kullandı. Çıplak gözle görülmesi mümkün olmayan göktaşının dünyanın yanından geçerken hızının saate 74 bin 700 kilometre olduğu belirtildi. Uzmanlara göre, dünyaya 10 milyon kilometre mesafeden geçecek olan ve "potansiyel tehlike" olarak görülen bin 700 adet göktaşı tespit edildi.

Yorumlar

7
 • Görele

  2 yıl önce Şikayet Et Çarpsa kıyamet kopar dı.
 • inanan

  2 yıl önce Şikayet Et niye bina atom füzesi göndermeler deneme yapmak için gelecek için savunma için yapmaları gerekir
 • Mehmet hoca

  2 yıl önce Şikayet Et Allah çarptırmıyor bre cahil bilim adamları. Düzeni o koydu ve o devam ettiriyor. İmana gelin ve dua edin insan gibi.
  Toplam beğeni
 • Tuba

  2 yıl önce Şikayet Et Madem teğet geçecek, neden ölüm asteroidi diyorlar? Bayılıyorlar ütopik isimler bulmaya. Şubat ve nisan ayındaki goktaşları için de aynı şeyi söylemişlerdi.
  Toplam beğeni
 • Mechul

  2 yıl önce Şikayet Et Gok taşları, gezegenleri oluşturan ham maddedir. Uzay boşluğunda çok hızlı hareket ederler. Bu hızla ve bu ölçekli gök taşları çok büyük tehlike arz etmektedirler.
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.