Haber 7

Hubble Teleskobu kayda aldı!

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansının Hubble Uzay Teleskobu, Dünya'dan yaklaşık 11 bin ışık yılı uzakta, Sunak (Ara) takımyıldızındaki yıldız nebulasını kayda aldı.
GİRİŞ 22.12.2017 22:59 Uzay
Metin Boyutu
Hubble Teleskobu kayda aldı!

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Hubble Uzay Teleskobu, Dünya'dan yaklaşık 11 bin ışık yılı uzakta, Sunak (Ara) takımyıldızındaki yıldız nebulasını kayda aldı.

"NGC 6326" adlı, ölen bir yıldızın çevresinde oluşan gaz nebulasının fotoğrafı NASA'nın internet sitesinde yayınlandı.

Fotoğrafın merkezinde beyaz bir cüce yıldız ve onun etrafında merkez kaç kuvvetiyle yayılan gaz bulutları görülüyor.

NASA'dan yapılan açıklamada, fotoğraftaki cüce yıldızın bir kızıl dev yıldızken nükleer füzyonunun son aşamasında, fotosferindeki gazları demetler halinde çevresine yaydığı belirtildi.

Hubble'ın 2 no'lu Geniş Açı Gezegen Kamerası'nın çektiği görüntülerden oluşturulan fotoğraftaki parlak mavi ve kırmızı tonların, hala sıcak olan merkezdeki yıldızdan yayılan güçlü kızılötesi ışımayla parlayan iyonize olmuş oksijen ve hidrojen içeriğinin yansımaları olduğu belirlendi.

Bulut demetlerine nebula karakterini verenin ise oksijen ve hidrojenin diğer gazlarla ve yıldız artığı materyallerle etkileşiminden yeni yıldızlar ve gezegenlerin ortaya çıkma ihtimali olduğu biliniyor.

NASA'nın Avrupa Uzay Ajansı ve Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü ile ortaklaşa geliştirdiği Hubble Uzay Teleskobu, 1990'dan bu yana dünya yörüngesinde uzay gözlemleri yapıyor.

Yorumlar

2
 • Kanuni

  9 ay önce Şikayet Et Bu kadar uzağı görebilip halen Ayı gözlemleyemiyoruz demek yalan olduğuna zaten delil..
 • Muhsin

  9 ay önce Şikayet Et Bu Hubble çok yalancı. Gördüm desede inanmayın. Anası söyledi bizim oğlan çok yalancı diye. Daha geçen hafta 2545 ışık yılı uzaklıkta bir sistem buldum demişti de inanmamıştık. Şimdi yalanın dozunu iyice artırmış.
 • enes

  9 ay önce Şikayet Et o mesafeden görüntü alan bir teknoloji dünyada yeryüzündeki deil biti herhangi bir atom'un etrafındaki netron protonları görmesi lazım desem az bile kalır ben buna inanmıyorum.
  Toplam beğeni
  • atomsever

   9 ay önce Şikayet Et atomun etrafında elektronlar vardır ..seni cahil...
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.