Haber 7

Fatih Akın kimdir? Aslen nereli ve kaç yaşında?

Ünlü yönetmen Fatih Akın Altın Küre ödülü alan ilk Türk yönetmen olarak sosyal medyanın gündemine oturdu. Peki, büyük tartışma yaratan filmlerin yönetmeni Fatih Akın kimdir? Aslen nereli ve kaç yaşındadır?
GİRİŞ 09.01.2018 10:41 YAŞAM
Metin Boyutu
Fatih Akın kimdir? Aslen nereli ve kaç yaşında?

Almanya doğumlu Türk yönetmen Fatih Akın, Almanya/Fransa ortak yapımı filmi "In The Fade" (Paramparça) ile "Yabancı Dilde En İyi Film" ödülünün sahibi oldu. 75.Altın Küre'de ödül alan Fatih Akın, filmlerinde ele aldığı tartışmalı konularla zaman zaman medyanın gündemine geliyor. Kısa süre önce, PKK terör örgütünü konu alan bir film yapacağını dile getirerek eleştirilerin hedefi olmuştu. Peki, daha önce de Ermeni Soykırımı iddialarını konu alan The Cut filmi ile gündeme gelen ve yaptığı film ile büyük eleştiri alan Fatih Akın kimdir? Paramparça filmi ile ödül alan yönetmen Fatih Akın aslen nereli ve kaç yaşındadır?

FATİH AKIN KİMDİR? 

1973 yılında Hamburg, Almanya'da dünyaya gelen Fatih Akın, aslen Sürmene'lidir. 1994 yılında girdiği Hamburg Devlet Güzel Sanatlar Akademisi ( Hochschule für bildende Künste Hamburg veya kısaca HfbK )- Görsel İletişim Bölümü'nden ( Visuelle Kommunikation ) 2000 yılında mezun oldu. Eğitimi esnasında Wüste Film şirketiyle çalışmalara başladı. 1995 yılında ilk kısa filmi, You're the one! / Du bist es! / O Sensin'in yönetmenliğini yaptı. Bu ona Hamburg Uluslararası Kısa Film Festivali’nde izleyici ödülünü getirdi.

1996 yılında pek çok ödül kazanan 'Getürkt' isimli ikinci kısa filmini yönetti. İlk uzun metraj denemesi olan Kurz und Schmerzlos / Short Sharp Shock / Kısa ve Acısız'ı 1998 yılında çekti. Film aynı yıl Locarno film festivalinde Bronz Leopar ödülünü,

Bavarian Film Ödüllerinde En İyi Genç Yönetmen ödülünü aldı. Diğer bir uzun metrajlı filmi Im Juli (Temmuz'da) de pek çok ödül aldı. Başrolllerini Moritz Bleibtreu ve Chritiane Paul oynamıştır. Bu filmden sonra geniş bütçeli bir film olan ve göçmen kültürünün anlatıldığı Solino'yu çekmiştir.

Fatih Akın, yapımında hem yönetmen hem de senarist olarak yer aldığı Duvara Karşı (Head-On) isimli proje ile, Metin Erksan'ın Susuz Yaz'ından 40 yıl sonra Berlin Film Festivali'nde Altın Ayı ödülünü kazanan Türk yönetmen oldu.

2005 yılında Kebab Connection isimli bir filmin senaristliğini, diğer kişilerle beraber, üstlendi. Aynı yıl içerisinde Crossing the Bridge: The Sound of Istanbul / İstanbul Hatırası adlı İstanbul'un barındırdığı değişik müzikleri ve müzik kültürleri üzerine bir belgeselin yönetmenliğini yapmıştır. Belgeselin anlatımını Almanya'nın ünlü endüstriyel rock gruplarından Einstürzende Neubauten'ın bas gitaristi Alexander Hacke yapmıştır.

2004 yılında Fatih Akın Monique Akın ile dünyaevine girdi. 2005 yılında Cannes Film Festivali'nde Salma Hayek, Javier Bardem ve Emir Kusturica ile birlikte jüride yer almıştır. Son çektiği film "Yaşamın Kıyısında" Ekim 2007'de Türkiye'de gösterime girmiştir. Fatih Akın Yaşamın Kıyısında filmiyle 27 Mayıs 2007'de Cannes'da en iyi senaryo ödülünü kazanmıştır. 

Yorumlar

2
  • İhsan

    11 ay önce Şikayet Et Ben şehit abisi olarak hakkımız haram olsun
    Toplam beğeni
  • Erkan

    11 ay önce Şikayet Et Filim cevirse ne olur cevirmese ne olur .pkk insanlik düsmani din düsmani türk milletinin düsmani.bunu herkes biliyor.yazik Sana sehitlerimizin gazilerimizin ve Ailelerinin vebali üzerinizde
    Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.