Haber 7

Bebeklerde pişiği geçirmek için kesin çözüm: Bebeklerde pişik nasıl geçer?

Pişik, bebeklik döneminde sık bir şekilde meydana gelen cilt problemleri arasında kendini göstermektedir. Ancak, krem ya da merheme nazaran pişik sorununu ortadan kaldırması açısından birebir etki gösteren tamamen doğal ve bitkisel yöntemler mevcuttur. Tahrişe neden olan bebeklerde pişiğe bitkisel çözümler nelerdir?
GİRİŞ 31.07.2019 12:25 YAŞAM
Metin Boyutu
Bebeklerde pişiği geçirmek için kesin çözüm: Bebeklerde pişik nasıl geçer?

Pişik, son derece hassas ve yumuşak bir cilt yapısına sahip olan bebeklerde oluşum gösteren, çoğu durumda da canının acımasına neden olan cilt problemlerindedir. Bebeklerin cildinde tahrişe sebebiyet veren pişik, genellikle bebeğin popo, kasığın etrafı ve dış cinsel organı çevresinde meydana gelmektedir. Hafif kabartılı bir kızarıklık şeklinde karşılaşılan pişiği krem ya da merhem gibi unsurlar kimi durumda tamamen ortadan kaldırabilme noktasında yetersiz kalmakta ya da geç etki gösterdiği görülmektedir. Ancak, bebeklik döneminde başta hijyenik koşulların sağlanamaması olmak üzere çeşitli etmenlerden ötürü sıklıkla ortaya çıkan pişiği birebir etki gösterecek doğal ve bitkisel yöntemler bulunmaktadır. Peki, pişik sorununu yok edebilmek için gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz bebeklerde pişiğe bitkisel çözümler nelerdir? Bebeklerde pişik nasıl geçer?

 

 

BEBEKLERDE PİŞİĞE BİTKİSEL ÇÖZÜMLER NELERDİR? BEBEKLERDE PİŞİK NASIL GEÇER?

Bebeklerde pişiğe iyi gelecek yöntemlerin listesi şu şekildedir:

 

 

1)Bir damla lavanta ya da gül yağını şeftali çekirdeği yağı ile seyreltin. Elde edilen karışım çocuğun bez bağlanılan yerine sürülür. Bu şekil­de isilik oluşumu da önlenmiş olunur. 

2)Zeytinyağı, bademyağı,  E vitamini yağı, sarımsak yağı, aloevera jeli ayrı ayrı bölgeye uygulanabilir.

3)Bölgeyi temizlerken hercai menekşe çayını kullanılır. Eğer pişiğin iltihaplı şekilde görülme durumu varsa 1 damla kadar çay ağacı yağı eklenir. Sonra bölge iyice kurulanmalıdır.

bebek

4)Mısır nişastası, bebeğin cildindeki fazla nemi emerek bebeklerde pişiğin geçmesine yardımcı olur.

5)Papatya ile demlenmiş çayla yıkanır. Sulandırılmış papatya çayı idrardaki asit oluşumunu önler. Şeker içermeyen bitki­sel çaylar içilmelidir.

6)En etkili yöntem saf zeytinyağını kavurup, bir kapta saklamak ve sabah akşam koruma amaçlı sürmektir. 

bebek

7)Pişikli bölgeye yumurta akı sürülebilir. Çocuğun altına bez bağlamak için yumurta akının kuruması beklenir. Yumurta akı cildi rahatlatır.

8)Ceviz yapraklarının kaynatılarak çay yapıldıktan sonra ılık olarak pamuk yardımıyla tahriş bölgeye sürülür.

9)Kızarıklık olan yere hindistan cevizi yağı ya da balık yağı sürülür.

bebek

10)Taze yoğurt bölgeye sürülürse yatıştırır ve iyileştirir. Bu şekilde pişiğin diğer bölgelere ya­yılması da önlenmiş olur. 

11)Sirke, cildin pH seviyesini dengelemeye yardımcı en etkili maddelerdendir. 1 su bardağı suya bir tatlı kaşığı elma sirkesi katıp iyice karıştırın. Bebeğinizin bezini değiştirmeden bu karışımla bebeğin pişik olan yerlerini nazikçe silin.

bebek

12)Bir diğer etkili yöntem ise, sarı kantaron yağıdır. Yaralarda ve pişiklerde oldukça sık tercih edilmektedir.

13)Vazelin ve mısır nişastası karıştırılarak yapılan hamur bölgeye sürülür.

14)Enfeksiyonla mücadeleye yardımcı olan ve cildi rahatlatan anne sütü, bebeklerde pişiği geçirmenin en etkili ve kolay yoludur.

bebek

 

Yorumlar

1
  • Derya

    1 ay önce Şikayet Et Yaz aylarında ve diş çıkarma döneminde yaralı pişiklerle uğraştım hep. Bir çok ürün ve kortizonlu krem kullandım fakat pek iyi gelmedi. Eczacı arkadaşım coresatin diye bir krem verdi gerçekten mucize gibi. Çok güzel bir kremmiş. Belki benim gibi annelere bir faydam olur.herkese geçmiş olsun.
    Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.