Denizde yaşayan Bajaular kimdir?

Malezya'nın Borneo adasında hayatlarını sürdüren ve ilginç yaşam tarzlarıyla görenleri şaşkına çeviren Bajau kabilesi, adeta denizin ortasında yaşıyor. Bir balık gibi hayatlarını denizde geçiren kabileyi sizler için araştırdık.

GİRİŞ 03.07.2018 07:29 GÜNCELLEME 03.07.2018 10:52 Yaşam
Denizde yaşayan Bajaular kimdir?
Denizde yaşayan Bajaular kimdir?

Bajau kabilesinin üyeleri denizin üstüne yaptıkları derme çatma evlerde yaşıyor. Ayakları neredeyse toprağa basmayan bajaular, uçsuz bucaksız denizin tek sahibi olmuş durumdalar. 

Geçimlerini balıkçılıkla sağlayan Bajaular ne yazık ki hiçbir ülke tarafından vatandaşlığa kabul edilmiyorlar. Karada kendilerine yer bulamayan Bajaular'ın tek vatanı deniz...

Bajau kabilesinde doğan çocuklar neredeyse yürümeyi öğrenmeden önce balık gibi yüzmeyi öğreniyorlar. Bu çocuklar, deniz yıldızlarına, balıklara ve ahtapotlara evcil hayvanları gibi bakıyorlar. 

Kabilede hemen hemen hiç kimse okuma yazma bilmiyor. Kabile üyeleri yaşlarını bilmiyorlar. Tüm zamanlarını tertemiz deniz suyunda gelecek ve zaman kaygısı olmadan geçiren Bajau kabilesi, yaşam tarzları ile adeta görenleri kıskandırıyor. 

ETİKETLER

YORUMLAR 1
  • erdem 1 yıl önce Şikayet Et
    tam da istediğim hayat
    Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR