Haber 7

Bu yılın Kandil günleri belli oldu! 2019 Regaib, Miraç, Berat ve Mevlid kandili...

Diyanet İşleri Başkanlığı 2019 yılı itibariyle dualarla, ibadetlerle, namazlarla karşılanacak kandil günleri açıkladı. Buna göre Regaib, Miraç, Berat ve Mevlid Kandili ne zamana denk geldiği belli oldu. İşte ibadetlerini yön vermek isteyenlerin merak ettiği mübarek kandil günlerinin tarihleri...
GİRİŞ 23.01.2019 09:57 YAŞAM
Metin Boyutu
Bu yılın Kandil günleri belli oldu! 2019 Regaib, Miraç, Berat ve Mevlid kandili...

Müslümanlar tarafından ibadetlerle karşılanan Kandil Geceleri büyük önem arz etmektedir. Bu mübarek günleri en verimli şekilde geçirmek isteyenler için Diyanet İşleri Başkanlığı 2019 kandil günlerini ve tarihlerini açıkladı. Peki bu sene kandiller hangi güne denk geliyor? İşte Regaib Kandili, Miraç Kandili, Berat Kandili ve Mevlid Kandili günleri...

 

 

2019 KANDİL GÜNLERİ

Regaib Kandili: Regaib kelime manası olarak pek çok ihsan demektir. Regaip kandili ihsan gecesidir ve fazileti de bundan gelir. Regaip Kandili üç ayların başlangıcıdır. Perşembeyi Cumaya bağlayan geceye denk gelir. Cuma gecesine denk gelmesi sebebiyle de bu Regaib kandili önemli ve özeldir. Regaip Kandili 2019 yılı itibariyle 7 Mart perşembe gününe denk gelmektedir.

 

Miraç Kandili: Peygamber Efendimiz Muhammed Sallallahü Aleyhi Ve Sellem’in Miraç hadisesini yaşadığı gecedir. Recep ayının yirmi yedinci gecesi kutlanır. Miraç Kandili 2019 yılı itibariyle 2 Nisan salı gününe denk gelmektedir.

Berat Kandili: Kur-an’ı Kerim’in Levh-i mahfuzdan Dünya semasına indirildiği gecedir. Şaban ayının on beşinci gecesidir. Berat Kandili 2019 yılı itibariyle 19 Nisan cuma gününe denk gelmektedir.

Kadir Gecesi: Kadir Gecesi Ramazan ayı içinde kutlanan ve “bin aydan daha hayırlı olduğu” Kur’an-ı Kerimde açıklanan bir gecedir. Kadir kelime olarak; değer, kıymet ve itibar anlamlarına gelir. Bu gece melekler Allah’ın emriyle yeryüzüne iner ve müslümanlara dua ederler. Fecir zamanına kadar devam eden Kadir Gecesi, Allah katında kadir ve kıymeti pek yüksek olan bir gecedir. Kadir Gecesi 2019 yılı itibariyle 31 Mayıs cuma gününe denk gelmektedir.

Mevlid Kandili: Peygamber Efendimiz Muhammed Sallallahü Aleyhi Ve Sellem’in dünyaya geldiği gecedir. Rebiülevvel ayının on ikinci gecesidir. Mevlit Kandili 2019 yılı itibariyle 8 Kasım cuma gününe denk gelmektedir.

ÜÇ AYLAR, RAMAZAN VE KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

– 8 Mart 2019 – cuma Günü | Üç Ayların Başlangıcı

– 6 Mayıs 2019 – pazartesi Günü | Ramazan’ın Başlangıcı

– 3 Haziran 2019- Pazartesi Günü | Arefe

– 4 Haziran 2019- salı Günü| Ramazan Bayramı 1. Gün

– 5 Haziran 2019- çarşamba Günü | Ramazan Bayramı 2. Gün

– 6 Haziran 2019- perşembe Günü | Ramazan Bayramı 3. Gün

– 10 Ağustos 2019- cumartesi Günü | Arefe

– 11 Ağustos 2019- pazar  Günü | Kurban Bayramı 1. Gün

– 12 Ağustos 2019- pazartesi Günü | Kurban Bayramı 2. Gün

– 13 Ağustos 2019- salı Günü | Kurban Bayramı 3. Gün

– 14 Ağustos 2019- çarşamba Günü | Kurban Bayramı 4. Gün

Yorumlar

-2
 • hurafe

  2 hafta önce Şikayet Et regaip kandilinin, hz. amine validemizin efendimize hamile kaldigi gece oldugunu nerden biliyorsunuz da 7 mart persembe gününü kandil ilan ediyorsunuz? gözünüzle gördünüz mü? kamera kayitlariniz var mi? yüce peygamberimizin, halifelerin kutlamadigi bir geceyi niye insanlara dayatiyorsunuz? peygamberimizin vefatindan 300 yil sonra kutlanmaya baslayan bir gece, fatimi yani sii (sia) devletinin icat ettigi bir gece.. neyin nesi ya!
  Toplam beğeni
  • almina

   21 saat önce Şikayet Et sen sevdiğinin doğum gününü kutluyorsun bunun neresi kötü yazsın yada yazmasın coskudur,histir bence sen maneviyatını sorgula birde vicdanını sorgula yada ben hz s.a.v muhammet 'i gerçekten seviyormuyum aşkla bağlımıyım diye sorgula
  • Yiğit

   1 hafta önce Şikayet Et Milletin topluca dua etmesinin neresi kötü. Gidin saçma sapan konser yapıp milletin ahlakını bozan kutlamalara sataşın. Hadi diyelim böyle bir gece yok biz haram bir ayin mi yapıyoruz. Siz milletin manevi değerlerine karışamazsınız.
   Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.