Haber 7

2 kişiyi zehirleyen balık Bursa'da oltaya takıldı

Türkiye’de yaşayan en tehlikeli türlerden biri olan Trakonya balığı Bursa’nın Mudanya ve Kapaklı sahillerinde oltaya takıldı. İki kişiyi zehirleyen Trakonya balığı sosyal medyada büyük dikkat çekti
GİRİŞ 12.06.2019 21:15 YAŞAM
Metin Boyutu
2 kişiyi zehirleyen balık Bursa'da oltaya takıldı

Her iki olay farklı günlerde Bursa’nın Mudanya ve Gemlik ilçelerinde meydana geldi.

 

Kapaklı sahilinde balık tutan Volkan Aksu'nun oltasına 10 santim boyunda farklı bir balık takıldı.

DİKENLERİ ELİNE BATTI

 

Balığı çıplak elle tutup kancadan ayırmak isterken dikenleri ellerine batan Aksu'nun bir süre sonra ellerinde yanma ve ağrı başladı.

Zehirlendiğini anlayan Aksu, sosyal medyada yaptığı araştırma sonrası balığın Trakonya balığı olduğunu tespit etti. 

Kapaklı taraflarında kamp yaptıklarını dile getiren Volkan Aksu, sabah saatlerinde balığın oltaya takıldığını ve baştan mezgit sandığını anlattı. Aksu, "Balığı iğneden çıkarttığım anda sırtındaki dikenlerden zehir bulaştı ve 3 saat aşırı halde sızladı" dedi. 

OLTA BALIKÇILARI İÇİN TEHLİKE OLUŞTURUYOR

Ülkemiz sahillerinde kişilerin karşılaşabileceği en tehlikeli balık türlerinden biri olarak bilinen Trakonya balığının, vücudundaki dikenlerden bazılarında zehir kesesi bulunurken, daha çok olta balıkçıları için tehlikeli oluyor.

KUMA SAKLANIYOR

Özellikle denizlerde kuma saklanmasıyla da bilinen balığın eldiven ya da bez parçasıyla tutulması gerekirken, çok ciddi bir ağrı ile başlayan Trakonya çarpması, bölgede ciddi bir şişme ve bazı durumlarda da kalbin durmasına kadar gidebilecek ölümcül sonuçlar ortaya çıkarabiliyor

Yorumlar

10
 • abdullah

  4 ay önce Şikayet Et beni soktu. çanakkale eceabatta. hayatımda çektiğim en büyük acıyı çektim.
 • Bekir

  4 ay önce Şikayet Et İskenderun körfezinde çok var. Oltayla çok yakaladım daha önce bilenler bizi uyararak başına yakın boynun üzerindeki dikenlere dikkat etmemizi söylediler. Bir de çırpan(çarpan) balığı var. Bu balığa ne kadar dikkat etsem de dikenleri çok battı. Canı çok yakıyor. Denize girdiğinizde bu balıklar kuma yattığı için mutlaka deniz terliği ile girin yoksa bunların veya bazı zehirli deniz kabuğunun zehirli dikenleri batabilir.
 • Alper

  4 ay önce Şikayet Et Akdenizde dolu var sakın dokunmayın.oltayla tutarsanız misinayı kesip atın
 • Emin

  4 ay önce Şikayet Et Aynı olay sarıyer sahilde benim başıma geldi oltaya takıldı zarar versen denize atıyım tekrar derken parmağıma soktu gerçekten hayatımda çektiğim en tarifsiz acı öleceğimi sandım iki gün hastanede kaldım çok şükür ama parmağında derin bir iz bıraktı gün ve gün parmagimin çürüttüğünü fark etim
 • ozan

  4 ay önce Şikayet Et bu balığı iyi tanırım.kafasında ve solungaçlarının yan taraflarındaki zehirli iğnelerin vücüdun herhangi bir yerine teması sonucu aşırı bir yanma ve acı hissi oluşturan bir komplikasyon oluşur.sığ yerlerde kendini kuma gömerek yaşar.küçükleri çok daha zehirlidir.en etkili tedavi yöntemi yaralı bölgenin acil olarak antiseptik bir sıvıyla hızlıca yıkanması ve akabinde ilgili uzvu dayanılabildiği kadar sıcak suda bekletmek ya da sıcak su kompresi yapmaktır.çünkü zehir sıcak su da çözünmekte ve etkisini kaybetmektedir.müdahalede geç kalınırsa zayıf bünyeli insanlarda ölüme kadar sonuçlanabilecek durumlar oluşabilir.
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.