Haber 7

Sinop'ta bulunan 200 yıllık mezar şaşırttı

Sinop'ta yapılan kazılarda ortaya çıkarılan ve 200 yıllık olduğu tahmin edilen insan iskeleti, mezara yatırılış şekliyle şaşkınlığa neden oldu. İlk kez böyle bir yatışa rastladıklarını belirten arkeologlar, "Gerçekten çok ilginç" yorumunda bulundu.
GİRİŞ 19.07.2019 09:23 YAŞAM
Metin Boyutu
Sinop'ta bulunan 200 yıllık mezar şaşırttı

Sinop'ta Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle 10 yıl önce başlatılan Balatlar Yapı Topluluğu kazısında ortaya çıkarılan ve 200 yıllık olduğu tahmin edilen insan iskeleti, bulunduğu mezara yatırılış şekliyle kazı heyetinde şaşkınlığa neden oldu.

 

 

Bakanlık desteğiyle sürdürülen Balatlar Yapı Topluluğu'ndaki kazının bu yıl yapılacak bölümü başladı.

Bugüne kadar Helenistik, Roma ve Osmanlı dönemlerine ait eserlere ulaşılan kazıda bu yıl yapılacak kazı çalışmalarıyla yeni bulgulara ulaşılması hedefleniyor.

 

 

"İlk kez böyle bir yatışa rastladık"

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi ve Balatlar Kilisesi Kazı Başkanı Prof. Dr. Gülgün Köroğlu, kazının 30 Ağustos tarihine kadar devam edeceğini söyledi.

On yıllık süreçte çok önemli eserleri ortaya çıkardıklarını vurgulayan Köroğlu, bu dönemki kazı çalışmalarının hemen başında çok ilginç bir insan iskeleti ile karşılaştıklarını belirtti.

"Rum Ortodoks cemaatinden biri olduğunu düşündüğümüz kişinin mezara yatırılış şekli ilk kez rastladığımız bir durum." diyen Köroğlu, kişinin mezara elleri kafasının arkasına konulmuş şekilde yerleştirildiğine dikkati çekti.

"Herhalde keyfine düşkün biriydi"

Prof. Dr. Köroğlu, "Daha önce hiç karşılaşmadığımız bir yatış şekli. Bireyin elleri kafasının arka kısmına konulmuş ve gayet rahat bir şekilde uzanmış. Herhalde yaşarken keyfine düşkün biriydi ki bu şekilde de gömülmüş. Anladığımız kadarıyla bireyin günlük hayatıyla ilişkili bir yatış şekli söz konusu. Açıkçası daha önce rastlamadığımız bir durum. Gerçekten çok ilginç." diye konuştu.

Köroğlu, iskeletin Çorum Hitit Üniversitesine gönderilerek orada inceleneceğini aktardı.

Kaynak : AA

Yorumlar

26
 • Misafir

  4 ay önce Şikayet Et Uykuda ölmüş veya donarak ölmüş olabilir
  Toplam beğeni
 • TRUVA02

  4 ay önce Şikayet Et kefensiz rastgele mezara atılmış kollarından tutmuş atmışlar...?
 • Kemal Hoca

  4 ay önce Şikayet Et Vatandaş güneşleniyordu, kalp krizi geçirip öldü... Sonra toprak kayması oldu, üzeri örtüldü... Nasıl senaryo ama...
  Toplam beğeni
 • Zaza

  4 ay önce Şikayet Et Adamın adını keyfo koyun
 • adil

  4 ay önce Şikayet Et ceset bu vaziyette soğumuştur o şeklde katılaştıysa düzeltilememiştir bu kadar basit
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.