Haber 7

Deprem ve fırtına gibi doğal afetlerden korunmak için Esmaül Hüsna ve dualar

Ne zaman karşılaşacağımız belirsiz olan doğal afetler karşısında felaketlerden korunmak için okunabilecek duaları sizler için derledik. Özellikle de sık yaşanma ihtimali kuvvetli olan depreme karşı okunabilecek dua tavsiyeleri için haberimizi inceleyebilirsiniz! Peki doğal afetlerden korunmak için hangi dualar okunabilir? Deprem esnasında okunacak dua hangisi? Sel ve deprem gibi doğal afet duaları neler? Peygamberimizin gökgürültüsü ve rüzgarlı havalarda okunmasını tavsiye ettiği dualar...
GİRİŞ 28.09.2019 08:18 Yaşam
Metin Boyutu
Deprem ve fırtına gibi doğal afetlerden korunmak için Esmaül Hüsna ve dualar

Dünyanın çeşitli yerlerinde görülen deprem, sel, fırtına ve Tsunami gibi doğal afetler binlerce insanın can kaybına yol açarak nice sorunları beraberinde getirebilmektedir. Genelden özele indirgeyecek olursak; ülkemizin büyük bir bölümü deprem kuşağında yer aldığından dolayı neredeyse tüm illerimiz her gün büyük ya da küçük şiddetinde olmak üzere deprem riski ile karşı karşıyadır. Dünyanın yüzeyinde meydana gelen depremler bazen sallantı bazen şiddetli bir yıkım ile kendini gösterirken, bazen de farkında bile olmadığımız oldukça küçük değerde depremlerin meydana gelmesi ile sonuçlanır. Yeryüzüne yakın bir yerlerde şiddetli deprem gerçekleşirse Tsunami bile çıkabilir. Günümüzde yetkililer her ne kadar afetlerin ortaya çıkış nedenlerini ele alan çalışmaları bizlere sunsa da işin özünde Allah (c.c) bizlere acizliğimizi ve asıl vazifemizin kulluk olduğunu doğa olayları ile bizlere hatırlatır. Kuran-ı Kerim'de insanlığın başına gelen 'musibet' olarak nitelendirilen bu doğa olaylarını önlemek her ne kadar elimizde olmasa da gerekli tedbir ve önlemleri alarak doğal afetlerden korunmak mümkündür. Bunun için en kuvvetli silahımız ise dualardır. Peygamber Efendimiz (SAV), bela ve musibetlerden korunmak için sadaka verilmesini uygun görmüştür. Peki başka neler yapılabilir? Doğal afetlerden korunmak için hangi dualar okunur? Deprem duası nedir? Deprem sırasında okunacak dua hangisi? Doğal afet duaları neler?

TIKLA OKU: EVDEN ÇIKMADAN ÖNCE OKUNMASI GEREKEN KORUYUCU DUALAR

AFETLERDEN KORUNMAK İÇİN OKUNACAK DUALAR

Doğal afetlerden korunma duası

TIKLA OKU: AĞIR HASTA KİŞİLER İÇİN OKUNACAK DUALAR

İbni Abbas (r.a) rivayetine göre, Peygamber Efendimiz (SAV)'in kendisine “Ya Resulallah başım dertten kurtulmuyor. Afet ve musibetlerden korkuyorum.” denildiğinde sabahları şu duayı okumasını tavsiye etmişti: ”Bismillahi ala nefsi ve ehli ve mali.”

Anlamı:Allah’ın ismiyle, kendimi, ailemi ve malımı Allah’a havale ediyor. O’nun yüce himayesine bırakıyorum.”

Peygamber Efendimiz (SAV)'in kaza ve beladan korunmak için tavsiye ettiği dua:

 “Bir kimse her gün sabah akşam şu duayı üç defa okursa, ona keza bela gelmez.” (Ebu Davud, Edeb, 5/324;İbni Mâce, Dua, 3869)

“Bismillahi hayril Esmâi. Bismillahillezî lâ yedurru ma’a’smihi şey’ün fil ardı velâ fissemâi ve hüves Sem’îul Alîm.”

Manası: “O Allah’ın ismiyle (akşamladım) ki, O’nun ismiyle birlikte ne yerde, ne de gökte hiç birşey zarar veremez. O ki hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.”

Sel, deprem ve kasırga gibi doğal felaketlere karşı okunabilir tavsiye dua:

“Allahümmâğfezni min beyni yedeyye ve min halfi ve an yemini ve an şimâlî ve min fevkî ve eûzü biazametike en uğtâle tahtî.”

Anlamı: Allah’ım! Önümden, arkamdan, sağımdan, solumdan, gökten ve yerden gelebilecek bütün felaketlerden beni koru

gökgürültüsünde okunacak dua

TIKLA OKU: RAHATLATAN ESMAÜL HÜSNA ZİKİRLERİ

ZİLZAL SURESİ ARAPÇA OKUNUŞU

Zilzal suresi arapça okunuşu

Allah (c.c)'un kitabı olan Kuran-ı Kerim'in 99. suresi olan Zilzal suresi, adını zelzele olarak bilinen Zilzal kelimesinden almıştır. "Deprem, arka arkaya gelen şiddetli sarsıntı" anlamına gelen Zilzal Suresini okumanız tavsiye edilebilir. Zelzeleden bahseden surenin Arapça'sını okuyamıyorsanız Türkçesini şu şekilde okuyabilirsiniz:

Euzü besmele çekilir.

1- İza zülziletil erdu zilzaleha
2- Ve ahracetilerdu eskaleha
3- Ve kalel insanü ma leha
4- Yevmeizin tühaddisü ahbaraha
5- Bienne rabbeke evha leha
6- Yevmeiziy yasdürun nasü eştatel li yürav a'malehüm
7- Fe mey ya'mel miskale zerratin hayray yerah
8- Ve mey ya'mel miskale zerratin şerray yerah

Ensarlardan olup İkinci Akabe biatına katılan isimlerden biri olan Ebû’l-Yeser (r.a.) okuduğu rivayet edilen kaza ve bela duası şu şekildedir:

Anlamı:Allah’ım binâ yıkıntısından, uçuruma düşmekten sana sığınırım. Allah’ım boğulmaktan, yangından ve (aşırı) yaşlılıktan sana sığınırım. Ölüm sırasında şeytanın beni çarpmasından sana sığınırım. Senin yolundan ayrılarak ölmekten sana sığınırım. Zehirlenip ölmekten sana sığınırım. (Üzüntü içinde ölmekten Sana sığınırım.) (Ebû Dâvud, age., II, 92, nr. 1552)

SALATEN TUNCİNA DUASI ARAPÇA:

Salaten Tuncina oku

Allâhumme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammedin salâten tüncînâ bihâ min-cemî’il-ehvâli vel âfat. Ve takdî lenâ bihâ cemîal hâcât ve tutahhirunâ bihâ min-cemîi’s-seyyiât ve terfe’unâ bihâ inneke a’lâ’d-deracât ve tubelliğunâ bihâ aksâ’l-ğayât min cemiîl-hayrâti fî’l-hayâti ve ba’del-memât birahmetike yâ Erhame’r-Rahimîn. Hasbunellahu ve ni’mel vekîl, ni’mel mevlâ ve ni’me’n-nasîr. Ğufraneke rabbenâ ve ileyke’l-masîr.

GÖK GÖRÜLTÜSÜNE KARŞI OKUNMASI TAVSİYE EDİLEN DUA:

Gökgürültüsü ve şimşek duası

TIKLA OKU: KABİR ZİYARETİ DUASI NEDİR? MEZARLIKTA OKUNABİLİR DUALAR

Peygamber Efendimiz (SAV) gök gürleyip, şimşek çakınca şu duayı okurdu: 

“Allah’ım bizi gazabınla öldürme, azabınla da helak etme, bu azabından önce bize afiyet içinde ölüm ver.” (Tirmizi)

RÜZGARLI HAVALARDA OKUNMASI TAVSİYE DUA:

Peygamber Efendimiz (SAV), rüzgarlı havalarda şu duayı okurdu: 

“Allah’ım, senden bunun hayrını ve bunda olan menfaatlerin da hayrını ve bunun gönderiliş maksadındaki hayrı da istiyorum. Bunun şerrinden, bunda olanın şerrinden, bununla gönderilen şeyin şerrinden de sana sığınıyorum.” (Buhari)

rüzgar eserken okunacak dua

Ebû Münzir Übey İbni Kâ’b (r.a) rivayetine göre, Peygamber Efendimiz (SAV), bir hadisinde şöyle bahsetmektedir:

“Rüzgâra sövmeyiniz. Hoşunuza gitmeyen bir rüzgar gördüğünüzde:

Allahümme innâ nes’elüke min hayri hêzihi’r-rîhi ve hayri mâ fîhâ ve hayri mâ ümirat bihi. Ve neûzü bike min şerri hêzihi’r-rîhi ve şerri mâ ümirat bihi:

Anlamı: Allah’ım! Senden bu rüzgârın hayrını, onun içinde olanların hayrını ve emrolunduğu şeyin hayrını isteriz. Bu rüzgârın şerrinden, içinde bulunanların şerrinden ve emrolunduğu şeyin şerrinden sana sığınırız, deyiniz.”

Yorumlar

5
 • ercu

  1 ay önce Şikayet Et Hee ,dua edince kurtulacaz öylemi.Uyuşturdunuz iyice milleti.Allahın dediğini yap,işini sağlam yap,Kur'anın dediğini emrettiğini yap ..O zaman zaten evinde sağlam olur arabanda ,işinde ,eşinde.....Her türlü haltı ye sonra dua et.Buna inanıyorsan imanını gözden geçir kardeşim.Bırakın bu safsatalarıı,hokus-pokusu.Müslüman'a yakışmaz bunlar.
  Toplam beğeni
  • Mehmet

   1 ay önce Şikayet Et Allah'ın hazinesi sonsuzdur, dua ile istersen verir, duaya önem vermezsen o da sana önem vermez, ayrıca kim önlemi bırakın edin bu duaları kurtulun yazmış? Hiç kimse! Böyle artniyeli olursanız sizin işiniz çoooook zor!
   Toplam beğeni
 • Hasancan

  1 ay önce Şikayet Et Ben ilahiyatçıyım. Depremden korunma duası olmaz. önce önlem alınmalı sonra Allah'a dua edilmelidir. Tedbir almadan dua il depremden korunamayız.
  Toplam beğeni
 • Tuncay KAYIKCI

  1 ay önce Şikayet Et Eşeğini sağlam kazığa bağla, sonra dua et.
  Toplam beğeni
 • en büyük dua

  1 ay önce Şikayet Et en büyük dua evini, işini sağlam yapmak.. Japonyadakiler bu duaları yapmıyor.. Hz. Peygamber de önce deveni bağla sonra Allah'a tevekkül et demiyor mu zaten?
  Toplam beğeni
  • Hakan Özel

   1 ay önce Şikayet Et sen gene de duanı et kardeş, sonunda Japon da ölüyor.
 • oraloğlu

  1 ay önce Şikayet Et nasihat ve bilgilendirme: '' Sanma ki zehir zehirliyor,, yemek karın doyuruyor......'' ölünce çok ciddi anlamda şok olacaksınız. müşahade yakin ehlinden.
  • Misafir

   1 ay önce Şikayet Et Sen ne diyorsun dayı, öte taraftan mı yazıyorsun? Ölünce şok olacağımızı biliyoruz zaten, günahımız çok.
   Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.