Haber 7

 • Feride'nin Günlüğü

  Feride'nin Günlüğü

Belediyenizden rica edin sizi ilaçlasın....

.
GİRİŞ 25.04.2019

İğrençlikte kariyer yaptık. Gerçekten bu konvoy halinde cellatlaşan adamlara şaşırmadan  bakıyorum. İzmir Kemalpaşa Belediye Başkanı Mevlüt Karakayalı “ Suriyelileri buradan kovacağım” diyor.  Bunların gerçekten vicdanı protez olabilir mi ve biz hep çıkardıkları zamana mı denk geliyoruz.

 

 

Daha önce de yazdığım gibi Irkçılıkta oscarlık hareketler. İnsan da değiliz zaten..

Merhamet ve vicdan bünyemizde turist. Komşu komşunun külüne muhtaç sözü vecizi ancak edebiyat kitaplarında patlar, ateşi görmezden gelip külüne talip olunan seviyeli birliktelik mavalı işte böyle bir şey..

 

 

Ateş kimin ocağına düştüyse o ateşi plazma boyutu kadar izlemeyi sevdik. Kucağını kardeşine kilitleyip kardeşlik aforizmaları patlatan dostlar fotograflarda görsüncü riyanın öz kardeşiyiz. Üveyimiz olmuş bu acı.

 Hırsızsa Suriye’li, arsızsa Suriyeli, umduğu özgürlükle değil bulduğu esaretle yaşamaya zorlanan benim Müslüman kardeşim. Bombadan kaçıp, içindeki en bomba nefreti kardeşinin yüzünde patlatan biz.

Kurşundan kaçanı, gaddarlığıyla tarayıp bırakan biz. Süs köpeğinin tasmasını yağlayıp bakım günlerini geçirmemek çok insancıl(!) lakin vatanını kardeşinden kıskanıp diline, yediğine, varlığına göz koymak ne?

İlla kafaları patlayacak çıkan kan televizyon camında sinek gölgesi gibi kalacak ki uzaktan acıyacağız! Feryat ve ağıt fetişisti kulaklarımıza çeşit çeşit figanlar dinleteceğiz ki uzaktan vah edeceğiz.

Biz uzaktan acıyıp hiçbir şey yapamıyoruz geyiğini güncellemeyi çok seviyoruz. Elimiz kolumuz bağlı deyip naylon gözyaşı akıtmayı çok seviyoruz. Al işte yanındalar elini kalbine götüreceğin mesafe!

Al işte sağındalar kolunu omzuna dayayıp dertleneceğin mesafe! Bugün hayvan hakları için köpek tüyünden ağlak besteler yapan sanatsığlar Suriye’li kardeşlerimiz için yallah moduna girdilerse besledikleri hayvandan bir günlüğüne ödünç merhamet alsınlar..

Olaya dış politika zaafı olarak göstermeye çalışan cepleri enselerinden kalın uzmanlar nazarından değil, vicdanın toprağından çözmeye çalış. Nereye gitsinler.. Senin insanlığına tam isabet olamamış bu mazlum halkı bombaların ve kurşunların hedefine mi bırakacaksın! Olan olaylar sadece yeni kışkırtmacı damarın mesaisi! Tamamen kof milliyetçi damarın rezil rüsva fanatizmi! Suriye’li kız çocuklarını fuhuş mafyasının kapısına bırakan da sensin! Kadın haklarını değil kendi ırkının kadın hakları için ciyak ciyak pankart eskiten de sensin! Bulduğu yerde sıkıştırıp defolun ülkenize diyen şeref açı adam da sensin. Öz kardeşinin üveyi olmuş kardeşlik hukukunu sadece kitaplarda kemiren kurt da sensin!

Bize mülteci olan bu kardeşlerimiz değil vicdan ! En büyük örneği de sensin..

Ey! Kurşunun sıyırdığı tabakta bir deri bir kemik yetim. Senin de güzel günlerin vardı vatanında. Senin de okuldan eve dönüşlerin, saçlarını yağmuruna bandırdığın göğün vardı çocuk.

Kardeşlerin eksilse de takımdan Halep sokaklarında meyan şerbetine maçların vardı. Babanın ayakkabısını görünce sevindiğin kapı eşiklerin vardı. Annenin, yazmasının yanına hırkanı astığı, bomba değil güneş vuran balkonlu odalarınız vardı kim bilir. Ve güvercin kanadı gibi çırptığınız kilimlerden dökülen topraktan kahkahalarınız vardı.                                                                

Biz ne yaptık?  Sizi bir Hilalin köşesine sığdıramadık mı ey yetim. Seni bir ninni artığıyla bile uyutamadık mı?

 O tencerede taş kaynadığını bile bile, Hz. Ömer’in merhametiyle oluk oluk müjdeleyecekken sizin Ensarınız olacaklarına  leş gibi Esed’lik peşindeler.?

Peygamberin okşayacağı başına, dikiz aynasından bakıp “geldiğin yere git” diyen el edişimize ah et çocuk. 

Esra Elönü - Haber 7

elonue@gmail.com

Twitter:@elonue

 

Yorumlar

3
 • M.Z.ARPACIK

  7 ay önce Şikayet Et Yazana değil, yazdıran kudrete bakmak lazım.Beşer zulüm eder. Kader mühlet verir ama neticede adalet eder.İman cesareti zulme meydan okur.
  Toplam beğeni
 • mustafa tiker

  7 ay önce Şikayet Et senin yazınla benim duygularım bire bir örtüşüyor ama malesef yıldırım hep islamın üstüne düşüyor
  Toplam beğeni
 • Ekrem

  7 ay önce Şikayet Et Eline, yüreğine sağlık abla.
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.