Yazlık fiyatlardında yükseliş oldu!

Turların ve yurt dışı seyahatlerin yaygınlaşması, eskiden tatil deyince ilk akla gelen yazlık evlerin satışlarının azalmasına ve fiyatlarının artmamasına neden olduğu bildirildi.

GİRİŞ 22.09.2010 14:47 GÜNCELLEME 22.09.2010 14:47 Yazlık
Yazlık fiyatlardında yükseliş oldu!
Yazlık fiyatlardında yükseliş oldu!


 Konuya ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtlayan İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, piyasadaki belirsizliğin de gayrimenkul sektörüne olduğu gibi yazlık piyasasına da yansıdığını, son dönemde ikinci konut alım satımlarında fazla hareket yaşanmadığını söyledi.

Güleroğlu, ''Zaten artık eskisi gibi büyük yazlık siteler yapılmıyor, bu iş için kooperatifler kurulmuyor. Geçmişte kurulan kooperatifler de tamamlandı'' dedi.

Türk insanının eski dönemlerde tatil deyince aklına önce yazlık evlerin geldiğini, ancak son dönemde bu algının biraz değiştiğini ifade eden Güleroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bizim yaptığımız çalışmada bu değişim açıkça görünüyor. İnsanlar artık evinde misafir ağırlamak da istemiyor. Tatili dinlenme ve kendilerine zaman ayırma olanağı olarak algılıyor. Yani tatil anlayışlarını değiştirdiler. Turları, yurt dışı seyahatleri tercih etme eğilimi var. Yazlık alacaklar da denize yakın, ulaşımı kolay olan yerleri seçiyor.''

Güleroğlu, İzmir'in Çeşme, Alaçatı, Foça, Seferihisar, Gümüldür, Dikili, Urla gibi ilçeleriyle bu anlamda gözde bir şehir olduğunu, yazlık bakımından Türkiye'nin ''en zengin'' yerlerinin başında geldiğini dile getirdi.

Yazlıklarda öne çıkan merkezlerin nereler olduğuna dair soruya Güleroğlu, ''Hiç kuşkusuz en gözde yer Alaçatı. Burası Çeşme'nin önüne geçmiş durumda. Gerçekten son dönemde çok farklılaştı. Denizi, kumu, eğlencesiyle en çok tutulan diğer yerlerse Çeşme, Foça. Mesela gözdesi Foça olanlar da çoğalmaya başladı. İnsanlar huzur da istiyor. Bu yerlerde huzur var'' diye konuştu.

Güleroğlu, Seferihisar'ın ''Cittaslow-Sakin şehir'' unvanını kazanmasının ardından son bir yıldır özellikle yabancıların çok dikkatini çekmeye başladığını bildirdi.

YAZLIKLARIN FİYAT ARALIKLARI


Satılık yazlık fiyatları hakkında da bilgi veren Güleroğlu, ''Alaçatı'da inanılmaz rakamlar oluştu. Eskiden 100 bin liraya satamadığımız yerleri şimdi 300-400 bin liralara satıyoruz. Ki bunlar ahım şahım evler de değil. Alaçatı'ya çok talep olması, Bodrum'dan sonra ikinci bir merkez konumunda bulunması, sörf merkezi özelliği gibi unsurlar yabancıların da oraya gelmesini sağladı. Tabii ki fiyatlar inanılmaz yükseldi'' dedi.

Güleroğlu, Çeşme civarında kooperatiflerin ve sitelerin bir hayli fazla olması nedeniyle biraz daha ucuz yerler bulmanın mümkün olduğunu, burada da yazlık evlerin 150 bin liradan başlayıp, villasına göre 1 milyon liranın üzerine çıktığını ifade etti.

Foça'nın çoğu bölgesinin sit alanı olması nedeniyle yeni yapılaşmanın bulunmadığını, bu yüzden eski taş evlerin fiyatlarının biraz yüksek olduğunu anlatan Güleroğlu, ''Ama Foça'nın dinginliği, sakinliği insanların tercih etmesini sağlıyor. Fiyatlar 150-400 arası. Sahil bandında da 1 milyon lira'' şeklinde konuştu.

Güleroğlu, Seferihisar'da daha önce 80-90 bin liraya satılan yerlerin ''sakin şehir'' unvanıyla birlikte 110 bin liraya yükseldiğini, 200-250 bin liraya kadar çıkan fiyatların limana bakan yerlerde 400-500 bin lira civarını bulduğunu dile getirdi.

Kiralık yazlık fiyatları konusundaki soruya ise Güleroğlu, ''Daha çok sezonluk olarak kiraya veriliyor. Sezonlukların fiyatları da değişiyor. Foça'da 3 bin liradan başlayıp 6-7 bin liraya çıkıyor. Çeşme'de 10-25 bin lira arasında, Alaçatı'da ise 20 bin liradan başlıyor. Seferihisar ve Gümüldür taraflarında 3-4 bin lira aralığında. Kuşadası'nda biraz hareketlenme gözlemliyoruz, sezonluk 15 bin liraları buluyor. Ama en yüksek Alaçatı'da. Kiralar 50 bin liraya kadar çıkıyor'' karşılığını verdi.

EV TAKASI SİSTEMİ TÜRKİYE'YE DE GELECEK

Mesut Güleroğlu, oda olarak yurt dışında yaygın olan, ama Türkiye'de henüz uygulanmaya başlamayan ''ev takası sistemi'' üzerinde çalıştıklarını belirterek, çalışmalarıyla ilgili şu bilgileri verdi:

''Avrupa'daki gibi insanların şehirler arası, ülkeler arası ev takası yapabildiği bir sistem üzerinde çalışıyoruz. Bu konuda faaliyet gösteren şirketler var. Türkiye'de bu yönde şirket oluşturma çalışmaları yapılıyor. Şirketler kurulacak ve önümüzdeki dönemin gözde sektörü olacak. Yurt dışında iyi oturmuş bir sistem. Sistemi ülkemizde de oturursa çok iyi olacak, çünkü o zaman yabancı turist ülkemize geldiğinde burada kalış süresi artacak, memnuniyetini kendi ülkesinde paylaşacak.''

Ev takası sisteminin nasıl işlediğinin sorulması üzerine Güleroğlu, ''Buradaki yazlığınıza şehir dışından ya da yurt dışından konuklar geliyor, siz de karşılığında onların evine misafir oluyorsunuz. Bu işi organize eden şirket de küçük bir komisyon alıyor. Kişilerin depozitleri ayarlıyor. Burada evlerin büyüklüğü fark etmiyor. Yani karşı tarafın evi 5 oda bir salon olabilir, senin evin 2 oda bir salon olabilir, fark etmiyor'' yanıtını verdi.

Güleroğlu, üyelerini bu konuda bilgilendirme çalışmalarına başladıklarını ve bu alanda çalışmak isteyen üyeleri teşvik ettiklerini sözlerine ekledi.

AA
 

ETİKETLER

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR