Sedef adası sakinleri ayaklandı

Adalar Belediyesi, Sedef Adası'nın tam tepesinde bulunan yeşil alanı satmaya çalışmış, ancak bu girişim belediye meclisinden dönmüştü. Satış gerçekleşmedi, ama yeşil alanla ilgili tartışma bitmedi.

GİRİŞ 11.11.2010 16:57 GÜNCELLEME 11.11.2010 16:57 Yazlık
Sedef adası sakinleri ayaklandı
Sedef adası sakinleri ayaklandıAdalar Belediyesi, Sedef Adası'nın tam tepesinde bulunan yeşil alanı satmaya çalışmış, ancak bu girişim belediye meclisinden dönmüştü. Satış gerçekleşmedi, ama yeşil alanla ilgili tartışma bitmedi. Belediye, bu kez de kamyon ve iş makinesiyle araziye girince, ortalık bir kez daha karıştı. Ada sakinleri, "Yeşil alan yok edilmek isteniyor" diye ayaklandı..
 

ÇOK değil... Bir ay önceydi... Sedef Adası'nı karıştıran yeşil alan sorununu manşetimize taşımıştık,  Belediyesi, Sedef Adası'nm tam tepesinde bulunan ormanlık alanı satmak istemiş, hatta başkana yetki verilmesi için konu belediye meclisinde gündeme getirilmiş, böylece de kıyamet kopmuştu...Sedef Adası sakinleri, belediyenin bu kararına şiddetle karşı çıkmış, birbiri ardına itiraz dilekçeleri verilmiş, hatta bölge SÎT alanı olduğundan Anıtlar Kurulu'na bile başvurulmuştu. îşte bu yoğun tepki nedeniyle de satış gerçekleştirilememişti.
 

Evet... Belediye meclisinden satış kararı çıkmadı, proje rafa kalktı, ne var ki araziyle ilgili problemler bitmedi. Bu kez de Adalar Belediyesi'ne ait kamyonların araziye gitmesi, adalıların ağaç dikmek için açtığı çukurların kapatılması ortalığı karıştırdı. Sedef Adalıların aklına 'Yoksa yeşil doku tahrip mi edilecek, yoksa bu yeşil alanın imara açılması için zemin mi hazırlanıyor' sorusu takıldı. Ve bu endişelerini Acil Şikayet Hattı'na bakın nasıl anlattılar.
 

"Bitki örtüsüne zarar verildi"

"Adamızın tepesinde, ormanlık hale getirmiş olduğumuz, ama aslen adanın sahipleri tarafından belediyeye hibe edilmiş olan bir arazi var. Belediye, geçtiğimiz aylarda, bu araziyi satmak istedi. Biz adalılar da SÎT alanı olan bu arazinin satışıyla ne elde edileceğine anlam veremedik. Doğal olarak da ormanlık alanın imara açılmasından korktuk. Araziyi satın alacak olan kişinin burayı betonlaştırmasmdan kaygılandık.
 

Belediye başkanı başta olmak üzere tüm yetkililer bu arazinin koruyucusu olduklarını, satılsa bile yeşil alan olarak kalacağını, zaten bölgenin SİT alanı olduğunu söylese de kafamız çok karışmıştı. Satışın durdurulması için yaptığımız girişimler sonuç vermiş, biz de rahat bir nefes almıştık.
 

Fakat geçtiğimiz cumartesi günü olanlar, araziyle ilgili planların devam ettiğini düşündürdü bize...Saat 18.00'de yoğun sise rağmen Adalar Belediyesi tarafından adamıza bir çıkarma gemisi ile kepçe yollandı. Arazide, projektör altında çalışma yapıldı, bitki örtüsüne zarar verildi. Rutin orman bakımı ve yenileme ve geliştirme faaliyetleri kapsamında, adanın bütün orman alanlarında, her yıl sonbahar döneminde yapıldığı gibi, bu arazide de açmış olduğumuz yeni ağaç dikim çukurları, belediye kepçesi ve ekipleri tarafından moloz ve toprakla dolduruldu.
 

Yıllardan beri yarattığımız ve bakımını yaptığımız orman bölgesine verilen bu zarar bizi çok üzdü. Artık, 'Belediye bu araziye bina diker mi, site yapar mı diye düşünmek istemiy
oruz. Sürekli ensemizde belediyenin nefesini hissetmeden önemli doğa alanı olarak çok nadir bulunan bir fauna haline gelmiş bir yeri belediyenin de korumasını istiyoruz."
 

"Plansız, projesiz ağaç dikilmez"

işte Sedef Adalılar, endişelerini bu çarpıcı sözlerle ifade ediyor. Peki ya ada sakinlerinin iddiaları karşısında Adalar Belediyesi ne diyor? Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız başkan yardımcısı Resul Can, şu açıklamayı yaptı:"Geçtiğimiz cuma günü, 5 No'lu Anıtlar Kurulu üyeleriyle birlikte Sedef Adası'na gittik, bölgeyi gezerken söz konusu arazinin çalı çırpıyla dolduğunu, çöplerin bulunduğunu, ayrıca da yüzlerce çukur açıldığını gördük.
 

Hem bu çöplerin toplanması, çalıların temizlenmesi, hem de gelişigüzel açılan bu çukurların kapatılması için ertesi gün, iki kamyon ve çöpleri, hurdaları kamyona yüklemek için bir de iş makinesi gönderdik. Bu arada şunu da belirtmekte yarar var. Sedef Adalıların zaten bu alandaki çöplerin ve hurdaların toplanması için bize başvurusu bulunuyordu. Cumartesi günü, iki kamyon ve bir iş makinesi hem ağaçlık alanı temizledi hem de çukurları kapattı.
 

Evet... Bu çukurları kapattık. Çünkü bizden kimse buraya ağaç dikilmesi için izin istemedi. Bütün Adalar bölgesi SÎT alanıdır. Dolayısıyla kimse kafasına göre hiçbir şey yapamaz, öyle plan, proje olmadan ağaç bile dikilemez. Araziye ağaç dikmek için çukurları açan kişilerin bize herhangi bir başvurusu olmamıştır.
 

Zaten buraya ağaç dikilmesi, peyzaj çalışmalarının yapılması da kurul kararıyla olur. Biz bu arsaya ağaç dikilmesine karşı değiliz. Ancak ağaçlandırmak belli bir plan çerçevesinde olur. Bize proje getirsinler, üzerinde konuşalım, izinler alalım, sonra elbette ki ağaçlandırma olur..."

 

HaberTürk

ETİKETLER

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR