Haber 7

Vahdettin'in Atatürk'e verdiği Samsun talimatı

Vahdettin'in Atatürk'e verdiği Samsun talimatı
Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun yolculuğu hakkında şimdiye kadar çok şey yazıldı ve söylendi. Bugün bu sayfada Samsun yolculuğu ve yolculuk sonrası ile ilgili dört adet belge görüyorsunuz.

Yorumlar

-18
 • ......

  1 yıl önce Şikayet Et Bu ülke kolay kurulmadı. Binlerce şehit ve gazi. Açlık sefalet cabasi....şimdi ne olduğu belirsiz kişiler bunları yok sayacak, yalanmış gibi yapılan savaşları sahte bir kaç Yunan ile savaştık diyecek kadar hain ve cahil.
  Toplam beğeni
 • G.GUNES

  1 yıl önce Şikayet Et Ebediyete intikal etmia insanlarin arkasindan konusmayi birakabilsek daha ilerilere gidebilecegiz. Birakin artik Sultanlari Paşalari. Herbiri zamaninda iyi kotu kararlar almis olabilir. Bunlari tekrar tekrar sorgulamak bize birsey kazandirmaz. Bizler gelecegimize bakalim.
  Toplam beğeni
  • Danismend

   1 yıl önce Şikayet Et Gecmiste yapilan hatalari bilirsen gelecegine bakarken ayni hataya dusmezsin
   Toplam beğeni
  • Galip

   1 yıl önce Şikayet Et Eğer ölen insanlar konuşulmasaydı tarih denen bir bilim olmazdı.Katı gerçek şudur dünyayı ölüler yönetir.Yönettikleri için sorgulanırlar ve eleştirilirler.İnsanları yöneten ve yönlendiren ideoloji ve doktrinlerin fikir babalarının tamamı ölmüştür ama insanlar hala onlar için canını verir.
   Toplam beğeni
  • cevdet

   1 yıl önce Şikayet Et geçmişide unutmayalım
   Toplam beğeni
 • Ali

  1 yıl önce Şikayet Et Tarihini bir daha okuyup da gelin Ne kadar Türkiye Cumhuriyeti düşmani varsa topanmış
  Toplam beğeni
 • vatandaş03

  1 yıl önce Şikayet Et vatandaş 2 gibi bir durum da ben de var ankara kızılcahamamın bir dağ köyü köyde medrese var. 1940 lı yıllara ait vergi makbuzlarının arkasında osmanlı alfabesi ile kurşunkalem kullanılarak notlar alınmış ve yine aynı sistemle 4 işlem yapılmış araziden çıkan arpa ile ilgili
  Toplam beğeni
 • misafir

  1 yıl önce Şikayet Et Bunlar M.K.'ı aklama çabası. Osmanlı'nın onu Samsun'a göndermesi belgelerle mevcut zaten arşivde. Resmi yazı ile bunu ona bildiriyor, kendiside yazı ile para ve araba gibi falan istiyor. Karşılıklı yazışmalardan sonra ki bunun belgeleri mevcut arşivde, istediği para ve ülkede çok az olan araba gibi bazı istekleri kabul ediliyor ve sonunda gitmeyi kabul ediyor. İstanbul'un limanları İngiliz kontrolünde ve çıkmak için belge gerekiyor. İngilizler bu belgeyi veriyor, bu da mevcut arşivde. O Samsun'a çıkınca askerlikten istifa edip genelgeler yayınlıyor. Düşünün, İngiliz Osmanlı'ya Sevr'i layık görüyor ama TBMM kurulduktan sonra onu tanıyıp tek kurşun atmadan geri çekiliyorlar.
  Toplam beğeni
  • Yorumcu

   1 yıl önce Şikayet Et eden tek kurşun atmadan geri çekiliyorlar.cevap vereyim 1.ingilizler tilkidir sinsidir koyunu kaybetmektense tavuğu kaybetmeyi tercih ederler o yüzdenn sürekli iki taraflı iki yüzlü olarak oyun oynarlar .Şu anda aynisini yapiyorrlar istail devletini bir işkalci olarak görüyoruz diyorlaar ammma gizlice arka kapılar ardindan israili destekliyorlar 2.Evet o zaman ingiltere geri çekildi ( yunanlara verdigi destek yardım sözünden de vazgeçti ) çünkü aynı anda Dünya nın birçok ülkelerinden Türkiye için ayaklanma başlamıştı özellijle Hindistanda .Bunu gören ingilizler .Hindistan gibi diger konilerinide kaybedecegini fark etti .
   Toplam beğeni
  • JAX

   1 yıl önce Şikayet Et Kardeş hangi maddeyi kullanıyorsun? İyi kafa yapıyormuş, bravo
   Toplam beğeni
  • HalitBinVelit

   1 yıl önce Şikayet Et yurru?..1.nci İnönü ve 2.nci İnönü Savaşı diye bir şey Yok! sadece Bir grup Yunan askeri ile karşılaşılıyor ve gebertiliyorlar? bu İ.İnönün palavras o kadar? Bunlar ilerde belgelerle hep çıkacak! ,Çünkü Osmanlı arşvindeki gizli belgeler bir bir ortaya çıkıyor?.
   Toplam beğeni
  • yurru

   1 yıl önce Şikayet Et 1.İnönü 2.İnönü kutahya-Eskişehir .Sakarya ve Başkomutanlik savaşları nda Türk askerine uzaylıları kurşun sıktı . hadi ordan sende ingilizler sonuna kadar Yunanistan i destekledi .bugün pkk yi İsrail kim destekliyorsa o zaman da İngilizler Çanakkalede Anadoluda sömürge lerde kendi askerinin değil piyanolar i destekler saldırtir sen kendini kandırıldı o aklinla
   Toplam beğeni
  • ali

   1 yıl önce Şikayet Et iyi sıktın ha
   Toplam beğeni
  • Selçuk

   1 yıl önce Şikayet Et Osmanlı batarken alman ve ingiliz hayranıydı şimdi ingilizlerle çok iyiyiz.
   Toplam beğeni
 • Tarihçi

  1 yıl önce Şikayet Et İtilaf devletleri herşeyi kontrol ederken padişahın açık belgelerle gerçekleri yazma şansı yoktu. Burada ki tüm çatışma gibi görünen olaylar İngilizleri oyalamak için bir oyundu.
  Toplam beğeni
 • gokhann

  1 yıl önce Şikayet Et Aaaaa olurmu ya sultan haindi. ne demek talimat vermiş herşey kendiliginden oldu bitti. Bize ilkokulda lisede ortaokulda sultanları vatan haini kızıl sultan kardeş katili olarak ögreten tüm ögretmelere hakkımı helal ETMİYORUM o zamanın milli eğitim bakanlarına hakkımı HELAL ETMİYORUM
  Toplam beğeni
  • sunay

   1 yıl önce Şikayet Et katılıyorum
 • qwert

  1 yıl önce Şikayet Et Vay be! Kendi tarihimize ait evrakları okuyamıyoruz? Murat Bardak'çı Frenk alfabesine çevirmese ne olduğunu anlamyacağız. Hepi topu 100 sene önce yazılmış evraklar. Niye okuyamıyoruz? Frenkler'in yazdığını okuyabiliyoruz, geçmişimizin yazdığını okuyamıyoruz? Çok saçma değil mi?
  Toplam beğeni
  • Bilmez

   1 yıl önce Şikayet Et Kimse osmanlıca öğrenmenizi engelleyemez, hadi buyrun...
   Toplam beğeni
  • vatandaş_2

   1 yıl önce Şikayet Et nereden çıkardın osmanlıda okuma yazma oranı % 7-8 diye benim dedem 20 hanelik köyde yaşamış oda okuma yazma bilmekteydi. saydınızmıda böyle konuşmaktasınız. Atalarımzdan kuran ve arapça yazılı harfleri okumayı bilmeyen yok idi.
   Toplam beğeni
  • Vatandaş

   1 yıl önce Şikayet Et Türk milleti öyle bir millettir ki, 20 senede latin alfabesi ile okur-yazar oranını %80lere çıkarmayı başarmış ama 1000 yıldan fazla kullandığı arap alfabesi ile okur-yazar oranı bir türlü %7-8 leri aşamamıştır diye öğretilmedik mi. Ah gerçekleri belgeleri ile yayınlayabilecek gerçek habercileri ve organizasyonlarını bu millet hâlâ hak etmedi mi?
   Toplam beğeni
 • baki

  1 yıl önce Şikayet Et yazacak daha çok gerçekler var.ama....
  Toplam beğeni
 • zafer

  1 yıl önce Şikayet Et Eyyyyy Milet Haydi Geçminizi okuyun bakalım...!!! bu ayıp bize yeter de artar bile gerisini anlatmaya gerek yok görüyorsunuz.
  Toplam beğeni
 • Çelebi

  1 yıl önce Şikayet Et Benim okulda okuduğum tarih kitabının yazarı emin Oktay diye birisi hayali uydurma ve böyle bir yazar olmadığını yıllar sonra öğrendim gerçeklerin birgün ortaya çıkma gibi huyu vardır.
  Toplam beğeni
 • Misafir

  1 yıl önce Şikayet Et valla ben her ikisinide atam kabul edip seviyorum.oncu buncu değilim.vatan severim.Allah hepsine gani gani rahmet eylesin.dönemi şartlarına göre değerlendirmek gerekir.
  Toplam beğeni
 • Ali

  1 yıl önce Şikayet Et Gercek tarihimizi nasil ogrenecegiz.bir devlet milletinden neden saklar tarihi gercekleri.
  Toplam beğeni
 • halil

  1 yıl önce Şikayet Et yüzyıldır adama vatan haini dediler. küfrettiler. tarihimizi ollduğu gibi değil istedikleri şekilde yazdırtıp milletin hafızasını(tarihini) sildiler. çok şükür doğruları gördük artık. ölsekte gam yemeyiz artık.
  Toplam beğeni
 • üzgün

  1 yıl önce Şikayet Et Keşke bu belgeleri bizlerde okuyabilseydik ama bize yaptıkları en büyük ihanettir bence bu
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.